Trump a múlt héten még több támogatást ígért Kijevnek, de most épp az ellenkezőjét teszi
A Pentagon közölte, hogy egyre több jelentés érkezik a kritikus lőszer-készletek, köztük a légvédelmi rakéták készleteinek csökkenésével kapcsolatos aggodalmakról, emiatt felül kell vizsgálniuk a szövetségeseknek történő fegyverszállításokat világszerte.

A Pentagon közölte, hogy egyre több jelentés érkezik a kritikus lőszer-készletek, köztük a légvédelmi rakéták készleteinek csökkenésével kapcsolatos aggodalmakról, emiatt felül kell vizsgálniuk a szövetségeseknek történő fegyverszállításokat világszerte.
A bejelentés azt követően történt, hogy a Fehér Ház megerősítette, korlátozza az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, hogy „Amerika érdekeit helyezze előtérbe” Ezek között szerepelnek a támadó precíziós lőszerek, mint például a HIMARS hosszú hatótávolságú rakéták, a 155 mm-es tüzérségi lövedékek, Patriot légvédelmi rakéták, amelyek elengedhetetlenek az ukrán városok és az energia-infrastruktúra védelméhez az orosz rakétatámadásokkal szemben - számolt be róla a The Guardian.
Az orosz támadásokat a legtöbb nyugati vezető elítélte, köztük Donald Trump elnök is, aki a múlt héten egy ukrán újságírónak még azt mondta, hogy meg fogja keresni a módját annak, hogy még több Patriot rakétát szállítsanak Ukrajnába.
Ehelyett kedden arról számoltak be, hogy a Patriot rakéták és más lőszerek szállítását felfüggesztették a Védelmi Minisztérium felülvizsgálata miatt, amelynek részben az az oka, hogy több száz amerikai légvédelmi rakétát használtak fel az izraeli városok és Katar védelmére az iráni bombázásokkal szemben a múlt hónapban.
Szerdán a Pentagon megerősítette, hogy az amerikai fegyverek exportjának felülvizsgálata Ukrajnán kívül más országokat is érinthet. Nem volt egyértelmű, hogy ez magában foglalja-e Izraelt, amely külföldi fegyvereinek 68 százalékát az Egyesült Államoktól vásárolja.
„Képességfelülvizsgálatot végzünk annak biztosítása érdekében, hogy az amerikai katonai segítségnyújtás összhangban legyen védelmi prioritásainkkal, és nem fogunk tájékoztatást adni az Ukrajnának szállított lőszerek konkrét mennyiségéről vagy típusáról, illetve a szállítások időzítéséről” – mondta Sean Parnell, a védelmi minisztérium szóvivője.
Szerdán Kijev figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államokból érkező szállítmányok leállítása gyengítené képességét, hogy megvédje magát a fokozódó légitámadásokkal és a harctéri orosz előrenyomulásokkal szemben.
Ukrajna behívta az Egyesült Államok kijevi ideiglenes nagykövetét, hogy hangsúlyozza a washingtoni katonai segítség folytatásának fontosságát, és figyelmeztetett arra, hogy bármilyen leállás csak bátorítaná Oroszországot az ukrajnai agresszió fokozásában. A felülvizsgálatot Elbridge Colby, a védelmi miniszterhelyettes végzi, aki egy olyan külpolitikai szakértői csoportot vezet, amely szerint az Egyesült Államoknak át kell irányítania az Európára és a Közel-Keletre szánt erőforrásokat a kínai fenyegetések elleni küzdelemre. A szakértői csoport fontos szövetségese J.D. Vance alelnök, aki az Ukrajnának nyújtott támogatások erős kritikusaként ismert - írja a londoni lap.