Örök nyugalomra tért Ferenc pápa
Utoljára száz éve temettek pápát a Vatikánon kívül. A Szent Péter téren hét nyelven hangzottak el az imádságok, Róma utcáin tízezrek tapsoltak a gyászmenetnek.


Utoljára száz éve temettek pápát a Vatikánon kívül. A Szent Péter téren hét nyelven hangzottak el az imádságok, Róma utcáin tízezrek tapsoltak a gyászmenetnek.
A korábban szokásos három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban temették el az egyházfőt végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában. Sírhelyét a bazilika páli kápolnája és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el egyetlen felirattal: Franciscus.
A Szent Péter téren latin nyelven megtartott szertartáson 980 egyházi méltóság, 200 áldoztatószolgáló és több mint négyezer pap vesz részt. Az oltár mellé helyezték a Salus Populi Romani ikont, amely különösen kedves volt az elhunyt pápa számára. A térre sorra érkeztek a világi vezetők is, 164 ország képviseltette magát delegációval.
Ferenc pápát egyszerű ruhadarabokban helyezték el a koporsóban. Lábán azt a használt cipőt viselte, amiben végig járta a világot. Koporsójába került az egyházfői tevékenységét összefoglaló okirat, mely így kezdődik: „Ferenc, az Egyház szeretett pásztora, aki velünk együtt a remény zarándoka volt, aki útmutatónk és útitársunk volt a nagy cél, a Menny felé, ahová meghívást kaptunk, a 2025-ös szentév április 21-én, reggel 7.35-kor, miközben a húsvét fénye világította meg húsvét nyolcadának második napját, húsvéthétfőt, ebből a világból az Atyához távozott.”
Az olasz hatóságok fokozott biztonsági intézkedésekkel készültek a ceremóniára, az olasz polgári védelmi hatóság szóvivője szerint mintegy 3000 önkéntes segítette a temetésen résztvevőket és támogatja a rendfenntartó erőket. Több száz egészségügyi dolgozó állt készenlétben az esetleges orvosi segítségnyújtásra, még a hegyimentőket is bevették a Szent Péter téren.
A szentbeszédet Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja mondta el Ferenc pápa temetési szertartásán. Felidézte a néhai egyházfő gazdag örökségét és lelkipásztori szolgálatát és megemlítette az államfők, kormányfők és delegációk jelenlétét, akik „szeretetüket, tiszteletüket és megbecsülésüket” fejezik ki az elhunyt pápa iránt.
A bíboros kiemelte, hogy Ferenc pápa az utolsó időkben tapasztalt törékenysége és szenvedése ellenére úgy döntött, hogy földi életének egészen a legutolsó napjáig végig járja az ajándékozásnak ezt az útját.
Az elhunyt egyházfő utolsó útjára átalakították a pápamobilt, hogy a Róma utcán várakozók is el tudjanak búcsúzni az egyházfőtől. Ez volt az utolsó alkalom, hogy a nyilvánosság láthatta a pápa koporsóját. Amerre a menet elhaladt, a hívek tapsoltak.
A római Santa Maria Maggiore-bazilikánál negyven menekült, fogoly és hajléktalan ember várta Ferenc pápa koporsóját, mindegyikük fehér rózsát tartott a kezében, jelenlétükkel emlékeztettek arra, hogyan viszonyult azokhoz, akik a társadalom peremére szorultak iránt.
A korábban szokásos három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban temették el az egyházfőt végakaratának megfelelően a székesegyház bal oldali mellékhajójában. Sírhelyét a bazilika páli kápolnája és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el egyetlen felirattal: Franciscus. Ferenc az első pápa, akit több mint egy évszázad óta, akit a Vatikánon kívül temettek el.
Címlapkép : vaticannews.va