Elfüstölhetik a pénzüket a dohányosok
Akár 50 százalékkal, de legalább 1000 forinttal drágulhatnak meg Magyarországon is a cigaretták, amennyiben életbe lép az Európai Bizottság drasztikus adóemelést kilátásba helyező reformja.


Akár 50 százalékkal, de legalább 1000 forinttal drágulhatnak meg Magyarországon is a cigaretták, amennyiben életbe lép az Európai Bizottság drasztikus jövedéki adóemelést kilátásba helyező reformja.
Megosztja Európát az az uniós terv, amelynek értelmében egy új adórendszeri beavatkozással egységesítenék az EU-s piacot. Míg a hagyományos cigaretta esetében 1000 szálra vetítve a jelenlegi 90 euróról – 139 százalékkal – 215 euróra növelnék a jövedéki adót, addig a hevített dohánytermékeknél 1000 szálanként 108 eurós vagy kilogrammonként 155 eurós sarcot lengettek be, a nikotinpárnáknál pedig 143 euró/kg lehet az irányadó tarifa – írja összefoglaló elemzésében az Index.
A bevezetni tervezett adómértékek ráadásul csupán a kötelező minimumok, vagyis ennél lehetnek magasabbak is. A szivarok, szivarkák esetében eleve 1090 százalékos emelést irányoztak elő: 1000 szálanként 12 helyett 143 eurós jövedéki adót belengetve.
A tervezetben nem szerepel átmeneti időszak, a hatálybalépést követően azonnal magasabb adómértékeket kellene alkalmazni. Mivel a cigarettára vonatkozó áralapú feltételt Magyarország soha nem is tudta teljesíteni, a megemelt 63 százalékos feltétel (azaz a jövedéki adó érje el a kiskereskedelmi ár 63 százalékát) jó eséllyel nem teljesülne, vagyis Magyarországnak a 274 eurós értéket kellene teljesítenie, persze a vásárlóerő-paritás mértékével módosítva.
Ez becslések szerint egy 20 szálas csomag esetében egy plusz 1000 forintos kiadást jelentene egy hazai vásárlónak, pedig az elmúlt 25 évben amúgy is megdrágultak a dohánynemük Magyarországon.
Míg 2000-ben egy doboz Multifiltert 272 forintért, egy doboz Sopianét pedig 228 forintért lehetett megvásárolni, addig mára mind a két cigarettáért több mint 2000 ezer forintot kell fizetni dobozonként, és arányosan az árkülönbség is jóval alacsonyabb a két márka között.
Az ellenzők leginkább azzal érvelnek, hogy a kilátásba helyezett adóemelés olyan mértékű drágulást vonna maga után, amely még inkább a feketepiac felé tolná a fogyasztást. Ez pedig egyet jelent az illegális, vagyis az ellenőrizetlen forrásból származó dohánytermékek fokozott térnyerésével, amelyek az egészségre fokozottan káros anyagokat tartalmazhatnak.
A lépés a trafikosokat is hátrányosan érintené. Magyarországon mintegy négyezer vállalkozás és csaknem húszezer munkavállaló érintett, az ő megélhetésüket is fenyegetik a küszöbön álló jelentős változások. Ennek hátterében az állhat, hogy az áremelés a feketepiaci dohánytermékek felé terelné a fogyasztókat, ami jelentős bevételkiesést jelentene a kiskereskedői hálózat egységeinek.
Érdemes az üggyel kapcsolatban ugyanakkor megjegyezni, hogy az adózás alapvetően a tagállamok hatáskörébe tartozik, az Európai Unió csak korlátozott hatáskörrel rendelkezik ezen a területen. Az EU feladata az adózással kapcsolatos szabályok harmonizálása, különösen a közvetett adózás terén, az egységes piac zavartalan működése érdekében. Az uniós adópolitika célja pedig alapvetően az adókijátszás és az adókikerülés elleni küzdelem is.
Fotó: Pixabay