Tovább terjed a hepatitis A-vírus, de egyelőre nem tartják indokoltnak a tömeges oltást
Hétszer többen fordultak orvoshoz a Hepatitis-A fertőzés gyanújával: az idei év első két és fél hónapjában már több beteget jelentettek Magyarországon, mint máskor egész évben.


Hétszer többen fordultak orvoshoz a Hepatitis-A fertőzés gyanújával: az idei év első két és fél hónapjában már több beteget jelentettek Magyarországon, mint máskor egész évben.
A járvány a jellemzően Budapesten Pest-és Fejér megyében terjed intenzívebben. A fertőzöttek többsége óvodás vagy kisiskolás korú gyermek. A vírus neve bár elsőre rémisztő lehet, a gyakorlatban a legtöbb esetben enyhe lefolyású betegségről beszélhetünk a szakemberek szerint.
A tüntetek általában a hosszú, négy hetes lappangási idő után jelentkeznek, amelyek a
levertség, láz, hasi fájdalmak, de a máj érintettsége miatt előfordulhat sötétebb vizelet
vagy sárgaság megjelenése is.
A hepatitis-A a gyerekekre általában nem különösebben veszélyes, ám az idősek, a krónikus betegek és a terhes nők esetében nagyobb a kockázat, náluk maradandó májelégtelenség is felléphet.
A szakemberek egyelőre megnyugtatóan nyilatkoznak a betegségről. Szerintük nincs ok a pánikra, hiszen a hepatitis A nem halálos kimenetelű, és szó sincs olyan mértékű járványról, hogy indokolt legyen a lakosság oltása, ám oltóanyag van a betegség ellen, és szabadon be is adatható.
A vírus könnyedén kivédhető, hiszen nem beszélhetünk agresszívan fertőző típusról. Meleg vízzel és szappannal egyszerűen kiirtható, de az alkoholos kézfertőtlenítő is véd a megbetegedés ellen.
Főként mosdókban, sokak által látogatott helyiségekben terjedhet könnyebben, ezért érdemes fokozottabban ügyelni a személyes higiéniára.
A fertőzés inkább azokon a helyeken fordul elő, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő ívóvíz-ellátás.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ honlapján közzétett tájékoztató szerint a hepatitis A a fejlődő országokban gyermekbetegségnek számít, amit felnőtt korra sokan átvészelnek.
Fotó: Pixbay