Ponthatárok: az egyik dunaújvárosi szakra csak 500 ponttal lehetett bejutni, de van, ahol 98 is elég volt
32 egyetemen csökkentették az idén az állami ösztöndíjas keretszámokat. A legnépszerűbb felsőoktatási képzéseknél emiatt a korábbiaknál magasabb pontszámmal lehetett állami férőhelyre bekerülni.


Idén közel 130 ezren jelentkeztek valamelyik magyar egyetem szeptemberben induló alap-, osztatlan- vagy mesterképzésére, a legkeresettebbek továbbra is a gazdasági, a műszaki és az informatikai képzések voltak. A keretszámok ugyanakkor tovább csökkentek, egyes helyeken százas nagyságrendű volt a visszaesés.
Szerda este 8 órakor tették közzé a felvételi ponthatárokat a Felvi.hu oldalán.
Az Eduline összesítette az öt legnépszerűbb alap- és osztatlan szak nappali tagozatos, állami ösztöndíjas képzésre jelentkezők számát. A legnépszerűbbek ennek alapján a gazdálkodási és menedzsment, a pszichológia, a kereskedelem és marketing, a jogász, valamint az általános orvos szakok voltak.
2025-ös felvételin is nagy volt a harc az állami ösztöndíjas helyekért, az Oktatási Hivatal adatai alapján ugyanis idén 32 egyetemen csökkentették a keretszámokat.
A csökkenés sok helyen százas nagyságrendű volt, így például 800 fővel csökkent a Debreceni Egyetemen elérhető ösztöndíjas férőhelyek száma, a Budapesti Gazdasági Egyetemen pedig 690-nel, a Széchenyi István Egyetemen 629-cel hirdettek meg kevesebb férőhelyet 2024-hez képest az idei évben.
A pontok számítása ugyanakkor idén sem ment zökkenőmentesen. Az Eduline nem reprezentatív felmérése szerint a felvételizők mintegy negyedénél jelentkezett valamilyen hiba, így hiányosnak jelölték a középiskolai bizonyítványt, de volt, akinek az érettségi átlagot nem számították be adminisztratív hiba miatt, és olyanra is akadt példa egyes technikumból egyetemre jelentkezők esetében, hogy a szakmai vizsgájukat az intézményi pontoknál nem emelt szintű érettségiként vették figyelembe.
Dunaújvárosban extrém magasra tették a lécet
Az idei év egyik meglepetése az volt a Dunaújvárosi Egyetem, oda ugyanis a gazdálkodási és menedzsment szakra, állami ösztöndíjasként, levelezőn csak a maximális, 500 pontos eredménnyel lehetett bejutni.
A nappali tagozatos, állami ösztöndíjas képzések közül idén az ELTE jogászképzésére kellett a legtöbb, azaz 479 pont, de a Corvinus angol nyelvű, nemzetközi gazdálkodás képzésére állami ösztöndíjasként, nappali tagozatra is minimum 478 ponttal lehetett bekerülni. Károli Gáspár Református Egyetem is alig maradt le az élbolytól, ott a pszichológia levelező szakjára, állami finanszírozású helyre 482 ponttal lehetett csak bejutni. Más egyetemeken is születettek extrém magas, 450 vagy e feletti ponthatárok, erről szintén az Eduline közölt egy hosszú listát.
A legtöbb népszerű szakra idén egyébként is magasabb pontszámra volt szükség a bejutáshoz, mint tavaly. Nagyot ugrott például a ponthatár az ELTE politikatudományok szakán: tavaly 376 pont is elég volt az államilag támogatott nappali képzésre, idén a bejutáshoz már közel 50 ponttal több, vagyis 421 pontra volt szükség ehhez.
Voltak helyek, ahol a tavalyi szinten ragadtak be a ponthatárok. Az általános orvosi szakokon nagyjából ugyanannyi maradt a ponthatár, mindössze a Pécsi Tudományegyetemnél volt nagyobb kiugrás, ott 397-ről 406-ra nőtt a ponthatár. A jogász képzésekre is nagyjából ugyanannyi pontra volt szükség idén, mint tavaly.
Ahol elég volt alulról közelíteni a százat
Volt pár olyan szak, ahol az átlagnál jóval alacsonyabban húzták meg a ponthatárokat. A maximális 500 pontból mindössze 98 pontra volt szüksége azoknak a felvételizőknek, akik a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola gazdálkodási és menedzsment levelező szakra jelentkeztek. Ez a pontszám a 2025-ös felsőoktatási felvételi egyik legalacsonyabb ponthatára.
Volt még egy főiskolai szak, amelyre már szinte a minimálisan elérhető pontszámmal is be lehetett kerülni az önköltséges képzéseikre: a Tomori Pál Főiskola gazdálkodási és menedzsment levelező szakjára ugyanis elegendő volt, ha a jelentkező 104 pontot elért.
Gyenge négyes- erős hármas középiskolai bizonyítvány és érettségi is elég volt ahhoz, hogy valakit felvegyenek tanító alapszakra állami ösztöndíjasként, nappali tagozaton. Az idei felvételi eljárásban összesen 2633 diák jelölte meg első helyen a tanító alapképzést, az összes jelentkezése száma pedig a 8406-ot. Ehhez képest a ponthatárok a nappali tagozatos, állami ösztöndíjas képzéseken nem voltak túl magasak, hiszen nem érték el semelyik egyetemen a 300-at.
Az összes ponthatár itt tekinthető meg