A Fidesz új törvényének a saját megmondóemberei örülhetnek a legkevésbé
A költségvetés vagy a választási törvény módosítása mellett elfogadtak egy olyan jogszabályt is, mely szerint mostantól egy évig terjedő szabadságvesztésre büntethető az, aki más halálát kívánja a közösségi médiában.

Hiába tűnt úgy, hogy a törvénygyár szorgos munkásai már december 2-án elvonulhatnak karácsonyi pihenőjükre, több, a kormánypártok számára fontos javaslat még nem lett elfogadva. A meghatározóak mellett, mint például a költségvetés vagy a választási törvény módosítása, elfogadtak egy olyan jogszabályt is, mely szerint mostantól egy évig terjedő szabadságvesztésre büntethető az, aki más halálát kívánja a közösségi médiában.
A törvény 2025. január 1-én lép hatályba. Abban az esetben történik bűncselekmény a jogszabály szerint, ha a gyűlölködés nem általános, hanem azonosítható, konkrét személy ellen történik. Ha valaki egy ilyen tartalmú üzenetet kedvel, még nem válik felelősségre vonhatóvá, viszont, ha támogató üzenetet hagy, vagy nagyobb nyilvánosság előtt megosztja az ilyen tartalmú posztokat, akkor már igen. A jogszabály a köznyugalom elleni bűncselekmények közé sorolja a módosításban szereplő cselekedeteket.
A konkrét személy meghatározása mellett az is fontos, hogy csak akkor válik egy ilyen eset büntethetővé, ha félelemkeltésre alkalmas. Alapvetően úgy gondolhatnánk, hogy ez ugyan egy rendkívül nehezen ellenőrizhető és betartatható, de pozitív, az internetes közbeszéd tisztaságát szolgáló törvény. Ugyanakkor nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy a kormánypártok táborában olyan személyeket találjunk, akik már nem jártak messze attól, amit ez a törvény büntet.
Bayer Zsolt publicista, Lovagkereszt-tulajdonos, a Fidesz ötös számú párttagkönyvének tulajdonosa 2017-ben például azt mondta egy rádióműsorban, hogy az Igazságügyi Bizottság vitáján tüntető civileket a taknyukon és vérükön keresztül kellene kirángatni a tisztelt házból. Ezt tekinthetjük félelemkeltésre alkalmas megjegyzésnek, egyedül amiatt nem lenne érvényes rá a törvény, mert nem nevez meg név szerint tüntetőt, akivel kapcsolatban ezt az agresszív cselekedetet javasolja.
Bayer hívott már embereket szerencsétlen, nyomorult ócska kis prolinak akár kretén barom állatnak is. Emlékezetes, hogy szintén 2017-ben Hont Andrást egy utcai verekedésre is kihívta. Persze, ezek nem teljesen merítik ki a fent említett bűncselekményt, viszont nem szabad elfelejteni, hogy a menczerkedés utáni, egyre csak radikalizálódó fideszes politikai kommunikációban nem tudhatjuk, hogy pontosan mi lesz a beszélő fejek jól bejáratott panelje. Egy dolog ugyanakkor bizonyos: Magyar Péter halálát már nem kívánhatják.
Ez viszont egyáltalán nem jelenti azt, hogy bármely, a követőtáborukban lévő hithű kormánypárti szavazó a panelektől felfűtve ne tenné ugyanezt. Így tehát a jövőben az is előfordulhat, hogy egy fideszes politikai megmondóember által kiváltott komment vezethet majd valaki letartóztatásához.