Lelepleződött a rezsicsökkentés, hazugság lehet a számlákon feltüntetett kedvezmény is
Az MVM beszámolóiból egyértelműen kiderül, hogy a földgáz valós beszerzési ára és a lakossági számlákon feltüntetett spórolás is jóval kevesebb a valóságban.


A Népszava számításai szerint, amelyeket az MVM pénzügyi jelentései alapján végeztek el, egyértelmű átverés az az összeg, amelyeket a rezsiszámlák alján tüntetnek fel, mint spórolás.
A számlákon feltüntetett narancssárga rezsibokszok a megtakarítást a 2022. augusztusi, 1020 forintos piaci árcsúcsból számítják ki. Ez ugyan tartalmazza az áfát és rendszerhasználati díjat is, a nettó érték e tételek levonása után sem lehet több mint köbméterenként 750 forint. Mindez annak a fényében különösen érdekes, hogy a rezsiboksz tartalmát szabályozó rendelkezés szerint a megtakarítást „a földgáz versenypiaci egységárához” mérten kell viszonyítani.
A tőzsdei árak valójában alacsonyak
A nettó tőzsdei árak azonban 2023-tól ennél sokkal alacsonyabbak, köbméterenként 100-200 forint körül vannak. Az MVM pénzügyi jelentésein alapuló számítások szerint az állami energiacsoport gáznagykereskedője, az MVM Ceenergy tavalyelőtt köbméterenként átlag 106, tavaly pedig 86 forintért vásárolja meg a nyersanyagot.
Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető pedig arról tájékoztatta a Népszavát: az MVM kiskereskedelmi vállalkozása, az MVM Next pedig a belföldi kitermelésen kívül, 2023-ban köbméterenként 92, tavaly pedig nagyjából 66 forint körüli áron vehette meg az MVM Ceenergytől a lakossági értékesítésre szánt gázt. Tóth azt is hozzátette, az MVM így gyakorlatilag saját magát buktatta le a számlákkal kapcsolatban.
De nem csak az gáz, hanem az áramszámlák rezsiboksza is hasonlóan valótlan képet fest az árakról. A lap úgy számolt, hogy az MVM áram-nagykereskedője, az MVM Partner 2023-ban 37, tavaly pedig 28 forint per kilowattórányi árért vásárolhatta az energiát.
Számlamagyarázójukban ugyanakkor 268,9 forintos bruttó „világpiaci” árra hivatkoznak, amely mintegy 188 forintos nettó szintet jelentene.
Fotó: MVM