A kormányzati ígéretek ellenére még mindig sok a bizonytalanság a középiskolások ingyenes jogosítványa körül
Az autósiskolák szervezetének vezetője szerint a szülők és a diákok teljes becsapása volt az ingyenes jogosítvány ígérete, a háziorvosok pedig egyenesen rosszul járnak a középiskolások alkalmassági vizsgálatának költségvetési elszámolása miatt.
Az autósiskolák szervezetének vezetője szerint a szülők és a diákok teljes becsapása volt az ingyenes jogosítvány ígérete, a háziorvosok pedig egyenesen rosszul járnak a középiskolások alkalmassági vizsgálatának költségvetési elszámolása miatt.
Először tavaly tavasszal, 2024 márciusában érkezett a bejelentés Tuzson Bence igazságügyminiszter részéről, hogy a középiskolások jogosítványhoz jutása ingyenes lesz, majd még aznap korrigált, hogy az elméleti tananyag megszerzése lesz csak ingyenes és ennek bevezetése is fokozatosan történik majd.
Kingl László, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezetének (AVOSZ) elnöke a kontroll.hu-nak elmondta, hogy a nyár folyamán egy rendelet alapján a honvédség állományából képeztek ki szakoktatókat, akik a gyakorlati képzést tartják majd ingyenesen, de a szakoktatók mennyiségének és helyszíni korlátozottságának problémája miatt ezt a tanulók nagy része nem is tudja igénybe venni.
Az elnök úgy véli, a tanulók és a szülők teljes becsapása az ingyenesség, hiszen ilyen módon természetesen egyáltalán nem érhető el a teljes költségmentesség, sőt, ha arról beszélünk, hogy ez bevételkieséssel jár az autósiskolák részéről, akkor felmerül az is, hogy emiatt a legtöbb autósiskola árat is kényszerült emelni a gyakorlati órákba beépítve.
Eddig is volt arra lehetőség, hogy az elméleti oktatásból 25 ezer Ft-ot visszaigényeljenek a tanulók, erre most is van mód az iskolákban, és akkor tulajdonképpen csak 20 ezer Ft-ba került az elméleti képzés. Emellett az autósiskolák mindig segítették a tanulókat, mindenben rendelkezésre álltak.
Most az amúgy is túlterhelt középiskoláknál nincs olyan szakember, akikre átháríthatnák az elméleti oktatás megszervezését és a vizsgáztatást - számukra ez egy teljesen új és szokatlan helyzet. A diákok csak levizsgáznak KRESZ-ből, és nem tudják igazából, hova mehetnek tovább, mert kevés az ingyenes gyakorlati oktatási lehetőség az országban.
„A honvédségben tudtommal 20-30 szakoktatót képeztek ki, akinek ráadásul nem csak ez a feladatuk, hogy vezetést oktassanak. Tegyük fel, levizsgázott ingyenesen a tanuló és úgy dönt, hogy autósiskolába jelentkezik gyakorlati képzésre. Ekkor az autós iskola már megemelt áron tudja befogadni a gyakorlati képzésre a tanulót, tehát összességében nem jár jobban senki. Sőt, rengeteg szakoktató kényszerül elhagyni a pályát, mert ez a korosztály, a 17-20 évesek 30-40%-a szinte teljesen eltűnt most a piacról, ami vagy annak a jele, hogy kivárnak, hogy mi lesz ennek a rendeletnek a vége, vagy a válságos idők miatt nem engedhetik meg maguknak az oktatást. Mindenki bizonytalanságban van most a tanulók, a szülők és az autósiskolák is” – mondja az AVOSZ elnöke.
Szóval összességében több kárt okozott ez a rendelet a szakmánknak, mint hasznot Az autós iskolák javaslatait a minisztérium figyelmen kívül hagyta - teszi hozzá Kingl László, aki szerint a magyar kormány akkor segítené igazán az autósiskolák fennmaradását és a valódi ingyenességet, ha az autósiskoláknak is segítséget nyújtana azzal, hogy a gyakorlati képzéseket is kifizetnék az iskolák felé.
A háziorvosok helyzete sem egyszerű
Míg eddig a fiataloknak egységesen 7200 Ft-ot kellett fizetniük az alkalmassági vizsga után az orvosi igazolásokra, most ezt az állam fizeti ki a háziorvosoknak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőn (NEAK) keresztül, egy B300-as adatlap kitöltésével és KRESZ vizsga sikerességét igazoló dokumentummal együtt. Ezt az összeget két hónapos csúszással kapja vissza a háziorvos.
Erről a faramuci helyzetről tett ki nyilvános Facebook-posztot Dr. Keczéry Attila háziorvos, akit a kontroll.hu aztán telefonon is megkérdezett.
„Ezt a 7200Ft-os összeget a háziorvosok indikátor kasszájának terhére veszik el. Ez az indikátor kassza a háziorvosok teljesítményarányos díjazása. Azt jelenti, hogy a háziorvosok a betegellátásért pontokat kapnak, tehát ez egyfajta jutalmazó rendszer. Ezek után ebből a kasszából vonják le ezt a 7200 Ft-ot és ennyivel kevesebbet tudnak aztán szétosztani a háziorvosok között. A háziorvosok egyik zsebéből a másikba teszik át ezt az összeget, tehát nem egy új kasszából finanszírozzák mindezt, hanem a már meglévőből” – magyarázta el a háziorvos a kialakult helyzetet.
Ezt a furcsa módszert a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciója is sérelmezte, és jelezte a kormánynak is, de eddig semmilyen visszajelzés nem érkezett.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a háziorvosok indikátor finanszírozása átlagosan 400-500 forinttal csökken havonta a NEAK szerint. Azonban ez az egyes praxisoknál nagy eltérésekkel jár majd, mivel a csak felnőtteket ellátó praxisok alig részesülnek ezekből a vizsgálatokból - náluk látványos csökkenést okozhat a havi finanszírozásukban. Azaz, lesznek praxisok, amelyek nem járnak olyan rosszul (gyerekorvosi praxisok) és lesznek olyanok, akiket érezhetően érinteni fog az ingyenes jogosítványszerzéshez társuló orvosi vizsgálat. Ráadásul az indikátorkassza összege 2025-re sem emelkedett az inflációval, miközben a háziorvosok kiadásai nyilvánvalóan nőni fognak idén. Akárhogy is nézzük, az ingyenesség ebben az esetben sem valósul meg, rosszul átgondolt az egész rendszer - teszi hozzá Dr. Keczéry Attila.
Hogy ebből hogyan lesz majd hosszútávon valóban ingyenes jogosítvány és milyen módosítások várhatóak még, azt nem tudni, de láthatóan sem az autósiskolák, sem a háziorvosok nem jártak jól az új rendelettel.
Fotó: police.hu