Ma 06:36

A magyarok többsége feltételesen támogatná Ukrajna EU-csatlakozását – szemben a Voks2025 eredményeivel

Kontroll.hu
Kontroll.hu
A magyarok többsége feltételesen támogatná Ukrajna EU-csatlakozását – szemben a Voks2025 eredményeivel

A társadalom árnyaltabban látja a kérdést, mint amit a nemzeti konzultáció sugall – mérte a Publicus Intézet. A magyar társadalom többsége – feltételek mellett – támogatná Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozását, derül ki a Publicus Intézet friss, a Népszava megbízásából készült reprezentatív felméréséből.

A kutatás szerint az emberek 53 százaléka valamilyen formában támogatja a szomszédos ország uniós belépését, míg a kormány által bonyolított Voks2025 eredménye szerint a résztvevők 95 százaléka elutasította azt. A Publicus eredményei szerint a megkérdezettek 38 százaléka közvetlenül támogatja Ukrajna EU-tagságát, 57 százalék ellenezte, 5 százalék nem válaszolt.Ugyanakkor azok közül, akik elsőre nemmel feleltek, 24 százalék hajlandó lenne támogatni a csatlakozást, amennyiben véget ér a háború Oroszországgal.

Ez azt jelenti, hogy összességében a magyar társadalom többsége nyitott a csatlakozásra – különösen, ha a háború kérdése rendeződik.

A támogatás mértéke jelentősen függ a politikai kötődéstől. A Fidesz szavazóinak 97 százaléka elutasítja Ukrajna tagságát, míg az ellenzékiek 62 százaléka támogatja azt – a Tisza Párt hívei között ez az arány 67, a DK-szavazóknál 77 százalék. A bizonytalan szavazók 32 százaléka támogatja, 60 százaléka ellenzi Ukrajna csatlakozását. Regionálisan is eltérés mutatkozik: a budapestiek 54, a férfiak 44 százaléka támogatja az uniós belépést.

Ezek az eredmények éles ellentétben állnak a Voks2025 néven futó kormányzati „véleménynyilvánító szavazás” hivatalos számaival, amely szerint a válaszadók túlnyomó többsége (95 százalék) Ukrajna belépése ellen szavazott. A Publicus kutatása szerint azonban a kérdőívet az emberek túlnyomó része ki sem töltötte: az ezer fős mintában csupán 38 százalék állította, hogy kitöltötte a Voks2025 szavazólapot, míg 61 százalék nem. A részvétel szinte kizárólag a kormánypárti szavazókra korlátozódik: 91 százalékuk válaszolt, szemben az ellenzékiek 15 és a bizonytalanok 34 százalékával.

Hatott a Voks2025, de nem forgatott fel mindent

A kormány kommunikációjának fontos eleme volt az az állítás, hogy Ukrajna csatlakozása hátrányos lenne Magyarország számára. A kormányzati anyagok szerint az EU-s pénzek átcsoportosulnának, a magyar gazdák elveszítenék a támogatásokat, és az olcsó munkaerő, valamint a bűnözés veszélyeztetné az országot. A Publicus szerint ez a narratíva sokaknál célba ért: a teljes lakosság 46 százaléka véli úgy, hogy Ukrajna csatlakozása negatív hatással lenne Magyarországra – a Fidesz szavazóinál ez az arány 91, a bizonytalanoknál 49, az ellenzékieknél 19 százalék,

de a teljes társadalomban nem kerültek többségbe, akik Ukrajna csatlakozását negatívan látják Magyarországra nézve.

A kutatás kitért az ukrajnai magyar kisebbség helyzetének megítélésére is. A megkérdezettek 43 százaléka szerint Ukrajna EU-tagsága javítaná az ott élő magyarok helyzetét, 23 százalék szerint inkább rontaná, 20 százalék szerint nem lenne érdemi hatása. A válaszadók 14 százaléka nem tudott vagy nem akart állást foglalni. A pozitív megítélés az ellenzéki szavazók körében a legmagasabb (63 százalék), míg a Fidesz-táborban csupán 15 százalék osztja ezt a nézetet.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak