Ma 16:22

Magyar Péter az élethosszig tartó juttatásoktól is megfosztaná Sulyok Tamást

Magyar Péter az élethosszig tartó juttatásoktól is megfosztaná Sulyok Tamást

Magyar Péter kedden délelőtt az Országgyűlésben jelentette ki a fideszes Bóka János napirend előtti felszólalására válaszolva, hogy javasolni fogják, hogy ne kapja élete végéig a juttatásokat az a köztársasági elnök, aki nem töltötte ki a hivatali idejét. 

Ez a módosítás nem csak Sulyok Tamásra vonatkozna, ugyanis sem Schmidt Pál, sem pedig Novák Katalin nem töltötte ki a hivatali idejét. Schmidt Pálnak plágiumbotrány miatt kellett idő előtt távoznia 2012-ben, Novák Katalinnak pedig a kegyelmi botrány miatt 2024-ben. Egyedül Áder János kaphatná továbbra is a juttatásokat, mert ő mind a két ciklusát kitöltötte, írja a Telex

A jogi kivitelezéssel kapcsolatban nem lenne probléma, ugyanis csak át kell írni a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényt, amely alapján a volt köztársasági elnökök számos juttatásban részesülhetnek életük végéig. A mostani szabályozás szerint ugyanannyi fizetést kapnak, mint a hivatalban lévő államfők, a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szeresét, ami jelenleg bruttó 6,4 millió forint havonta. 

Sulyok Tamásnak ki kell költöznie a Béla király úti köztársasági elnöki rezidenciából a megbízatása lejárta után, ám a hatályos törvény szerint az Országgyűlés Hivatalától kaphat egy másik rezidenciát házvezetővel, sőt, az állam a fenntartási költségeket is állja élete végéig. A volt köztársasági elnök háromfős titkárságot alkalmazhat, valamint térítésmentes egészségügyi ellátás és autó is járna neki. Az autóhoz a sofőrt a rendőrség biztosítja, a titkárság elhelyezéséért és működési költségeiért pedig az Országgyűlés Hivatala lenne a felelős. 

A jelenlegi szabályozás szerint a köztársasági elnökök a megbízatásuk után is első osztályon utazhatnak repülőn és vonaton is a külföldi útjaik során, különgépet viszont többet nem vehetnek igénybe. Nemrég azt is megírtuk, hogy eredetileg 120 millió forintot szántak Sulyok amerikai útjára, de végül nem is árulta el a kormány, hogy mennyibe került. A központi költségvetésből még arra is kapnának pénzt, hogy közcélú felajánlásokat, adományokat tegyenek civil szervezeteknek, erre a célra az elmúlt években 73 millió forintos keret állt rendelkezésre.

Az Alaptörvény szerint a fenti juttatások csak akkor nem illetik a köztársasági elnököt, ha a megbízatása az összeférhetetlenség kimondásával vagy megfosztási eljárás után szűnik meg. Magyar Péter ez utóbbit szeretné elérni, erről többször is beszélt az elmúlt hetekben. A kormány ezért megfosztás helyett átírja az Alaptörvényt. 

A hétfőn társadalmi egyeztetésre benyújtott rendelet így írja le Sulyok elmozdítását: „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.” A tervezet szerint „a hivatalban levő köztársasági elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig tartó időtartamra köztársasági elnököt választ”.

Ha azonban Sulyok a szavazás után nem írná alá a módosítást, akkor Magyar szerint „okkal és alappal megindítható ellene a megfosztási eljárás”. Ilyenkor az Alaptörvény szerint már nem gyakorolhatja a jogait, a jogköreit ideiglenesen az Országgyűlés elnöke veszi át, Forsthoffer Ágnes pedig nyilvánvalóan aláírná a szóban forgó módosítást. A miniszterelnök úgy számol, hogy nagyjából egy hónap múlva léphet hatályba a módosítás, és

„Sulyok Tamás július 20-a körül már bizonyosan nem lesz Magyarország köztársasági elnöke”.

Azt is ígérte, hogy utána hamar igyekeznek új köztársasági elnököt választani. Erre az Alaptörvény szerint harminc napjuk van, de augusztus 20-a előtt már biztosan lesz új köztársasági elnök, legalábbis a miniszterelnök szerint. 

Kép: Sulyok Tamás/facebook

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak