A magyar uniós biztos Orbán bábjaként akadályozhatja az EU orosz energiafüggőségének lezárását
Várhelyi Olivér, Magyarország uniós biztosa akadályozhatja meg az EU-tagállamok orosz energiafüggőségének végső megszüntetését célzó új terv jóváhagyását annak ellenére, hogy kötelezettségei szerint Orbán Viktor oroszbarát politikájától függetlenül kellene eljárnia.

Várhelyi Olivér, Magyarország uniós biztosa akadályozhatja meg az EU-tagállamok orosz energiafüggőségének végső megszüntetését célzó új terv jóváhagyását annak ellenére, hogy kötelezettségei szerint Orbán Viktor oroszbarát politikájától függetlenül kellene eljárnia.
Várhelyi Olivér biztos eljárási kifogást emelt a javaslattal szemben néhány órával a kedden várható közzététel előtt - közölte három európai tisztviselő a Politicóval.
Várhelyi annak ellenére emelt kifogást, hogy formális kötelezettsége szerint függetlenítenie kell magát Magyarország nemzeti politikai érdekeitől. Tekintettel a magyar miniszterelnök oroszbarát energiapolitikájára, a lépést azonnal „politikai ügynek” tekintették, ám ez minden bizonnyal nem fogja kisiklatni a terv végső jóváhagyását.
Az sem világos, hogy Várhelyi portfóliója, az egészségügy és az állatvédelem hogyan is kapcsolódik az orosz energetikai tervekhez.
Az ütemtervet a tervek szerint kedden teszik közzé, miután az EU 27 biztosa - országonként egy-egy biztos - összeül, és zöld utat ad a dokumentumnak. Várhelyi fenntartással élt az ülés napirendjén, ami azt jelenti, hogy a biztosoknak először meg kell vitatniuk az aggályait. Ezt követően dönthetnek úgy, hogy negligálják vagy figyelembe veszik az aggályokat.
Mennyire független brüsszeli bürokrata Várhelyi Olivér?
Orbán Viktor korábban már megfogadta, hogy megvétózza az orosz kőolajra és földgázra vonatkozó új korlátozásokat, és az uniós energetikai szankciók alóli ideiglenes mentességek az orosz fosszilis tüzelőanyag-import fellendítését célozzák.
Az uniós biztosokra vonatkozó magatartási kódex előírja, hogy „teljesen függetlenek legyenek, és ne kérjenek és ne fogadjanak el utasításokat semmilyen kormánytól vagy más intézménytől, testülettől, hivataltól vagy szervezettől”.
Várhelyi pontos aggályait nem hozták nyilvánosságra. A biztos korábban a Fidesz tagja volt, és az Európai Unió bővítési politikáját felügyelte, a mostani ciklusban viszont súlytalanabb portfóliót kapott, miután Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke második mandátumát is megszerezte. Dan Jorgensen energiaügyi biztos a biztosok ülése után fogja bemutatni az orosz energiaügyi tervet, amelynek célja, hogy az EU kilépjen az orosz olaj- és gázkitermelésből. A terv várhatóan egy sor olyan javaslatot fog tartalmazni, amelyek célja, hogy az energiaipari cégek jövőre, vagy legkésőbb 2027-ig befejezhessék végre a Moszkvával való üzletelést, és valószínűleg új hatásköröket biztosítanak a már aláírt szerződések felmondására.
Fotó: YouTube /Euronews