Rogán mellett Mészáros, Garancsi, Habony és Balásy is erős üzenetet kapott Amerikából
A NER kulcsfigurájának a Washington általi szankciós listára helyezése nemcsak Rogán Antal politikai karrierjének a végét vetíti előre, hanem gyökeresen megváltoztathatja az életét a vele eddig üzleti kapcsolatban álló kormányközeli kegyelteknek is, akiknek egyértelmű üzenetet küldött az amerikai adminisztráció.
A NER kulcsfigurájának a Washington általi szankciós listára helyezése nemcsak Rogán Antal politikai karrierjének a végét vetíti előre, hanem gyökeresen megváltoztathatja az életét a vele eddig üzleti kapcsolatban álló kormányközeli kegyelteknek is, akiknek egyértelmű üzenetet küldött az amerikai adminisztráció.
„Arra bátorítjuk azokat, akik üzleti kapcsolatban állnak Rogán Antal miniszterrel, számos meghatalmazottjával, az általa de facto ellenőrzött szervezetekkel és azokkal, amelyekből hasznot húz, hogy gondosan vizsgálják felül tevékenységüket. További információ az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának oldalán” – ezt üzente közösségi oldalán az amerikai nagykövetség, miután a miniszterelnök kabinetfőnökét, Rogán Antalt szankciós listára tette az Egyesült Államok.
David Pressman amerikai nagykövet szerint Rogán a magyarországi rendszerszintű korrupcióban játszott vezető szerepe miatt került a listára, amiért a befolyásos hatalmi pozíciókban gazdagította magát és az állampárthoz hűséges figurákat. A leköszönő amerikai diplomata meglátása szerint a magas rangú magyar kormányzati tisztviselők túl sokáig használták pozíciójukat önmaguk és családjuk gazdagítására, jelentős forrásokat mozgattak így privát számlákra.
Pressman szerint Rogán ennek a korrupciós hálózatnak az elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője, ahogy azt tavaly februári emlékezetes Partizán-interjújában Magyar Péter is megjegyezte, a propagandaminiszter nem más mint „a NER Richelieu bíborosa”.
Szemétszállítás, elektronikus hírközlés, szerencsejáték, útdíjfizetés mind-mind egy kézben
A NER szárba szökkenésének első éveiben Rogán Antal a parlament Gazdasági Bizottságát elnökölte és három éven keresztül ő volt a Fidesz frakcióvezetője is, valamint 2014-ig az V. kerület polgármestere. Lázár János egyre növekvő befolyását ellensúlyozandó Orbán Viktor 2015-ben létrehozta a Miniszterelnöki Kabinetirodát, amelynek az élére Rogánt ültette. Az ezt követő szűk évtized alatt ez a tárca elképesztően szerteágazó hatáskört kapott meg.
Rogán közvetlenül irányítja az Alkotmányvédelmi Hivatalt, az Információs Hivatalt, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot, a Nemzeti Információs Központot, a Nemzeti Kommunikációs Hivatalt, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt, a Nemzeti Koncessziós Irodát és a Védelmi Igazgatási Hivatalt. Mindezek mellett felügyeli a Központi Statisztikai Hivatalt is.
Mindez óriási hatalmat biztosít Orbán jobbkezének, aki felel az általános politikai koordinációért, amihez hozzátartozik az összes koncessziós pályázat kiírása, elbírálása és a szerződéskötés is. Ebből fakadóan Rogán elképesztő mennyiségű közpénz fölött rendelkezik, így az alá tartozó szervek gyakorlatilag a tevékeny életük végéig bebetonozhatnak tuti pozíciókba bizonyos üzleti köröket. Rogán hatáskörébe tartozik többek között
- a mozgóképszakma,
- az audiovizuális politika,
- az elektronikus hírközlés,
- a szerencsejáték-szabályozás,
- és az útdíjfizetési szolgáltatás is.
Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségei üzemeltetik a teljes hazai gyorsforgalmi úthálózatot, 2022-től egészen 2057-ig – Mészáros ekkor már 91, Szíjj pedig 99 éves lenne, ha megérik ezt a bravúros férfikort.
