Ezt mondta be az állampárti közmédia 68 éve
Mit, mikor és milyen narratívával tudott meg az ország nyilvánossága 1956. október 23-án az akkori közmédiából? Szó szerinti szemelvények az akkor még nem szabad Kossuth Rádió napi adásfolyamából.
Mit, mikor és milyen narratívával tudott meg az ország nyilvánossága 1956. október 23-án az akkori közmédiából? Szó szerinti szemelvények az akkor még nem szabad Kossuth Rádió napi adásfolyamából.
10:00
„A MDP Központi Vezetőségének küldöttsége jugoszláviai útjáról ma reggel visszaérkezett Budapestre.”
Lapszemle: „A Szabad Nép kiemeli, hogy az egyetemi diákok vállvetve együtt akarnak harcolni a munkás és paraszt fiatalokkal.”
(Gerő Ernő, a Magyar Dolgozók Pártja első titkára.)
12:53
Rendkívüli jelentés (a déli cigányzenét megszakítva a következő közleményt olvassák fel)
„A Belügyminisztérium közleménye: a közrend zavartalan biztosítása érdekében a Belügyminisztérium nyilvános utcai gyűléseket, felvonulásokat a további intézkedésig nem engedélyez.” (Piros László belügyminiszter)
14:23
A Belügyminisztérium közleménye: „Piros László belügyminiszter a kihirdetett utcai gyülekezési és felvonulási tilalmat feloldja.” (rövid szünet, majd gong) „Ma este húsz órakor Gerő Ernő elvtárs, az MDP Központi Vezetőségének első titkára beszédet mond.”
(Tüntetők vonulnak a Bem térre.)
19:30
„Nemzeti színű lobogók, piros-fehér-zöld kokárdás fiatalok, Kossuth-nóta, Marseillaise, Internacionálé – így jellemezhetjük színekben és címekben az októberi tavaszban új március 15-ét ünneplő Budapestet. Ma délután hatalmas ifjúsági demonstráció zajlott le fővárosunkban. (…) Már az idén február óta, de talán úgy is mondhatjuk, hogy 1953 júniusától mind hangosabban követelik a munkások, parasztok, tisztviselők, diákok, írók, újságírók hazánk gazdasági, politikai életének helyes szocialista alapokra helyezését. Követelik, hogy tisztítsák meg attól a sok bűntől, hibától, amellyel Rákosi Mátyás, Farkas Mihály és más vezetők beszennyezték a szocializmus szent eszméit. (…) Budapest egyetemistái pedig ma közösen tüntettek. Először csak ezrek voltak, de hozzájuk csatlakoztak ifjú munkások, járókelők, katonák, öregek, középiskolások, kalauzok, tízezrekké nőtt a hatalmas emberfolyam. Jelszavaktól zengtek az utcák, Bem-apó és Kossuth népe ment együtt, kéz a kézben. Új vezetést akarunk, Nagy Imrében a bizalmunk, éljen a népi hadsereg stb. Zeng, zúg a kiáltás.”
20:00
„Kedves hallgatónk, közvetítjük Gerő Ernő elvtársnak, az MDF Központi Vezetősége első titkárának beszédét.”
Gerő Ernő: „Következetes harcot folytatunk a sovinizmus, az antiszemitizmus és minden egyéb reakciós, népgyűlölő, embertelen irányzat és nézet ellen. Ezért elítéljük azokat, akik ifjúságunk körében a sovinizmus mételyét igyekeznek terjeszteni, s a demokratikus szabadságot, amelyet államunk a dolgozó népnek biztosít, nacionalista jellegű tüntetésre használják fel.”
(Nagy Imre egyeztet a parlamentben, a kép jobb szélén Sinkovits Imre színművész, ő szavalta délután a Nemzeti dalt a Bem téren.)
22:03
„Budapesti fiatalok ma délután a Parlament elé vonultak. Az esti órákban Nagy Imre elvtárs szólt a fiatalokhoz – Nagy Imre elvtárs jelenleg tárgyal az ifjúsági küldöttektől és több képviselővel.”
22:22
„Kedves hallgatóink! Rendkívüli hírt közlünk:
Az MDP Politikai Bizottsága a helyezt értékelésére és a teendők megbeszélésére azonnal összehívta a Központi Vezetőségét.”
(forrás: A forradalom hangja, Magyarországi rádióadások 1956. október 23.-november 9., SZÁZADVÉG FÜZETEK 3, Budapest, 1989. A kötet szerkesztői között volt Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés jelenlegi elnöke)
Címlapkép: Tüntetés a Bem téren
A címlapkép és cikkben szereplő képek forrása: Fortepan