Először szólalt meg Erdő Péter a pápaválasztás után
Erdő Péter bíboros, prímás a konklávé után egy nappal a Kardinális Csatornának nyilatkozott a pápaválasztásról és XIV. Leó pápáról. Az esztergom-budapesti érsek kiemelte, hogy az új pápa az első beszédében a béke fontosságára hívta fel a figyelmet, de nem egy politikai beszédet tartott, hanem „Krisztus békéjéről beszélt”.

Erdő Péter bíboros, prímás a konklávé után egy nappal a Kardinális Csatornának nyilatkozott a pápaválasztásról és XIV. Leó pápáról. Az esztergom-budapesti érsek kiemelte, hogy az új pápa az első beszédében a béke fontosságára hívta fel a figyelmet, de nem egy politikai beszédet tartott, hanem „Krisztus békéjéről beszélt”.
Az interjút készítő Kuzmányi István diakónusnak, a Magyar Kurír főszerkesztőjének arra a kérdésére, hogy mit üzenhetett ez a rövid konklávé, Erdő Péter úgy felelt: a konklávénak nem az a dolga, hogy a világnak üzenjen, de nyilván, ha nagyon elhúzódik a pápaválasztás folyamata, a világsajtó elkezdhet azon töprengeni, vajon mekkora ellentétek feszülnek a bíborosok között. Ebben az értelemben egy rövid konklávé azt a jó üzenetet közvetíti a világnak, hogy viszonylag könnyen konszenzusra tud jutni a testület – fogalmazott az esztergom-budapesti érsek.
Erdő Péter szerint az új pápa életrajzából „sok mindent elő lehet bányászni”, és mindegyiknek lehet jelentőséget tulajdonítani. Az például, hogy generálisa volt az ágostonosoknak, az egyfajta nemzetközi tapasztalatot jelent – szögezte le. De egyházmegyét is vezetett Peruban hosszú éveken át, ami pedig egy másfajta tapasztalatot jelent – tette hozzá a bíboros.
„Az ő egyházjogi munkássága például abban is kifejeződött, hogy tíz évig bírósági helynök volt egy egyházmegyében. Tehát nem csupán szerzetesi, hanem sok mindenre kiterjedő egyházmegyei tapasztalata van” – vélekedett Erdő Péter, majd hozzátette: „Ez a sokoldalúság olyan érték, amit sokan megbecsültek”. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy Robert Francis Prevost kuriális bíboros, tehát nem egy külső embert, hanem egy bennfentes választott a konklávé.
Erdő Péter arra is felhívta a figyelmet, minden újonnan megválasztott pápa másképp jelent meg először azon a bizonyos erkélyen, és míg Ferenc pápa például nem öltötte fel a tradicionális vörös mocétumot és a stólát, Leó pápa azonban igen. „Azt gondolom, hogy egy liturgiában gondos, de ugyanakkor a néppel a celebrációt együtt érző és ünnepelni tudó pápát kapott az egyház az ő személyében” – vélekedett Erdő Péter.
A bíboros szerint az új pápa az első beszédében is a béke fontosságára hívta fel a figyelmet, de nem csak a békéről beszélt, tehát nem egy politikai beszédet tartott, hanem „Krisztus békéjéről beszélt”.
„Nagyon fontos volt, hogy egy Krisztocentrikus beszédet hallhattunk” – fogalmazott Erdő Péter, aki azt is elmondta, az új pápa többször beszélt angolul, például pénteken a Sixtus-kápolnában is, azért, mert „tudatosan globális”. De leginkább a névválasztásával üzent nagyon sokat.
Az új pápa elsősorban XIII. Leó pápa iránti tiszteletével indokolta a névválasztást, mert ő az, aki a munka méltóságát felismerte és elmélyítette teológiailag. „A munkáról pedig XIV. Leó pápának is megvan a véleménye, mert azt mondja, ez az emberi méltóság nagyon fontos kifejezője” – magyarázta Erdő Péter, hozzátéve, hogy ezt pedig ma a technológia fejlődés és a mesterséges intelligencia térnyerése veszélyezteti.
Az emberi méltóság és a munka kapcsolata nagy kérdése korunknak, ebben pedig neki máris véleménye és tanítása van – szögezte le Erdő Péter, aki az interjúban azt is felidézte, amikor néhány évvel ezelőtti budapesti látogatása során személyesen is találkozott Robert Francis Prevost bíborossal, akivel „kellemesen elbeszélgetett”.
A teljes interjú itt is megnézhető:
Fotó: Facebook / Esztergom-Budapest Főegyházmegye