Hiába állítja a Fidesz, hogy a gyermekek az elsők, a szakértő szerint Magyarország a gyermekbántalmazás rendszere
Miközben a fideszes politikusok az egyértelmű hiányosságok ellenére azzal kampányolnak, hogy mindent megtesznek a gyermekekért, addig a szakértő szerint Magyarország a gyermekbántalmazás rendszere, amelyben pont a legelesettebbek vannak a leghátrébb sorolva.


Miközben a fideszes politikusok az egyértelmű hiányosságok ellenére azzal kampányolnak, hogy mindent megtesznek a gyermekekért, addig a Népszavának nyilatkozó szakértő szerint Magyarország a gyermekbántalmazás rendszere, amelyben pont a legelesettebbek vannak a leghátrébb sorolva.
Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője a Népszavának beszélt a gyermekvédelmi rendszer hiányosságairól. A szakértő szerint nagy bajt mutat az országban, hogy drasztikusan emelkedik azoknak a 0-3 éves gyermekeknek a száma, akik bekerülnek az ellátásba. A szegénység, a rossz lakáshelyzet és az ezekkel összefüggő tényezők miatt kerülnek be tízből kilencen az állami gondozásba.
Az állam olyan mély nyomorban tartja a társadalomnak legalább 10 százalékát, ami önmagában gyerekbántalmazás
- fogalmaz a szakember, aki szerint a könnyebb megoldás az állam részéről a gyermeket kiemelni, mint az, hogy a családok helyzetét egyéb eszközökkel megoldja, ahogy azt sem lehet megoldani gyermekvédelemmel, ha a család tagjai a padlón alszanak egy fűtetlen házban. Az ország 1500 szegregátuma közül csupán legfeljebb 200 helyen van felzárkóztatási program, amit a Máltai Szeretetszolgálat végez, de ez nem elég.
Szégyenteljesnek tartja, hogy a nevelőszülőséget alacsony bérekkel jutalmazzák és a gyermekneveléssel összefüggő támogatások alig emelkedtek 2008 óta. Kétezer szakember hiányzik a területről, a jelenlegi létszámmal nincs mozgástér arra, hogy egy gyermek máshova menjen onnan, ahol nem tud beilleszkedni. A bürokrácia nehézségeire is hoz példát:
"Nevel valaki egy gyereket 6 hónapos korától, összenőnek, de annyira elhúzódik az adminisztráció, hogy két évvel később másnak adják örökbe."
A kórházakban több száz elhagyott csecsemő vár nevelőszülőre, mert a magyar gyermekvédelem nem tud gondoskodni róluk, ami az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője súlyos válságtünetnek tart. Jól mutatja ugyanis a gyermekvédelem helyzetét, a nevelőszülők hiányát és azt a leszakadó réteget, amelyről lemondtak.
A "Mi lett volna, ha" kormánya
A gyermekvédelem botrányos helyzetére gyakorlatilag a Novák Katalin államfő bukását hozó fideszes pedofilbotrány óta irányul figyelem. A témát elsők között felkaroló Magyar Péter és szimpatizánsainak önkéntes munkáját vélhetően politikai okokból megakadályozta a Fidesz. A kormánypártnak szemmel láthatóan kellemetlen a téma, mert karácsony előtt a Tisza Párt elnöke által gyűjtött ajándékokat sem engedték odaadni a gyermekeknek, de a szemmel látható hiányosságok ellenére megpróbálják jónak beállítani a gyermekvédelem helyzetét.
Legutóbb például Lázár János beszélt arról az egyik fórumán, hogy 2025-ben a gyermek a legfontosabb és ő egy ilyen országot szeretne. A politikus arról beszélt, hogy a gyerek érdekeit kell védeni és a gyermekeket nem lehet kiszolgáltatni. Az építési miniszter szerint elsősorban a pedofíliával és a szexuális jellegű bűncselekményekkel szemben kell megvédeni a gyermekeket. Olyan országot szeretnének, ahol a gyermek minden előtt van, igaz arra nem tért ki, hogy 15 év kétharmados kormányzás után miért vannak akkor súlyos hiányosságok a gyermekvédelemben.
A Fidesz hivatalos oldala is igyekszik minden felelősséget másra hárítani. Egyik videójukban azt állítják, hogy azért nem kap Magyarország gyermekvédelmi forrást, mert elfogadták a gyermekvédelmi törvényt. A felvételen szereplő Rétvári Bence államtitkár arról beszél, hogy a jogszabály miatt indult kötelezettségszegési eljárás alapján visszatartott pénzből több tízmilliárd forintot terveztek gyermekvédelemre.
Hasonló magyarázkodásra már más területen is volt példa. Az egészségügyi államtitkártól például azt lehetett nemrég megtudni, hogy a kórházak helyzetéért sem a fidesz felel, hanem az Európai Unió, amiért a kormányzati tétlenkedés miatt továbbra is visszatartja a Magyarországnak járó uniós forrásokat. A lényeg ugyanaz volt mint a gyermekvédelemnél, a magát szuverénnek tartó magyar kormány arra fogja a kormányzással kapcsolatos kritikákat, hogy egy külső erő miatt nem valósulnak meg a terveik és az ígéreteik.