Mi lehet a demokraták válasza Donald Trumpra?
Donald Trump második elnöksége két hónapja sem tart, máris rengeteg botrány öleli körül. A Capitolium ostromában résztvevőknek adott kegyelem, az országot működtető bürokrácia Elon Musk általi leépítése, vagy a Zelenszkijjel vívott szópárbaj a Fehér Házban. Mi lehet erre a demokraták válasza?

Donald Trump második elnöksége két hónapja sem tart, máris rengeteg botrány öleli körül. A Capitolium ostromában résztvevőknek adott kegyelem, az országot működtető bürokrácia Elon Musk általi leépítése, vagy a Zelenszkijjel vívott szópárbaj a Fehér Házban. Mi lehet erre a demokraták válasza?
A választások után közvetlenül a tanácstalanság érzése lengte be a demokrata tábort. Szinte az összes mérés Harris vezetését jelezte előre, Donald Trump mégis az összes csatatérállamot megnyerte. Ami ennél is meglepőbb volt, hogy az összes szavazatot tekintve is többen voksoltak a republikánus jelöltre. A demokraták a törvényhozás egyik házában sem jutottak többséghez, és tekintettel arra, hogy a Legfelsőbb Bíróságban három, Trump által delegált bíró is ül, a Republikánus Párt teljes jogalkotási szabadsággal ugorhatott neki a kormányzásnak.
Trump beiktatása után elnöki rendeletek hadát hozta meg. A Mexikói-öbölt Amerikai-öböllé nevezte át, államnyelvvé tette meg az angolt, ami leginkább a részben spanyolajkúak által lakott déli államokban okoz fennakadást. Ezeken túl vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára, Kínára, az EU-ra, bejelentette, hogy az Egyesült Államok csak a férfi és női nemet ismeri el legitimnek.
Ez a módszertan a republikánusok által régóta hangoztatott, Steve Bannon az amerikai futballból ismeretes “flood the zone” taktikához hasonlította. A lényege az, hogy rengeteg döntést hoznak meg napi szinten, ezzel pedig a média képtelen lépést tartani effektíven, Trump és stábja pedig éppen erre játszanak. Ha az újságírók leragadnak egy ügynél, a maradék huszonnéggyel fizikailag képtelenek lesznek foglalkozni.
Ugyanakkor hiába árasztják el a zónát rengeteg üggyel, az alapok így is láthatóak. Trump izolációs politikájának hála az európai szövetségesek Orbán kivételével elfordulni kezdtek, míg belföldön épp a kormányzat részleges leállását próbálják elkerülni a republikánusok. Az sem segít továbbá, hogy az ide-oda dobált vámok hatásai érződni kezdtek a tőzsdén. Trump támogatottsága a Gallup szerint 45%. Ennél egyetlen rosszabb első havi adat volt, Donald Trump első ciklusa idején, ekkor csak 42% biztosította támogatásáról az elnököt.
A demokraták néhány kivétellel úgy tűnik, teljesen kivonultak a napi politikai térből. Ez legjobban Trump kongresszusi beszéde közben látszott, ahol nem volt semmilyen koordinált politikai manőver az elnök ellen. Al Green demokrata képviselő például felállt a beszéd közben, majd az elnökhöz kezdett beszélni. Greent előbb kivezették a teremből, majd utána tíz demokrata támogatásával a Kongresszus bírálatot adott ki cselekedetével kapcsolatban. Az látszik tehát, hogy a demokrata párt egyelőre nem találta meg a módszert a Trump elleni küzdelemre. Megoldási kísérletből ugyanakkor több is van.
Tettesd magad halottnak
James Carville demokrata politikai tanácsadó február közepén vendégcikkel jelentkezett a New York Timesban. Carville írásában arra igyekezett rámutatni, a demokraták számára a legbölcsebb az lenne, ha jelenleg még nem küzdenének meg Donald Trumppal és a republikánusokkal. Szerinte a passzív ellenállás politikája egy kipróbált taktika, ezt tették ugyanis Trump első ciklusa alatt, ám végsősoron nem ez hozta meg Biden győzelmét, hanem a republikánus elnök rossz kormányzása.
Carville szerint a demokratáknak hátrébb kell egyet lépniük. Hagyniuk kell, hogy a republikánus párt megosztódjon Meg kell várni, amíg a különböző frakciók a párton belül megvívják belharcaikat, nekik addig teljesen ki kell vonni magukat a politikai diskurzusból. Majd, amikor már elérkezett az a pont, hogy a kormányzópárt olyan szinten felemésztette saját magát, hogy katasztrofálisnak tűnik a helyzet az országban, akkor kell visszalépniük a demokratáknak a politikai térbe. James Carville úgy fogalmaz, hogy “A demokratáknak a kompetencia pártjának, és nem a káosz pártjának kell lennie”.
Carville úgy látja, Trump “nászutas” fázisa hamarosan ki fog fulladni, erre utalnak a Gallup adatai is. A tanácsadó szerint a legfontosabb választás most a Virginia állam kormányzói helye, ez a voksolás szerinte történelmi jelentőségű lesz. Gondolja ezt azért, mert rengeteg olyan egykori állami alkalmazott lakik itt, akik kárvallottjai a Trump-Musk elbocsájtásoknak.
Ha Trump esik, lökj még egyet rá
Greg Moore, az Arizona Republic újságírója más álláspontot fogalmazott meg. Moore szerint a Carville képviselte Clinton-éra politikájának már vége van, magát pedig a TikTok generáció tagjaként határozza meg. A kolumnista úgy látja, a demokratáknak figyelmen kívül kell hagyniuk Carville tanácsait. Amíg a tanácsadó úgy gondolja, hogyha Trump éppen figuratívan felakasztja saját kormányzását, akkor a demokratáknak csak figyelemmel kell követniük ezt a folyamatot. Moore ugyanakkor továbbmegy: szerinte egyenesen ki kell rúgni a széket az elnök alól.
Az újságíró szerint jelenleg nincs olyan prominens demokrata politikus, aki ki tudná hívni Trumpot. Emiatt egy másik perspektívára van szükség. Moore egyfajta gerillamarketing antikampányt fogalmaz meg. Okos taktika lehet szerinte például az, ha a növekvő tojásárak mellé a boltokban „All me baby” matricákat ragasztanak, amin az elnök látható miközben táncol. Ezzel is jelezve a mindennapokban, hogy a növekvő árak igenis az elnöknek köszönhetőek. Szerinte ezt esélyt adhatna annak, hogy egy új, friss hang emelkedhessen a demokrata párt élére, valaki, aki meg tudja szólítani azt a szavazótábort, amit Trump elhódított az előző választáskor.
Aktív ellenállás
Az aktív ellenállás élére Bernie Sanders állt. A 83 éves vermonti szenátor két sikertelen előválasztási kampány után, mentális és fizikai ereje teljében járja az utcákat, tart fórumokat, mond beszédeket. A függetlenek közt ülő, magát demokratikus szocialistaként meghatározó szenátor olyan politikai aktivitást mutat, mintha ismét egy elnöki kampányra készülne, ám ez korából adódóan nem valószínű, hogy megtörténne.
Sanders máshova teszi a hangsúlyt, mint a legtöbb demokrata politikus. A szenátor mindig is a munkásosztály érdekeit tematizálta, ebből is következik, hogy most az oligarchia kialakulását tette meg legfőbb üzenetévé.
Szerinte az olyan milliárdos gazdasági/politikai aktorokkal, mint Elon Musk, Jeff Bezos vagy Mark Zuckerberg egy oligarchikus politikai rend van kialakulóban. Szerinte Trump döntései épp emiatt a felső egy százalékot érintik pozitívan, míg a maradék kilencvenkilenc százalék hosszútávon negatívan fog kijönni az elnök döntéseiből. Éppen emiatt egy „Fight oligarchy tour”-t, vagy harcolj az oligarchia ellen turnét hirdetett, melynek keretein belül már több államban is tartott rendezvényeket.
2026 novemberében lesz először esélye a demokratáknak visszaszerezni a törvényhozás két házát. Jelenleg azonban úgy tűnik, még nem forrott ki igazán, mi lesz a válaszuk a „Trump-tornádóra”.
Fotó: YouTube / CNN