2024.11.26. 16:20

TV sztárok, Soros egykori embere, lojalisták - teljes a második Trump-kormány

TV sztárok, Soros egykori embere, lojalisták - teljes a második Trump-kormány

Trump új kabinetje sokkal inkább tükrözi a régi-új elnök személyiségét, mintsem a Republikánus Pártét. Az adminisztráció jelentős része a hűséges Trump-támogatók jutalompozíciója. A névsorban ugyanakkor találhatunk mérsékeltebb hangú szereplőket is. Néhány jelöltön keresztül bemutatjuk, mire érdemes számítani az Egyesült Államokban a következő négy évben.

Brooke Rollins lesz Trump mezőgazdaságért felelős minisztere, az ő bemutatásával zárult le az az időszak, amikor az Egyesült Államok jövendőbeli elnöke bejelenti az adminisztrációjának tagjait. Tekintettel arra, hogy a Republikánus Párt jelenleg sokkal inkább áll Trump irányítása alatt, mint 2016-ban, ezért sokkal nyugodtabban tudott olyan döntéseket meghozni, amik beválallósabbak, mint az akkori választásai.

Mégis az egyik legmeghatározóbb pozícióra egy, a Make America Great Again mozgalom tekintetében mérsékelt embert választott, ugyanis Scott Bessent lesz a második Trump-kormány pénzügyminisztere. Bessent neve nem cseng ismeretlenül a Wall Street-i befektetők számára, többek között Soros György mögött is dolgozott fontos pozícióban. Bessent legfontosabb célja az adócsökkentés, a gazdaságot érintő szabályozások csökkentése és az olajtermelés felpörgetése lesz.

Munkaügyi miniszterének Trump az 56 éves Lori Chavez-DeRemert jelölte, aki 2023-ban nyert helyet a képviselőházban, ugyanakkor a mostani újraválasztási kísérlete kudarcba fulladt. Chavez kiválasztásában talán az a legmeglepőbb, hogy a képviselőnő nagyon jó kapcsolatot ápol a szakszervezetekkel, amelyek támogatták is azt, hogy újra mandátumot nyerjen. Chavez-DeRemer szintén egy moderáltabb hang, akinek az eddigi munkája alapján úgy tűnik, tényleg fontos az ügy, amiért felelni fog. Érdekes lesz megfigyelni, hogyan tud majd együttműködni a Trump-i politika élvonalas, általában milliárdos üzletembereivel.

Trump külügyminisztere Marco Rubio lesz, ami egyes politikai elemzők szerint nem túl jó hír Orbán Viktor számára. A floridai szenátor 2016-ban még elindult a republikánus előválasztáson Trump ellen, mostanra azonban aktív támogatója lett a hamarosan beiktatandó elnöknek. Rubio a 2019-es Trump-Orbán találkozó előtt nyíltan kritizálta Orbán Viktort. Rubio akkor úgy érvelt, szerinte a magyar demokrácia lejtmenetben van a jogállamiság sérülése és a sajtószabadság csökkenése miatt. Rubio továbbá Trumphoz hasonlóan Kína-ellenes politikát folytat, ami szintén kellemetlen fejleményeket okozhat még a magyar kormányfőnek.

Szintén Orbán-ellenesnek számít a magyar származású Gorka Sebestyén, aki Trump terrorizmus elleni főigazgatója és az elnök tanácsadója lesz. Gorka tavaly a Válasz Onlinenak arról beszélt, támogatni kell Ukrajnát fegyverekkel. Szerinte azért tudná Trump megoldani a háború kérdéskörét, mert Putyin fél régi-új „főnökétől”. Amikor pedig a magyar politikai helyzetről kérdezték, Gorka azt mondta, remélte, hogy a konzervatív oldal nem válik annyira korrupttá, mint az MSZMP, de úgy véli, tévedett, hiszen szerinte elég csak Mészáros Lőrincre nézni.

Rátérve a kicsit meghökkentőbb jelölésekre, az egészségügyért az a Robert F Kennedy Jr. fog felelni, aki az év elején még úgy tűnt, hogy egy 10% körül végző harmadikutas elnökjelölt lesz, ám a választás hajrájában beállt Donald Trump mögé. Az ifjabb Kennedynek az elmúlt évek során többször is voltak botrányt okozó megjegyzései, 2023-ban például azt a klasszikus konteót hirdette ő is, miszerint az oltások autizmust okoznak. Mostanában pedig a fluorizált víz ellen szólal fel rendszeresen, deklarált célja, hogy a fogszuvasodás megelőzésére használt fluort távolítsák el az amerikai ivóvízből, mivel állítása szerint IQ vesztéshez és csontrákhoz is vezethet a fogyasztása. Ezt a feltételezést - hasonlóan a vakcinák és az autizmus kapcsolatához - azóta többen is cáfolták.

Az ország biztonságáért egy egykori Fox News műsorvezető, Pete Hegseth fog felelni. Az orosz-ukrán és izrael-palesztini háborúk okán ezt a jelölést nagy érdeklődés övezte. Bár Hegseth veterán katona, tehát nem teljesen ismeretlen számára a hadsereg működése, ugyanakkor az eddigi szakmai pályafutása nem indokolja Trump döntését. Bejelentésekor Adam Smith demokrata képviselő, aki a képviselőházban a fegyveres szolgálati bizottság legtekintélyesebb tagja, úgy nyilatkozott, 20 perccel az interjú előtt még azt sem tudta, kicsoda Pete Hegseth. 2017-ben Hegsethet szexuális erőszakkal vádolták meg, ezt tagadja, a bíróság pedig a jelenlegi állapot szerint nem ítélte el. Az új hadügyminiszter feladata az lesz, hogy átalakítsa a Pentagont. Trump a 2021-es balul elsült afgán kivonulásra hivatkozva idén azzal kampányolt, teljesen felrázza majd az USA hadügyi képeségeit.

Érdekes még kiemelni Trump leendő oktatásügyi miniszterét. Linda McMahon, a WWE egyik alapítója és későbbi elnöke lesz az, akit az elnök a szenátus elé terjeszt majd. McMahon azon kívül, hogy pankrációval foglalkozott, az első Trump-kormányban a Kisvállalkozásokért Felelős Hivatal vezetője volt. 2010-ben és 2012-ben is próbálkozott helyet nyerni a szenátusban, mindkétszer Connecticutban indult, de mind a kétszer kikapott. Egyébként McMahon feladata, ha hihetünk Trump kampányban ígért terveinek, a minisztérium lebontása lesz.

Az igazságügyi miniszter személye körül az elmúlt szűk két hétben több fordulat is történt. A posztra Trumpnak új jelöltet kellett találnia, az első választása ugyanis még a republikánus szenátorok számára is nehezen volt elfogadható. Az eredeti jelöltet, Matt Gaetz floridai képviselőt több olyan vád is érte, amiből nem tudta magát kimosni. Többek között azzal vádolták, hogy egy kiskorúval folytatott szexuális jellegű kapcsolatot, amiért fizetett is, illegális drogokat használt, képviselőként pedig ajándékokat fogadott el, ám tartóztatták már le ittas vezetésért is.

Mikor nyilvánvaló lett, hogy a szenátus nem fogja megszavazni, Gaetz visszavonulót fújt, kivette nevét a kalapból. Helyére Trump a floridai legfőbb ügyészt, Pam Bondit nevezte meg. Gaetz-hez hasonlóan Bondi is a végletekig lojális Trumphoz, 2020-ban például megismételte az elnök kijelentését, miszerint ő nyerte meg Pennsylvania állam elektori szavazatait, ami amúgy nem volt igaz.

Az amerikai hírszerzést egyben tartó nemzeti hírszerzési igazgató pozícióját Tulsi Gabbard fogja betölteni. Ennél a posztnál nem szükséges a szenátus jóváhagyása. Az egykori hawaii-i demokrata képviselő 2020-ban még az akkori pártjának elnökjelöltségét szerette volna elnyerni, mostanra viszont az egyike annak a kemény magnak, amely a végletekig támogatja Donald Trumpot. Gabbard többek között arról vált ismertté, hogy a Kreml álláspontját hangoztatja az orosz-ukrán háború ügyében. Például arról beszélt, hogy elkerülhető lett volna a katonai akció az oroszok részéről, ha az Egyesült Államok és a NATO figyelembe veszi Moszkva legitim aggályait.

Ezekben a bemutatott jelöltekben nagyon nehéz közös pontot találni. Egyetlen dolog van, amiben megegyeznek: mindannyiuk a végletekig támogatja Donald Trumpot. Az Egyesült Államok következő elnöke számára pedig ez fontosabb a tapasztalatnál, a relevanciánál és a készségeknél. Gabbard-en kívül a felsoroltaknak mind helyt kell állniuk a szenátus előtt, ám az ottani republikánus többség minden valószínűség szerint megszavazza majd az elnök embereit.

Borítókép: Youtube/Amu.tv
 
Kapcsolódó tartalmak