A sorstársak közösségei is sokat segíthetnek a cukorbetegeknek
Számos tévhit kering az 1-es típusú cukorbetegségről, közülük a legelterjedtebb talán az, hogy a sok cukor, csokoládé és édesség fogyasztása okozhatja. Pedig ez egy autoimmun betegség, és a mai tudásunk szerint nem gyógyítható, de mióta a kanadai orvos, Frederick Banting 1922-ben felfedezte az inzulint, a megfelelő kezeléssel és életmóddal teljes értékű életet élhetnek az érintettek.
Számos tévhit kering az 1-es típusú cukorbetegségről, közülük a legelterjedtebb talán az, hogy a sok cukor, csokoládé és édesség fogyasztása okozhatja. Pedig ez egy autoimmun betegség, és a mai tudásunk szerint nem gyógyítható, de mióta a kanadai orvos, Frederick Banting 1922-ben felfedezte az inzulint, a megfelelő kezeléssel és életmóddal teljes értékű életet élhetnek az érintettek.
Ma Magyarországon több mint egymillió diagnosztizált cukorbeteg van, de ez nem a valós szám, egyes becslések szerint másfél millióan is élhetnek ezzel a problémával. A WHO előrejelzése pedig riasztó, a prognózis szerint a világon a cukorbetegséggel küzdők 700 millióan is lehetnek 2045-re.
A cukorbetegségnek több fajtája van. Az inzulin rezisztencia életmódbeli eltérés, helyes étkezéssel, mozgással helyrehozható – határozta meg a manapság gyakran hallott kifejezést a kontroll.hu Nekünk fontos című podcastjában Dr. Svébis Márk diabetológus, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának orvosa. Amennyiben nem foglalkozunk ezzel az állapottal, átalakulhat 2-es típusú cukorbetegséggé, ám megfelelő életmóddal ez is kezelhető.
„Ha az a kérdés, mennyi a rizikója annak, hogy valaki 2-es típusú cukorbeteg lesz, mérje meg a testsúlyát, a magasságát, meg a derékkörfogatát”
– javasolja a diabetológus, mert ezeknek az arányából meghatározható a kockázat. A hasi típusú hízás kifejezetten megemeli ennek az esélyét.
Ami gyógyíthatatlan, az az 1-es típusú cukorbetegség, más néven inzulinfüggő diabétesz. Ebben az esetben a szervezet saját maga ellen fordul, az immunrendszer hibás működése miatt a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő béta sejteket az autoantitestek elpusztítják, így a szervezet nem termel saját inzulint, ezt kívülről kell bevinni.
Az 1-es típusú cukorbetegség leggyakrabban gyermek- vagy fiatal felnőttkorban kezdődik, de bármelyik életszakaszban kialakulhat. Egyes elméletek szerint a bélmikrobiom rossz állapota, áteresztő bél szindróma vagy D-vitamin-hiány okozhatja, de egyik hipotézist sem támasztották alá száz százalékosan a kutatások, a vírusfertőzésekkel kapcsolatban viszont rábukkantak összefüggésekre.
Muskát Erika, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének elnöke a kontroll.hu Nekünk fontos című műsorában elmondta, a sorstársak közösségeinek hatalmas szerepe lehet a diagnózis elfogadásában és az új életmód kialakításában.
„Ami nagyon káros szülőknél, nagyszülőknél, hogy saját magukat okolják, hogy esetleg ők rontottak el valamit, és ez nehezíti az elfogadást, a cukorbetegség tényének, diagnózisának elfogadását. Családon belül is sokszor konfliktus, hogy a nagyszülőnek a fejéhez vágják, miattad lett cukorbeteg a gyerek, mert állandóan süteményt sütöttél, vagy túl sok volt a Mikulás csoki, pedig ahogy Márk is említette, ennek semmi köze az életmódhoz”
– mesélte tapasztalatait az egyesület elnöke.
A Sportos Cukorbetegek Egyesületének a közösségépítés mellett kiemelt célja az edukáció, az ismeretterjesztés. YouTube-csatornájukon számos videó található, amelyekből komolyabban megismerhető a betegség, melynek első tünetei közé tartozik a fokozott szomjúságérzet, a gyakori vizelési inger, a jó étvágy melletti fogyás, fáradtság.
Dr. Svébis Márk a kontroll.hu-nak elmondta azt is, az állami diabetológiai szakrendelések erősen túlzsúfoltak, hiszen az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegek is ugyanarra a rendelésre járnak, és a teljes magyar populáció 10 %-a cukorbeteg, 60 év fölött a 20 %-a.
Az 1-es típusú cukorbetegségnek pedig ezer arca van, rengeteg tényező befolyásolja az alakulását az időjárástól a sportig, és mindezt nincs idő elemezni egy SZTK-ban vagy egy állami klinikán. Ezért tartja fontosnak ő is, hogy az egyesületek rendezvényeire eljárjanak a betegek, mert ezeken az eseményeken, például táborokban rengeteg fontos információ elhangzik, olyan hasznos dolgok, amelyeknek az átadására, megbeszélésére az állami rendelések szűk időkeretében nincs lehetőség.
A műsorban szó esett a diabéteszes burnoutról is, ugyanis mivel ez egy 24 órás készültséget igénylő állapot, ki lehet égni benne. A sorstársi közösség ebben is tud segíteni, hívta fel a figyelmet a két szakember.
A Nekünk fontos című műsorunkban emellett még számos hasznos információ hangzott el az 1-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatban, a teljes adás itt nézhető meg:
Fotó: Facebook / Sportos Cukorbetegek Egyesülete