A kaszinók koncesszióját sem bízták a véletlenre: ezt is 35 évre kötötték meg, de azt egy évvel korábban, így az 2056-ban fog lejárni. A kiírás nagy nyertese, Garancsi István, Orbán Viktor kötélbarátja 91 éves lesz akkor, Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó pedig 88. Habony cége 2022-ben szállt be ebbe az üzletbe, amikor az eredetileg résztulajdonos Szalay-Bobrovniczky Kristófnak távoznia kellett onnan, hogy az ne legyen összeférhetetlen a honvédelmi miniszteri posztjával. Az öt kaszinót birtokló cég 2022-ben 20,4 milliárd forint osztalékot fizetett az anyavállalatának, Habony ötmilliárd, Garancsi pedig tízmilliárd forintot vett ki osztalék formájában.
A szemétszállítás is hatalmas biznisz. A Mol hulladék-koncessziója szintén 35 évre szól, vagyis 2058-ig ez az üzlet is le van zsírozva. 2023 nyarán, a rendszer indulása előtt a HVG-nek nyilatkozó szakértők úgy számoltak, hogy évi 200-250 milliárd forintos bevételről lehet itt szó, aminek egy részét vissza kell forgatni a rendszer üzemeltetésébe. A verseny ennyire hosszú időre történő kiiktatásának rendkívül erős a piactorzító hatása, ezt egybehangzóan állítják a korrupciókutatás szakemberei.
Sok százmilliárd kormányzati kommunikációra, ami a csapból is folyik
Rogán Antal kiemelt feladatkörei közé tartozik a kormányzati kommunikáció is, aminek sajátos interpretációját adta a tárcavezető a 444-nek adott, dermesztő hangulatú interjújában. Ezzel a tevékenységgel a hatalom két legyet üthet egy csapásra: bármikor teleszórhatja az országot kormánypropagandával, és hatalmas bevételhez tudja juttatni azokat a csókos cégeket, amelyek ezt a munkát megkapják.
Ennek egy részét jelentik a plakáthirdetések, a másikat pedig azok a keretmegállapodások, amelyek szerint az össze állami hirdetés fut. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal lefolytatott egy pályáztatást, és a győztesnek nyilvánított Balásy Gyula cégcsoportjaival kötöttek megállapodást sok-sok milliárd forintért.
És lássunk csodát! Ez a két kommunikációs cég, a New Land Media és Lounge Design szinte a semmiből nagyon gyorsan százmilliárdos árbevételt ért el, amelyeket Magyar Péter állami hátszelű túlárazással vádolt meg a több mint kétmillió ember által megtekintett Partizán-interjúban.
A Transparency International a rogán alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal mintegy 450 milliárd forintnyi szerződését vizsgálta meg 2019 és 2021 között, ebből 293 milliárd forint ment a Balásy-cégekhez körülbelül 300 megbízással. Ezek a cégek ekkortájt összesen 295 milliárd forint összegben nyertek el szerződéseket, vagyis az összes bevételük 99 százalékát az állami kommunikáció biztosította.
Lassan Rogán-Gaál Cecília is elgondolkodhat azon, hogy mikor változtatja meg a nevét
De elgondolkodhat a saját helyzetén a miniszter második exfelesége, Rogán-Gaál Cecília is, akinek a Top News Hungary Kft. nevű médiacége példátlan nyereségeket ér el, miközben a honlapjuk látogatottsága kimondottan szerénynek mondható. A NER-celeb hölgy cégénél rendszeresen hirdetnek olyan kormányzati cégek, mint a 4iG Nyrt. tulajdonában álló Vodafone, vagy az MCC-hez tartozó Libri. Rogán-Gaál Cecília vállalkozása remekül teljesít: a bevételek 80-90 százaléka nyereség, ennek köszönhetően 2023-ban egymilliárd forintnyi osztalékot vettek ki. A cégben Rogán-Gaál 80, barátnője Sarka Kata pedig 20 százalék tulajdonrésszel van jelen. És a szálak még ennél is messzebbre vezethetnek, hiszen emlékezetes, hogy Rogán híres helikopterezését – ami az azóta beszántott Népszabadságban megjelent – annak idején a Sarka Kata férjének érdekeltségébe tartozó cég intézte.
Fotó: YouTube / HírTV