2024.12.17. 12:11

Továbbra sem csökken az alkoholisták száma Magyarországon

Továbbra sem csökken az alkoholisták száma Magyarországon

Ha literben számítjuk, nem a magyarok isszák a legtöbb szeszesitalt, de ha azt nézzük, hányan halnak meg alkohol okozta májbetegségekben, listavezetők vagyunk Európában. Amióta a kormány felszabadította a házi pálinkafőzést, nem tudható egészen pontosan az alkoholisták száma, de óvatos becslések szerint is elérjük az egymillió főt.

"A nagyapám is megivott minden nap egy kupica pálinkát, mégis száz évig élt" – hallhatjuk rendszeresen a családi és baráti beszélgetések során. A statisztikák viszont azt mutatják, nem élünk száz évig, és az egymillió alkoholista országa lettünk. Már 2022-ben is az derült ki a WHO felméréséből, hogy hazánkban a felnőtt lakosság több mint 20 százaléka problémás ivó, ez különösen igaz a 45-54 közötti korosztályra, a gond pedig azóta csak fokozódott.

Miközben a kormány látszatintézkedéseket vezet be a gyermekek védelmére, körülbelül 400 ezer olyan kiskorú van az országban, aki kénytelen együtt élni az alkoholbeteg szülőjével.

Bár a kiskocsmák sorra zárnak be, másfél évtized alatt konkrétan megfeleződött az egységek mennyisége, az alkoholfüggők száma és a magyar attitűd nem tükrözi ezt a helyzetet. A magyar virtushoz hozzátartozik, hogy meg kell tudni inni egy stampedli töményet, ha kitöltötték, ugyanakkor hazánkban a szociális életnek is egyik fontos alapköve az alkohol.

Dr. Szemelyácz János addiktológus, pszichiáter, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke a kontroll.hu Nekünk fontos című műsorában elmondta, hogy Magyarországon továbbra is kemény, férfias dolognak számít az ivás, de ha valakinek már problémája van belőle, azokat a társadalom többsége megveti. A szakember szerint fontos, hogy a családokat, élettársakat is segíteni kell, nem csak a függőket, mert azt a helyzetet, hogy valaki egy háztartásban él egy szenvedélybeteggel, támogatás nélkül nem lehet kezelni.

A műsorban elhangzott az is, hogy a gyermekek szempontjából nagy felelőssége van a nem függő társnak, hiszen csak a józan fél tud felelős döntéseket hozni a kiskorú védelmében. Ám az addiktológus szerint a felborult dinamikájú családokban gyakran megjelenik a társfüggőség is.

„Az alkoholista szere az alkohol, a társfüggőé pedig az alkoholista”

– mondta a szakember. 
 
A Nekünk fontos legutóbbi adásában szó esett arról is, hogy a gyógyszerfüggőség is egyre nagyobb probléma Magyarországon, sőt, sokan nyugtatóra, altatóra isznak alkoholt. Bőhm Andrea tapasztalati szakértő, addiktológiai konzultáns, aki maga is gyógyuló alkoholista és -gyógyszerfüggő, elmondta: onnantól, hogy az ivás, a gyógyszerszedés, a játékgépezés vagy a vásárlás már nem választás kérdése, hanem kényszer, komoly függőségről van szó.

A tapasztalati szakértő is a segítségkérés fontosságát hangsúlyozta, meglátása szerint hasznos, ha valaki segítő csoportokba jár, például az Anonim Alkoholistákhoz, mert a sorstárs közösség a saját tapasztalatával sok erőt tud adni a gyógyuláshoz. Szemelyácz János arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon minden 4. gyermek problémás családban nő fel, ők a láthatatlan árvák. Ezért készítették el a lathatatlanul.hu weboldalt, ahol segítséget lehet kérni akár más számára, akár saját részre. A teljes beszélgetés itt látható:
 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak