EUobserver: Kritikus egy év elé néz a NER, amelyet megcsapott a bukás szele
Az EUobserver elemzése szerint a Fidesz okkal tarthat attól, hogy a Tisza Párt meg fogja verni a 2026-os országgyűlési választásokon. Magyar Péter ugyanis hatástalanná tette a korábbi választási ciklusokban bevált fideszes karaktergyilkos módszereket.

Az EUobserver elemzése szerint a Fidesz okkal tarthat attól, hogy a Tisza Párt meg fogja verni a 2026-os országgyűlési választásokon. Magyar Péter ugyanis hatástalanná tette a korábbi választási ciklusokban bevált fideszes karaktergyilkos módszereket.
Amikor közelednek a választások, a demokrácia vékony paravánja mögé bújó tekintélyelvű vezetők gyakran folyamodnak „ellenségek” gyártásához, akikkel szemben a haza megmentőjeként állíthatják be magukat. Külföldi háttérhatalmakat hibáztatnak, amelyek a nemzeti stabilitás, biztonság és hagyományok aláásására irányuló összeesküvéseket szőnek. Ez egy jól bevált taktika, amelyben a magyar Orbán Viktor különösen jártas.
Amióta 2010-ben visszaszerezte hivatalát, azóta a magyar miniszterelnök kormányzó Fidesz-KDNP koalíciója politikai haszonszerzés céljából rendszeresen illuzórikus ellenfeleket idézett meg. 2014-ben a külső ellenség „külföldi entitások” voltak, amelyek „hatalmukat” próbálják érvényesíteni a magyar átlagemberek felett - írja Marius Dragomir az EUobserver hasábjain.
2018-ban a magyar származású amerikai filantróp, Soros György volt az, akit óriásplakátokon, szórólapokon és a kormánypárti médiumokban úgy ábrázoltak, mint aki „teljes frontális támadást” tervez a magyar állam ellen. 2022-ben pedig a civil társadalmat és a kormánytól független médiát vádolták azzal, hogy az amerikai szövetségesekkel karöltve „manipulálják” a magyarországi fejleményekről szóló sajtóbeszámolókat.
Alig több mint egy év múlva a magyarok újra voksolnak
A közvélemény-kutatások szerint a Magyar Péter által vezetett friss párt megbuktathatja a miniszterelnököt. A Magyar vezette Tisza az elmúlt évben jelentős teret nyert, a 2024-es európai parlamenti választásokon a semmiről indulva látványos eredményeket ért el, és egyre nagyobb támogatottságot élvez a lakosság körében a magyar közélet megtisztításának szükségességére összpontosító kampánya.
A korábbi ellenfelekkel ellentétben, akiket politikai hátterük vagy múltjuk alapján vettek célba, Magyar Péter a Fidesz családjának volt a tagja. Orbán egykori igazságügyi miniszterének, Varga Juditnak a férje, és hosszú ideig a kormányzó elit szövetségese volt.
Az ő berobbanása egy olyan politikusé, aki reálisan leválthatja Orbánt 2026-ban, hatástalanná tette a korábbi választási ciklusokban bevált fideszes karaktergyilkos módszert.
Mégis, az elmúlt időszakban a Fidesz propagandagépezete megpróbálta megvádolni Magyart és másokat - „megvásárolt politikusokat, bírákat, újságírókat, kamu civil szervezeteket és politikai aktivistákat” - azzal, hogy „a magyar demokrácia megdöntésére” szövetkeztek. A lejárató kampányok, amelyeket a kormánypárti médiumok hálózatán keresztül irányítottak - amelyek az ország információs terének nagy részét teszik ki -, arra törekedtek, hogy Magyart külföldi erők „bábjának” tüntessék fel.
Márciusi ünnepi beszédében Orbán Viktor a hatalmával szemben állókat poloskáknak nevezte, amelyek „átteleltek”, és megfogadta, hogy felszámolja a pénzügyi gépezetüket. Ám a bűnbakokképzés, - amelyet rutinszerűen alkalmaznak Orbánék, hogy eltereljék a közvélemény figyelmét az olyan problémákról, mint a döcögő gazdaság és a leromlott egészségügy - nem ér úgy célba, mint korábban. Miközben Soros György továbbra is központi szerepet játszik a Fidesz propagandájában, a valóság az, hogy az amerikai üzletember már 94 éves, nagyrészt visszavonult a nyilvánosság elől, és már nem bír olyan motivációs erővel a kormánypárti tábor számára.
„A kormány támadásainak és félretájékoztatásainak közelmúltbeli áldozatai, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője szintén nem találtak visszhangra, és valójában azt a tényt is meghazudtolják, hogy a magyarok többsége Európa-barát és túlnyomó többségük támogatja a EU-tagságot. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij elleni támadások az uniós finanszírozással és biztonsággal összefüggésben hasonlóképpen nem tudták eltávolítani a szavazókat a Magyar Péter pártjától”
- írja Marius Dragomir.
Orbán egyre durvább eszközökhöz folyamodik
Ez arra késztette az egyre kétségbeesettebb Orbánt, hogy kiszélesítse támadásait, és még szélsőségesebb taktikákhoz folyamodjon a hatalomba való kapaszkodás érdekében. Egy kvázi kormányzati intézmény - a Szuverenitásvédelmi Hivatal - létrehozása és későbbi felhasználása a politikai ellenfelek, független médiumok, civil szervezetek és más kritikus hangok ellen pontosan ezt támasztja alá.
Az, hogy a magyar miniszterelnök az USAID fejlesztési támogatásainak felfüggesztését arra használta fel, hogy a független magyarországi médiát korrupciós zűrzavarnak állítsa be, és a külföldről finanszírozott újságírókkal és aktivistákkal szembeni ellenségeskedést szítsa, tovább növelte a magyarok aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy meddig hajlandó elmenni uralma fenntartása érdekében, és hogy az ország már amúgy is meggyengült demokratikus jellege túlélheti-e a további támadásokat.
„Hogy Orbán Viktor kész-e a végsőkig elmenni, azt még nem lehet tudni.”
A Direkt36 oknyomozó hírportál vizsgálatai azonban a kormányzati önérvényesítés és a hatalomkonzerválás összehangolt és aggasztó módon mélyen gyökerező, baljóslatú hálózatát mutatják. Ez túlmutat Magyarország határain, és magában foglalja az európai radikális jobboldallal és a keleti autokratikus vezetőkkel való együttműködést, vagyonmosás formájában, valamint az Európai Parlamentben a Patrióták Európáért pártjainak közvetett finanszírozását.
Friedrich Merz már az ügyön van
Az EU, amely évekig a „Orbán-problémát” nem akarta észrevenni, 2026-ban már a valós veszély pillanatával nézhet szembe. Ha továbbra is tétlenül nézi, és hagyja, hogy a magyar miniszterelnök tovább erodálja országa demokráciáját, akkor könnyen megtörténhet, hogy az EU egyik tagállamában a teljes államosítás játszódik le. A leendő német kancellár, Friedrich Merz már megérezte ezt a veszélyt, és az elmúlt hetekben felszólította a blokkot, hogy legyen „következetesebb a kötelezettségszegési eljárások” alkalmazásában.
Az Orbán-kormánytól a jogállamiság folyamatos megsértésére válaszul mintegy 22 milliárd euró európai forrást - amely Magyarország 2024-re becsült GDP-jének 11 százalékának felel meg - tartottak vissza. Ezt a nyomást továbbra is fenn kell tartani annak érdekében, hogy a 2026-os magyarországi választásokat szabadon bonyolítsák le.
Kritikus lesz a következő 12 hónap
Európai szempontból egy másik ütőkártyát jelenthet Magyarország szavazati jogának korlátozása az Európai Tanácsban. Az Európai Parlament 2018-ban kezdeményezte az erre irányuló erőfeszítéseket, és ahogy Mertz és mások azóta felvetették, ezt újra kellene vizsgálni, mint a további magyarországi demokráciapusztítás megakadályozásának eszközét.
„A következő 12 hónap kritikus lesz a magyarok és a tágabb értelemben vett európai projekt szereplői számára”
- állapítja meg az EUobserver vendégszerzője, aki szerint az EU beavatkozásai képesek lennének visszafogni Orbánt, és biztosítani, hogy az ország parlamenti választásait egy tisztább és demokratikusabb térben vívják meg.
Fotó: Facebook / Magyar Péter