Öt bűncselekmény gyanújával tett feljelentést az új jegybanki vezetés Matolcsyék gazdálkodása miatt
Összességében százötven milliárd forintos kárt okozhattak az elmúlt években a Matolcsy György alatt zajló machinációk a jegybank alapítványainál. A Varga Mihály-féle új MNB-vezetés az ÁSZ márciusi megállapításain túl is talált bűncselekményre utaló tranzakciókat.


Százötven milliárd forintos kárt okozhattak a jegybanki alapítványok gazdálkodásával a kormányközeli Index szerint. A portál azt írja, hogy a Varga Mihály-féle új MNB-vezetés az Állami Számvevőszék márciusi megállapításain túl, Matolcsy György utolsó napjaihoz kötődően is talált bűncselekményre utaló tranzakciókat, amellyel jelentős mennyiségű közpénzt játszottak volna át a családi kapcsolatokhoz.
Csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése, valamint tartozás fedezetének elvonása miatt tett feljelentést a Magyar Nemzeti Bank új vezetése a jegybanki alapítványok ügyében. Az Index azt írja, hogy a korábban 500 milliárd forinttal gazdálkodó szervezetnek
annyi mozgatható, szabadon felhasználható pénze sincs, amiből a Varga Mihály MNB-elnök által elrendelt vizsgálatot le lehet folytatni, ezért 400 millió forintos juttatást kap a Pallas Athéné Alapítvány.
A pluszpénz kizárólag a visszaélések feltárására használható fel a lapnak nyilatkozó névtelen forrás szerint, így abból fizetik majd a Matolcsy-klán által létrehozott bonyolult alapítványi hálózat feltárását végző jogászokat, könyvvizsgálókat, pénzügyi elemzőket. Hozzátette, hogy az előző vezetés működési környezetét és együttműködési hajlandóságát „erősen problémásnak” ítélték, ezért is volt első lépésként elengedhetetlen a teljes vezérkar cseréje. A 400 milliós pluszpénz várhatóan július elejéig lesz elég a vizsgálatokhoz.
A Matolcsy-féle machinációk 150 milliárd forintos kárt okozhattak összességében, az 500 milliárd forintnyi közpénz egy része lekövethető
- az Index szerint, de a bonyolult hálózat miatt egyelőre felelőtlenség lenne konkrét számokkal dobálózni."Az viszont már most is biztosan kijelenthető, hogy vagyonvesztés és vagyoni károkozás történt” – teszik hozzá. Azt Matolcsy György volt jegybankelnök korábban tagadta, hogy károkozás történt volna, mert álláspontja szerint az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt meghaladja az 500 milliárd forintot.
Vargáék 2025-ig, az ÁSZ csak 2023-ig vizsgálódott
Március elsejével váltotta Matolcsy Györgyöt Varga Mihály volt pénzügyminiszter az MNB élén. Március 19-én az Állami Számvevőszék az alapítványi gazdálkodást vizsgáló jelentést tett közzé, amelyben konkrétan megnevezte az Optima-csoportot, egy rendkívül összetett, több országra és szintre kiterjedő céghálót. Az ÁSZ nem talált racionális indokokat a struktúra kialakítására, ami önmagában is gyanút vetett fel.
Az Állami Számvevőszék 2023-ig vizsgálta az MNB gazdálkodását, de az új kuratórium 2025 elejét is ellenőrizte. Az Index szerint a mostani feljelentés kiterjeszti a megkezdett nyomozást a 2024-2024-ös évre, amikor szintén törvényellenes döntések születhettek.
A gyanú szerint ugyanis Matolcsy György vezetésének utolsó hónapjaiban is megpróbálták volna a közpénzből lett alapítványi vagyon egy részét átjátszani.
Február 28-án – Matolcsy György korábbi jegybankelnök utolsó napjaiban – az akkori ügyvezetés egy értékpapírkölcsön-ügylettel kívánt volna átruházni jelentős vagyont az Optima-csoport anyavállalatára, a Matolcsy-klánhoz köthető Quartz-csoportra. Ez viszont az új vezetés jogszabályellenes volt, és "csalárd szándékkal köthették". Ezt az új vezetés semmisségi perekkel akadályozta volna meg a bíróságon, az ügyletet végül visszavonták.
Arról ebben a cikkben írtunk, hogy Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke már egy évtizede ismerhette, hogy mi zajlik a Matolcsy-féle jegybanknál, hiszen 2014-ben ő volt a jegybank egyik alelnöke.
Fotó: Facebook / Varga Mihály