Szép új kamuvilág – Amikor a mesterséges intelligencia belép a politikába is
A közösségi médiában terjedő kamu hangfelvételekkel és kamu videókkal új szintre lép a politikai ellenfelek harca Magyarországon is.
"Artificial Intelligence", magyarul mesterséges intelligencia, rövidítve MI. Valójában ez is egyfajta (hmmm, nagyon sok fajta) matematika, amelynek a végén meg van írva a házi feladatod, tippet ad a fizika gyakorlófeladat megoldásához, kaphatsz jó vagy rossz programkódot, és - sok más ilyen mellett - kamu hangfelvétel vagy kamu videó is készíthető.
A "kamu" fogalma ezzel szintet lépni látszik. A kettővel ezelőtti amerikai választások kapcsán figyelt fel a politikafogyasztó közönség az észak-macedóniai (akkor még „észak” nélkül…) Veles város folyóparti kávéházaiban készülő, és a közösségi hálón pillanatok alatt virulenssé váló álhír-cikkekre. Ezek a maguk nemében zseniálisak voltak: pont annyira csepegtettek valós keretbe mesét, amennyire a megcélzott réteg számára az nemcsak hihetővé vált, hanem világnézetével konformnak is. Bár a tényellenőrzésen nem mentek át, de 100 átlagolvasóra (és átlagszavazóra) talán egy olyan jut, aki tényellenőrzést is olvas. Felbukkan persze a fejükben, hogy esetleg nem igaz, de annyira jó lenne, ha az lenne, és annyira megerősítik egymást a „buborékbeli” baráti körben, hogy ezt az igényt gyorsan elhessegetik.
Ma már ilyent bárki írhat ChatGPT-vel, felteszem, hogy meg is teszik. Ezzel párhuzamosan kialakult az „AI-check”, annak ellenőrzése, hogy egy szöveg milyen valószínűséggel jön ilyen forrásból. Meg persze az is, hogy pár szó cseréjével hogy lehet ezeket átverni. A hétvégén és azóta történtek az előjátéka, sőt inkább a figyelemfelhívása annak, hogy ez már a képi és videós tartalmakban is így van. És így van már egy ideje, a „fotosoppolás” is sok éves műfaj, és kamu hangfelvételek, videók se most vannak először.
A hangfelvétel része az egyszerűbb. Amikor több forrásból jövő hangsávot vágsz egy felvételbe, a vágásoknál a hang fizikai tulajdonsága (na jó: frekvencia-spektruma) akkorát változik, hogy azt szoftverrel nagyon könnyű detektálni. Ha a háttérzaj nyilvános „hangbankból” van, az elemi hiba. De ettől még az a dolog működik, hogy ha valakiről van jó sok hanganyagod szöveges átirattal (utóbbit is elkészíti az AI), akkor meg lehet tanítani az illető hangját a szoftverrel és el lehet mondatni azon a hangon bármit. Ehhez nem kell csillióba kerülő szoftver, az alkalmazások lassan a telefonunkon kopogtatnak és lesznek elérhetőek mindenkinél, a dolog profi oldalán pedig olyan híreket olvashatunk, hogy elhunyt szinkronszínészek hangját hogy lehetne használni új filmet magyarításánál.
A kamuvideó ugyanez képen. Magyar Péter tegnap megosztott egy full kamu orbánvideót. Matematikailag ez kb. ugyanaz: a hátteret leveszed egy igazi videóról, a szónokot „object selector”-ral kijelölöd, és az általad megadott szöveg alapján generált hangsáv alapján „tátogtatod”. Ez utóbbit – a „tátogtatás” technológiáját – is ajánlgatja nekem a telefonom két éve reklámokban, persze ott azzal, hogy a gyerekem képe tátogjon tánczenére, de a technológia ugyanaz. De hogy a kamuvideós technológia létezik, azt nagyon sok hollywoodi filmben láthatjuk, és hát a Függetlenség Napja sem ma készült.
Hogy fogja ez eltalálni azt a társadalmat, amelyen a sima álhírek eleve nagy pusztítást végeztek? Aki egy olyan bekajált csak azért, mert „akár igaz is lehetne” és „mennyire jó lenne, ha igaz lenne, mert olyan szépen megerősíti a világképemet”, az ezt megkaphatja hangsávban vagy videón is. Én például komolyan nem értettem, hogy a februári-márciusi Varga Judit-féle hangfelvételre miért nem mondták azonnal, hogy „AI-generált kamu”, miért jött helyette a Magyar Pétert országosan totál ismertté tevő interjú? Át lehetett volna vinni az ügyet egy olyan síkra, ahol hangmérnökök vitatkoznak olyan kérdésekről, amelyet a kutya se ért és nem is kíváncsi rá, vagyis meglévő pártszimpátiák alapján lehet(ett volna) viszonyulni hozzá. A mostani fejlemények azt vetítik előre, hogy a tényellenőrzés technikai eszközei is a mindennapi politikai közbeszéd részévé fognak válni.
Magyar Péter keddi, a technológiát illusztráló Orbán-videója sem új, emlékeim szerint ez már kb. két éve felbukkant. Most, szerda reggel a megtekintések száma MP hivatalos oldalain már egymillió felé közelít. Ez mutatja, hogy mekkora a hatékonyságbeli különbség egy potens és kvázi egyedüli kihívó és a korábbi szétszabdalt ellenzék plusz ellenzéki tömeg ilyen irányú tevékenysége között is. A dolog azt vetíti előre, hogy a technológiát itt bizony mindenki használni fogja. És akkor majd kiderül, hogy a sokmilliárdnyi közpénzből rendelt anyagok, vagy pár tízezer geek koordinált hobbitevékenysége lesz eredményesebb?