2025.03.06. 11:25

Eredetileg egy lakással számoltak, de tíz lett belőle

Eredetileg egy lakással számoltak, de tíz lett belőle

Állami támogatások nélkül, az adományozók és néhány önkormányzat segítségével kénytelenek boldogulni, és boldogítani. Kovács Verát, az Utcáról Lakásba! Egyesület alapító-társelnökét kérdeztük a legújabb programjukról, ami az állami gondozott fiatalok lakhatását támogatja.

Szolidaritási tüntetésnek indult az „Odakint szörnyek járnak” megmozdulás, amihez pénzgyűjtési akciót is társítottak a szervezők. A vártnál sokkal többen mentek utcára, hatalmas volt a kiállítás. Hogy kerültetek ti a képbe a szervezőknél?

A szervezők kerestek meg minket, mert az Egyesületünkkel már lassan 12 éve dolgozunk hajléktalan és lakásszegénységben élő emberekkel, köztük több egykori állami gondozottal. Sokszor van az, hogy állami gondozott fiatalok hajléktalan problémával küzdenek meg, ez egy gyakori probléma sajnos. A szervezők arra gondoltak, hogy jó lenne, ha a tüntetésen valami pluszt is adhatnának a gyermekvédelemben lévő gyerekek ügyének, valamilyen cselekvés formájában. 

Az, hogy az állami gondozott fiatalok lakhatása meg legyen oldva, állami feladat lenne, de jó példát mutatva arra gondoltak a szervezők, hogy 25 millió forint összegyűjtésével legalább egy fiatal számára biztosítják a lakhatást és az életkezdést.

A tervezettnél jóval nagyobb összeg jött össze, így több fiatalnak is tudunk segíteni a közadakozás eredményeképpen. Ehhez csatlakozott később három önkormányzat partnernek: a Főváros, a Terézváros és a Józsefváros egy-egy önkormányzati lakással.

23 ezer adakozó felajánlásával több, mint 219 millió forint gyűlt össze a kifejezetten erre a célra nyitott bankszámlán. Számítottatok ekkora támogatásra? 

Dehogy! Az sem volt biztos, hogy egy lakásnyi összeg összejön. Egyáltalán nem számítottunk ilyen nagyságrendű feladatra és pénzre. Eredetileg azt terveztük, hogy plusz egy emberrel kell foglalkozzunk, akinek az ügyét visszük, és beintegráljuk a Kunyhóból Lakásba! programunkba, hiszen ott hasonló helyzetű ügyfelekkel foglalkoztunk. 

Amikor kiderült, hogy nem csak egy, hanem legalább tíz fiatallal fogunk együtt dolgozni, újra kellett gondolni az egészet. 

Akkor döntöttünk úgy, hogy létrehozunk egy kifejezetten az ő igényeikre szabott, új lakhatási programot. Megszervezni és megvalósítani is nehéz volt mindezt úgy, hogy egy viszonylag nagy elvárásnak, a 23 ezer adakozó figyelmének és elvárásának is meg kellett felelni.Kovács Vera.jpgKovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület társelnöke

Hogyan választottátok ki, ki kaphat lakást, mi volt ennek a folyamata?

Több szoros kapcsolatunk is van gyermekvédelemben dolgozó szakemberekkel, ők kötöttek össze minket a programba kerülő fiatalokkal. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a fiatalok sokszorosan sérültek már, ezért következetesen azt képviseljük, hogy az ő identitásukat nem fogjuk nyilvánosságra hozni, szeretnénk őket minden esetleges támadástól megvédeni.

Szociális munkásként, szakemberként az egy alapvető gondolatunk, hogy minden állami gondozottnak jár az, hogy gondoskodjon róluk az állam. Ha másban nem, legalább anyagilag kompenzálják őket.

Ez jelenleg nem történik meg, hiszen nagyon alacsony az életkezdési járadék összege. Sok állami gondozott fiatal úgy kerül ki a rendszerből, hogy nincs iskolai végzettsége, nincs megszerzett bizalmuk a világban, nincs olyan támogatójuk, akihez fordulhatnának. A kegyelmi botrány is azért tört ki, mert durva visszaéléseknek és bántalmazásoknak vannak kitéve ezek a fiatalok. Nincsenek felkészítve arra, hogy ezeket kivédjék. Éppen ezért az sem elvárható, hogy ha sok év után végre kapnak egy kis segítséget, akkor nyilvánosság elé álljanak a nehézségeikkel. 

Lakhatáson kívül másban is segítetek, szociális munkás, pszichológus, továbbtanulás - ezeket hogyan tudtátok megszervezni? Mennyire nehéz fenntartani ezeket a lehetőségeket?

Ebben semmi újdonság nincs. A kezdetektől minden programunkat komplex megközelítéssel működtetjük. A lakhatás biztosítása mellett minden ügyfelünk számára biztosítjuk a folyamatos és rendszeres szociális munkát. Munkatársaink az egyéni szükségletekre reagálva nyújtanak segítséget, ha például valakinek pszichológusra vagy addiktológusra van szüksége, akkor külső partnert is behívunk a folyamatba. 

Tapasztalataink azt mutatják, hogy így lehet valóban látványos eredményeket elérni.

Van esetleg olyan történet, amire szívesen emlékszel vissza lakásátadás kapcsán?

Amit szeretünk felhozni jó példaként, hogy az egyik fiatal az Egyesület életébe is bekapcsolódott és elkezdett dolgozni nálunk, ez valóban nagy siker. Emellett vannak olyanok, akik különböző tanfolyamokat, iskolákat kezdtek el a program indulása óta. A társadalomba visszavezető lépések a legfontosabbak nekünk. A szociális munka révén napi kapcsolatban vagyunk velük, segítjük őket, ahogy csak lehet.

Fent lehet tartani ezt a programot hosszú távon? A kerületek és Budapest becsatlakozása várható volt?

Mi kerestük meg az önkormányzatokat, hogy tudnának-e támogatni minket. Bíztunk benne, hogy legalább néhányan lesznek, akik készek felajánlani erre a célra lakást a saját állományukból. Szerencsére több kerület is pozitívan fogadta a megkeresésünket, így mostanra a Főváros, Terézváros és Józsefváros is egy-egy szociális bérlakás biztosításával járul hozzá a fiatalok életkezdéséhez. Terézváros emellett a szociális munkát is támogatja kisebb anyagi hozzájárulással. 

Mindezt nagyon példaértékűnek tartjuk és reméljük, hogy a jövőben újabb önkormányzatokkal alakíthatunk ki hasonló együttműködéseket.

A program hosszú távú fenntarthatósága nagy kihívás számunkra is, hiszen ilyen volumenű közadakozás nincs minden évben. Egyesületünk az összes programját magán és céges adományokból, valamint pályázati forrásokból finanszírozza, ezért a jövőben is hatalmas szükségünk lesz a támogatásokra, például az adó 1 százalékos felajánlás formájában. 

Mi történik, ha kifut ez a program, akkor befejezitek a fiatalokkal a munkát?

Sok feladat áll előttünk a távolabbi jövő megtervezésében. A megkeresésünk idején volt olyan kerület, amely érdeklődött a témánk iránt, de nem jött össze az együttműködés, lehet, hogy velük például visszatérnénk az egyeztetésekhez.

 Az Utcáról Lakásba! Egyesületről: 

Az Utcáról Lakásba! Egyesület tizenkét éve működő, alulról szerveződő civil szervezet, aminek a fő célkitűzése, hogy utcán élő hajléktalan embereket és a lakhatással küzdő polgárokat visszaintegrálják a társadalomba. Ennek pedig a legelső lépéseként lakhatást biztosítsanak nekik. Jelenleg több mint négyszáz ügyfelük van és négy fő programjuk. A Kunyhóból Lakásba! program, a Lakásügynökség, az ukrán menekülteket segítő albérlet-támogatási program és a legújabb, a Fiatalok lakhatása program. Egyéni és közösségi szociális munka keretein belül valósítják meg a programjaikat önkéntesek segítségével, az ügyfeleiket több fronton is támogatják.

                                                 

Fotó: Facebook / Utcáról Lakásba! Egyesület

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak