Olcsón mentheti a polgármester gyermekeinek illegálisan épített teraszát a váci vezetés
Az Orbán-családot megidéző módon, utólag és viszonylag olcsón legalizálna egy jogellenesen felhúzott teraszt a váci városvezetés. A terasz Matkovich Ilona polgármester gyermekének a tulajdonában áll. Utólagos szabálymódosításra már volt példa, de akkor a szabálytalankodóknak rendesen a zsebükbe kellett nyúlniuk.
Az Orbán-családot megidéző módon, utólag és viszonylag olcsón legalizálna egy jogellenesen felhúzott teraszt a váci városvezetés. A terasz Matkovich Ilona polgármester gyermekeinek a tulajdonában áll, a tervezet alapján a város és a cég képviselőjének, azaz anyának és a cég nevében egyik fiának kellene megegyeznie egymással. Arra volt már példa a városban, hogy hasonló helyzetben megegyeztek a szabálysértésen kapott építkezőkkel. Ebben az esetben viszont töredékét kellene fizetnie a polgármester fiainak, mint a korábbi szabályszegőknek.
A Lujza és Koriander egy magánszállás és reggeliző Vác Duna-parti sétányán. A hasonló nevű Kft.-t 2017-ben alapították meg, a hely 2020 közepén nyitott meg Facebook-oldaluk szerint. A cégadatok szerint 148 millió forintos bevétellel zárta 2023-as évet és alig több mint egymilliós nyereséget könyvelhettek el. A tulajdonos Pajor Dániel és Pajor Levente, az ő édesanyjuk Matkovich Ilona (a cégadatbázisban Matkovicsként szerepel), aki Vác polgármestere 2019 óta.
Az előkertbe tervezett pergola településképi bejelentését nem sokkal Matkovich Ilona megválasztása után kezdeményezte a Lujza és Koriander Kft. és a várostól meg is kapta a jóváhagyást, nem emeltek kifogást. A szerkezet megépült, de az már csak az építési hatóságnak tűnt fel, hogy az az üvegezett oldalfal miatt nem minősül árnyékoló védőtetőnek, így nem településképi bejelentést, hanem építési engedélyt kellett volna rá kérni. A pergola a Duna-parti sétány előkertjében található, ahol viszont nem lehet építményt elhelyezni a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) előírásai alapján, ezért bontásra kötelezték a tulajdonost. Ezután kérelmezte a polgármester családjának cége a helyi jogszabály módosítását.
Az illegálisan felhúzott építmény: Forrás Facebook/Lujza & Koriander
A képviselő-testület még az előző ciklusban szavazta meg, hogy az ezzel kapcsolatos vizsgálatot kezdje meg a város. A kérelmező nem egyedül a polgármester gyermekeinek cége lett, betársult hozzájuk még két Duna-parti vendéglátóhely. Ezek közül az egyik szintén szabálytalanul építkezett és a módosítási kérelem elutasítása esetén ennek a vállalkozásnak is bontással kellene számolnia.
Részlet a vac.hu-n elérhető dokumentumból.
Ez önmagában - a családi szálat leszámítva - még nem lenne visszás, hiszen az önkormányzatoknál bevett szokás az, hogy településrendezési szerződést kötnek a szabálytalanságon ért vállalkozóval. Ez azt jelenti, hogy pénzért és esetlegesen elvégzett munkáért cserébe az önkormányzat módosítja a szabályozást. A cégnek így nem kell bontani, a város pedig adminisztrációs költségeinek megtérülése mellett olyan forrásokat szerez, ami a város hasznára válik.
Van, akinek jóval drágább
Vácon Matkovich Ilona polgármestersége alatt két olyan eset volt legalább, ahol előbb szabálytalanságon értek egy vállalkozást, majd településrendezési szerződést kötöttek velük. Az egyik egy túlépített társasház volt, a másik pedig egy olyan étterem, amely ugyancsak nagyobb mértékben építette be a telkét, mint ahogy azt a HÉSZ alapján tehette volna.
Az említett két esetben összességében nyolc és tízmillió forint körüli összegért cserébe módosított a város a szabályozáson, azaz ennyiért úszta meg a vállalkozó a bontást. A pénzből többek között egy kerékpárút újult meg és parkolóhelyeket terveztettek, alakítottak ki a város sűrűn lakott részén.
Az önkormányzat honlapján fellelhető dokumentum szerint ennél jóval kevesebbet kellene fizetnie az érintett vállalkozásnak, így a polgármester családi cégének is. A tervezet alapján a módosítás tervezése miatt 135 ezer forint plusz áfát kell fizetniük cégenként. Ezen kívül bruttó 600 ezer forint értékben kell hozzájárulniuk a közterületalakítási terv elkészítéséhez. A három kérelmező így összesen alig több mint kétmillió forintot fizet a módosításért.
A dokumentumokban említett közterületalakítási tervre még így is ráfizetne a város, mert a nyilvános dokumentumok alapján az 9 millió forintjába kerülne Vácnak - ebből 1,8 milliót állnának a kérelmezők. Azt vizsgálnák meg többek között, hogy hogyan lehet kiszélesíteni a platánfákkal övezett Duna-parti sétány járdarészét, hogy ott akár - az előkerteken túl - kiülős részt is létesíthessenek a vendéglátóhelyek, amelyekből most csak egy üzemel és az a városvezetőhöz köthető.
Ameddig a polgármester gyermekeinek cége bruttósítva alig egymillió forintból el tudja érni azt, hogy fent maradjon a terasz, addig több, más ügyben indított kérelemnél vastagabban fog az önkormányzat tolla.
Van például egy ingatlanövezeti átsorolásra vonatkozó kérelem, ahol az egyetlen kérelmezőnek több mint másfél millió forintot kellene fizetnie a módosításért úgy, hogy ő nem követett el szabálytalanságot.
A tervezési díjon felül a Matkovich Ilona vezette önkormányzat egymillió forintot a "kapcsolódó közterületek fejlesztésére műszaki infrastruktúra fejlesztési hozzájárulás" címén kérne el a magánszemélytől, míg gyermekei cégének megállapodástervezetében nincs ilyen pont.
Családi vállalkozásokkal támadja a Fidesz
Matkovich Ilonát 2024-ben választották újra, de több ellenzéki városvezetőtől eltérően alig 3 százalékkal tudta megverni a fideszes kihívóját. 2019-ben még 15 százalékot vert a kormánypárti polgármesterre, és a 10-ből 9 körzetet nyert meg a mögötte álló összellenzéki pártszövetség. Öt évvel később már csak 8 egyéni körzetet tudtak megnyerni. A Fidesz az elmúlt években gyermekei vállalkozásaival támadta, és az újrázásnál pont azt a körzetet bukták el, ahol Matkovich gyermekének egy másik cége egy soklakásos társasházat épített.
Azóta a város déli részén is elkezdett építkezni a Geo-Art Team Kft. A kertvárosias övezetben a 2022-ben nyilvánossá vált tervek alapján egy több mint 50 lakásos, négyemeletes társasházat építhetnek fel. A terület a 2-es út mellett fekszik, és az ahhoz vezető bekötőutat még 2021-ben újította meg az önkormányzat úgy, hogy több mint húszmilliós beruházás kisebb részét a lakók fizették meg. A polgármester fiának cége pár nap eltéréssel akkor lett tulajdonosa a társasház építésére alkalmas területnek, amikor elkészült a részben a lakókkal megfizettetett útfejlesztés.