Kiszámolták a mentősök kiérkezési mutatóját - a szakemberek soknak tartják, az OMSZ lejáratást emleget
Nem árulja el az Országos Mentőszolgálat, hogy milyen módszerrel számolják a mentősök kiérkezési idejét. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő próbálta megismerni azt, hogy a segélyhívástól vagy a mentő kiküldésétől indítják a mérést.
![Kiszámolták a mentősök kiérkezési mutatóját - a szakemberek soknak tartják, az OMSZ lejáratást emleget](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackbone.kontroll.hu%2Fuploads%2F477975449_1077677410830888_8518986813546107061_n_e50f0095ca.jpg&w=3840&q=75)
Nem árulja el az Országos Mentőszolgálat, hogy milyen módszerrel számolják a mentősök kiérkezési idejét. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő próbálta megismerni azt, hogy a segélyhívástól vagy a mentő kiküldésétől indítják a mérést. Miután kérdéseire nem kapott választ, közérdekű adatigénylést nyújtott be a szervezethez, de abban sem volt benne a kiérkezés számításának leírása.
A Telex írása alapján a mentőszolgálat által közölt adatokból Ferenci Tamás biostatisztikus próbálta meg kiszámolni azokat a kiérkezési mutatókat, amiket az OMSZ nem küldött meg Kunetz Zsombornak.
A nem közölt 90. percentilis az az idő, amin belül az esetek 90 százalékához kiérnek. Ezt Ferenci a megküldött kiérkezési idők, valamint az átlag és a medián alapján országosan 19-23 percre, Budapesten 17-25 percre becsüli a kiemelt prioritású P1 kategóriában, azaz az újraélesztést igénylő eseteknél. Ez azt jelenti, hogy a betegek 10 százaléka ennél is többet kell, hogy várjon az ellátásra.
A nem kiemelt prioritású, közvetlenül életveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő állapotok esetén országosan 22-27 percre, Budapesten 25-30 percre becsüli a szakember a mentők kiérkezési idejét. A potenciálisan életveszélyes kategóriában a 90 percentilis országosan 40-45, a fővárosban 60-70 perc.
Ferenci szerint a magyar adatok jelentősen elmaradnak a 15 perces szabálytól, ami azt jelenti, hogy a legsürgősebb esetekhez ennyi időn belül kell kiérnie a mentőnek. Azt viszont az OMSZ által nem közölt adatok miatt nem tudni, hogy ez a segélyhívástól, vagy a mentő kijelölésétől számított időt jelenti.
Az OMSZ szóvivője Kunetz bejegyzését alaptalan és káros lejárató kampánynak nevezte. Győrfi Pál szerint a magyar mentőszolgálat nemzetközi összevetésben is a legjobbak közé tartozik, és a kiérkezési időben sincsenek elmaradásban.
Korábban a Kontroll.hu írt arról, hogy átmenetileg összeomlott a mentésirányítás, amikor január elején teljesen leállt az Országos Mentőszolgálat szerverével a kapcsolat. A központi telefonszámokon sok esetben nem tudták fogadni a segélyhívásokat, és nem tudták elérni a hivatalos rendszeren keresztül a központból a mentőautókat sem. A rendszert fél nap után sikerült újraindítani, a leállást az OMSZ egy hálózati elem hibája miatt bekövetkezett fennakadásnak nevezte.