Ma 11:41

Brutálisan elszabadultak az árak a magyar albérletpiacon

Brutálisan elszabadultak az árak a magyar albérletpiacon

A magyar albérletárak a harmadik legnagyobb növekedést produkálták Európában 2010 és az idei első negyedév között – legalábbis ez derül ki az Eurostat adataiból. Pedig az igazi csúcsidőszak még csak most fog következni, hiszen a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése után fiatalok ezrei kezdenek majd lakáskeresésbe. Budapesten kissé mérsékeltebb a növekedés, de még így is magasabbak az árak, mint például egy évvel ezelőtt, sőt: az elmúlt két évhez képest most a legmagasabbak.

Az elmúlt években azt is megszokhattuk már, hogy az uniós országok közül Magyarországon emelkednek a legnagyobb mértékben a lakásárak; az Eurostat friss adatai szerint 2010 és 2025 első negyedéve között nem volt olyan ország, ahol nagyobb drágulást mértek volna, mint nálunk. Az elmúlt másfél évtizedben 260 százalékos lakásár-növekedést regisztráltak Magyarországon, ami a háromszorosa az uniós átlagnak. Ez azt jelenti, hogy itthon 3,6-szorosára drágultak az árak 15 év alatt – írta az Index.

De nemcsak a lakás-, hanem az albérletárakat tekintve is „negatív nyertes” Magyarország: a vizsgált időszakban csak két ország, Észtország és Litvánia produkált nagyobb növekedést. A hazai bérleti díjak az elmúlt 15 évben 124 százalékkal emelkedtek, ami a negyedik legmagasabb arány az EU-ban. Mindez pedig természetesen azt eredményezi, hogy egyre nehezebb finanszírozni a lakhatást, különösen a fiataloknak vagy az alacsonyabb jövedelműeknek.

Nyugat-Európában sokkal lassabb ütemben zajlik a drágulás, Közép- és Kelet-Európa azonban öles léptekkel zárkózik fel – már ami az árakat illeti. A helyzet pedig még csak a következő hetekben fog igazán tetőzni, ugyanis július 23-án hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat, aminek következtében rengeteg fiatal kezd majd lakáskeresésbe. Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint továbbra is a főiskolákhoz, egyetemekhez közel fekvő lakások a legkeresettebbek. A legnépszerűbb kerületek: XI., XIII., XIV., valamint a belső kerületek. A jó elhelyezkedés ma már fontosabb, mint az, hogy mennyire van felújítva az ingatlan – tette hozzá.

„Idén talán kicsit kedvezőbb feltételekkel kereshetnek albérletet az egyetemisták, mivel csökkent az áremelkedés dinamikája” – emelte ki Kurecskó József, az ingatlaniroda budapesti régióvezetője, hozzátéve, hogy az utóbbi hónapokban inkább csak stagnáltak az albérletárak.

A kereslet növekedése miatt valamelyest emelkedtek az árak is, főleg az egyetemek környékén. Viszont a kínálat is bővült, így a diákok számára jó hír lehet, hogy akár a tavalyi áron is hozzájuthatnak lakásokhoz.

Jelen pillanatban az átlagos bérleti díjak 160–180 ezer forint között mozognak, de nem ritka a havi 300 ezer forintos ár sem – még kis lakások esetében is. Az átlagos ár jelenleg 270 ezer forint körül lehet.

A piacra egyébként a kormány nemrég bejelentett, 3 százalékos kedvezményes hitelkonstrukciója is hatással lehet, amellyel kifejezetten a fiatalok első lakáshoz jutását támogatnák, de a hatás ellentétes lehet. Egy korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy épp a fiatalok voltak a vesztesei az árak emelkedésének, amit jelentős részben az olcsó állami hitelek és támogatások repítettek.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak