The Atlantic: Orbán populista, kleptokrata rendszere Amerikát is megmérgezheti
A MAGA konzervatívok imádják Orbán Viktort, de a magyar miniszterelnök egy korrupt, stagnáló és elszegényedett országot vezet immár másfél évtizede - írja a The Atlantic hasábjain Anne Applebaum, aki úgy véli, hogy az illiberális orbáni modell átvétele rendkívüli módon sokat árthat az Egyesült Államoknak minden téren.

A MAGA konzervatívok imádják Orbán Viktort, de a magyar miniszterelnök egy korrupt, stagnáló és elszegényedett országot vezet immár másfél évtizede - írja a The Atlantic hasábjain Anne Applebaum, aki úgy véli, hogy az illiberális orbáni modell átvétele rendkívüli módon sokat árthat az Egyesült Államoknak minden téren.
Pompás szállodák és előkelő éttermek uralják ma Budapest központját, egy olyan várost, amely egykor inkább kopottas homlokzatairól volt ismert. Új műemlékek is megjelentek a városközpontban. Egyikük, a washingtoni vietnami háborús emlékmű utánzata, Magyarország elveszett 19. századi nagyságát gyászolja. Háborús halottak helyett egykori magyar helyek - ma Romániához, Szlovákiához, Ukrajnához, Lengyelországhoz tartozó városok és falvak - nevei vannak hosszú gránitfalakba vésve, ünnepélyes emléket állítva egy örök lánggal.
„A nacionalista giccs és a turistacsapdák azonban más valóságot takarnak. Az egykor széles körben Közép-Európa leggazdagabb országának tartott („a szocialista tábor legvidámabb barakkja”), később pedig a külföldi befektetők által leginkább kedvelt Magyarország ma az Európai Unió egyik legszegényebb tagállama”
- írja tanulmányában Anne Applebaum, a The Atlantic külpolitikai folyóirat munkatársa.
A magyar ipari termelés évről évre csökken, a termelékenység közel a legalacsonyabb a régióban. Annak ellenére, hogy a kormánypárt hangosan beszél a hagyományos értékekről, a népesség folyamatosan csökken. Valószínűleg azért, mert a fiatalok nem akarnak gyermeket vállalni egy olyan helyen, ahol a polgárok kétharmada „rossznak” nevezi az oktatási rendszert, és ahol kórházi osztályokat zárnak be, mert annyi orvos ment külföldre dolgozni.
Magyarországról menekülnek a tehetséges emberek
„Talán a tehetséges emberek nem akarnak egy olyan országban maradni, amelyet három egymást követő évben az EU legkorruptabb országának mérnek. Még a Gazdasági Szabadság Indexe is - amelyet a Heritage Foundation, egy MAGA-közeli agytröszt készített - a kormányok integritásának rangsorában is az EU végén találjuk Magyarországot” - állapítja meg a szerző.
A turisták Budapest belvárosában nem érzékelik ezt a hanyatlást, de úgy tűnik, az amerikai jobboldal sem. Mert bár nincsenek kritikus ásványkincsek és nincs nagy hadserege sem, Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor mégis kiemelkedő szerepet játszik az amerikai politikai diskurzusban.
A 2024-es elnökválasztási kampány során Orbán többször is találkozott Donald Trumppal. 2022 májusában egy Orbán-párti agytröszt Budapesten rendezte meg a CPAC, a jobboldali konferenciát, három hónappal később pedig Orbán Texasba utazott, hogy felszólaljon a CPAC dallasi konferenciáján. Tavaly, a CPAC Hungary harmadik kongresszusán egy republikánus kongresszusi képviselő úgy jellemezte az országot, mint „a konzervatív elvek és kormányzás egyik legsikeresebb vezető modelljét”. Steve Bannon videoüzenetében Magyarországot „a világ számára inspirálónak” nevezte. A magyar kormányzásról szóló saját intézményének elemzésétől merőben eltérően Kevin Roberts, a Heritage Foundation munkatársa is úgy jellemezte a modern Magyarországot, hogy „nem csupán a modern államvezetés modellje, hanem maga a modell”.
A csodált illiberális magyar modell és a valóság
Mi ez a magyar modell, amit annyira csodálnak? Többnyire semmi köze a modern államberendezkedéshez. Ehelyett egy nagyon régi, nagyon ismerős tervezet az autokratikus hatalomátvételhez, amelyet jobboldali és baloldali vezetők egyaránt alkalmaztak, Recep Tayyip Erdoğantól Hugo Chávezig. Miután 2010-ben megválasztották, Orbán lecserélte a köztisztviselőket lojális arcokra; gazdasági nyomást alkalmazott a szabad sajtó megsemmisítésére; megfosztotta az egyetemeket függetlenségüktől, és az egyiket (CEU) be is záratta; átpolitizálta a bírósági rendszert; és átírta az alkotmányt is. A koronavírus-járvány kezdete óta vészhelyzeti kormányzásra váltott, amelyet azóta is megtartott az úgynevezett háborús veszély miatt. Nyíltan szövetkezett Oroszországgal és Kínával, az orosz külpolitika szószólójaként szolgált az uniós találkozókon, és átláthatatlan kínai befektetéseket engedélyezett az országában - sorolja a tekintélyes amerikai lap a NER bűnlajstromát.
„Ez az autokratikus hatalomátvétel pontosan az, amit Bannon, Roberts és mások csodálnak, és amit most valóban meg akarnak valósítani az Egyesült Államokban. A közszolgálat lerombolása már folyamatban van, a sajtóra és az egyetemekre gyakorolt nyomás már megkezdődött, és az alkotmány megváltoztatásának gondolatai már a levegőben vannak.”
De ezeknek az elképzeléseknek a hívei ritkán beszélnek arról, hogy mi történt a magyar gazdasággal és a magyar átlagemberekkel 2010 óta. Nem vizsgálják az ellentmondásokat sem Orbán retorikája és politikájának valósága között. A kormányfő sokat beszél például a bevándorlás megakadályozásáról, de egy időben a kormánya vízumot adott ki minden olyan nem uniós állampolgárnak, aki 300 ezer euró értékű államkötvényt vásárolt titokzatos és többnyire offshore cégektől.
A családi értékekről áradozik, holott kormánya az EU-ban az egyik legalacsonyabb összeget költi egy főre vetítve az egészségügyre, és botrányos módon asszisztált Novák Katalin döntésekor, hogy kegyelmet ad egy olyan embernek, aki egy gyermekotthonban elkövetett szexuális visszaéléseket fedezett.
Az Orbán-dinasztia híre már Amerikáig is eljutott
Orbán sokat beszél a népről is, miközben szinte abszolút hatalmát nem a magyar jólét építésére használja, hanem gazdag üzletemberek kis csoportjának gazdagítására, akik közül néhányan a saját családjához tartoznak. Ezeket az oligarchákat NER-embereknek, hívják, és közvetlenül profitálnak a vezetőhöz való lojalitásukból. A Direkt36, a Magyarországon megmaradt kevés oknyomozó újságíró csapat egyike, nemrégiben dokumentumfilmet készített A dinasztia címmel, amelyben például bemutatta, hogy az állami és uniós finanszírozású pályázatok 2010-től kezdődően szándékosan úgy lettek kialakítva, hogy azokat az Elios, Tiborcz Istvánnak a résztulajdonában lévő energetikai cég nyerje meg. Az EU végül 35 szerződést vizsgált meg, és számos szerződésben súlyos szabálytalanságokat, valamint összeférhetetlenségre utaló bizonyítékokat talált.
A Dinasztia ismerteti a Kisfaludy Turizmusfejlesztési Programot is, amely 316 milliárd forint támogatást osztott szét. A támogatások kétharmadát a pályázók 0,5 százaléka kapta, majdnem egyötödét olyan projektek, amelyek Tiborczhoz kötődtek. Nem mintha Tiborcz lenne az egyetlen kedvezményezettje a kormányzati nagyvonalúságnak. Mészáros Lőrinc, Magyarország leggazdagabb embere, a gázszerelőből lett vállalkozó, aki a miniszterelnök régi barátja, egyszer „Istennek, a szerencsének és Orbán Viktornak” tulajdonította vagyonát. Más kedvezményezettek Orbán szeszélyeitől függően jönnek-mennek.
Ez a fajta államilag szervezett korrupció megint csak többnyire legális, mert a törvények, szerződések és közbeszerzési szabályok úgy vannak megírva, hogy ezt lehetővé teszik. Még ha ez a tevékenység illegális is lenne, a párt által ellenőrzött ügyészek nem vizsgálnák azt ki. Ám a korrupció mértéke elég nagy ahhoz, hogy torzítsa a gazdaság többi részét.
A neve elhallgatását kérő magyar üzletember és egy közgazdász kiszámították, hogy a NER-figurák a magyar gazdaság mintegy 20 százalékát teszi ki. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi cégek 20 százaléka „nem piaci elvek szerint, hanem alapvetően lojalitás alapján működik”. Ezeknek a cégeknek nincs normális felvételi gyakorlatuk, és nem használnak valódi üzleti modelleket, mert nem a hatékonyság és a profit, hanem a kleptokrácia - az állam pénzének a tulajdonosokhoz való eljuttatása - a céljuk.
„Kérem, bízzanak bennünk. Erre mérget vehetnek: az év végére egyszámjegyű lesz az infláció”
- jelentette ki Orbán Viktor 2023 elején a szokásos évértékelő beszédében. Valójában az éves átlagos infláció 2023-ban több mint 17 százalék volt. A kormány 2024-re 4 százalékos növekedést jósolt; a valóság 0,6 százalék volt. Független közgazdászokat ritkán hívnak meg a közszolgálati televízióba vagy a kormánypárt által ellenőrzött egyéb médiumokba.
A 21. századi állambiztonság: Szuverenitásvédelmi Hivatal
2024 februárjában a rezsim létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely zaklatja és befeketíti a független magyar szervezeteket. Az amerikai választások és az USAID elleni támadás óta az SzH még nagyobb támadásba kezdett. A hivatal célpontjai közé tartozik a Transparency International, a korrupcióellenes nyomozócsoport magyarországi kirendeltsége, valamint egy oknyomozó hírportál, az Átlátszó és minden olyan szervezet, amely feltárhatja az igazságot arról, hogyan is működik az ország valójában.
Magyarország sok szempontból körülbelül annyira különbözik az Egyesült Államoktól, amennyire csak lehet: kicsi, szegény, homogén.
Applebaum a Direkt36 filmjét rossz előérzetekkel tekintette meg: „Miközben Elon Musk, egy kormányzati nagyvállalkozó elpusztítja a közszolgálatunkat, és döntéseket hoz az őt szabályozó hivatalokról; miközben az FBI-t és az Igazságügyi Minisztériumot olyan pártemberek foglalják el, akik soha nem fogják a kollégáikat korrupció miatt felelősségre vonni; miközben főfelügyelőket rúgnak ki, és figyelmen kívül hagyják az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat, Amerika gyorsan pörög a magyar populizmus, politika és igazságszolgáltatás irányába. Ám ez azt jelenti, hogy a magyar stagnálás, a magyar korrupció és a szegénység a mi jövőnkben is kódolva van.”
Fotó: Facebook / Miniszterelnöki Hivatal