Ma 07:17

A Fideszt is a soraiban tudó Patrióták szabálytalanul költött el csaknem 300 ezer eurót

A Fideszt is a soraiban tudó Patrióták szabálytalanul költött el csaknem 300 ezer eurót

A szélsőjobboldali Patrióták Európáért európai parlamenti frakciónak – amelynek a Fidesz is tagja – mintegy 277 ezer eurót (nagyjából 100 millió forintot) kell visszafizetnie az Európai Parlamentnek. 

Mindezt azért, mert két évvel ezelőtt bizonyos szervezetek támogatásának odaítélése során megsértették a közbeszerzési előírásokat: a pályázatokat sorra a Jordan Bardella vezette Nemzeti Tömörülés párthoz szorosan kötődő vállalkozások nyerték el, miközben a pályázók közötti verseny nem felelt meg a tisztességes versenyeztetés követelményeinek - írja a Hvg

A vizsgálat azt követően indult el, hogy napvilágra került: a mára megszűnt Identitás és Demokrácia (ID) frakció 2019 és 2024 között összesen 4,3 millió eurót használt fel szabálytalan módon. Az ID a 2024-es európai parlamenti választásokig működött, majd a választásokat követően a tagok többsége a Patrióták Európáért frakcióban szerveződött újjá.

A Politico birtokába került dokumentumok szerint a Patrióták 2024-ben, közel hat hónapon keresztül, több mint 54 ezer euró támogatást juttatott helyi és regionális szervezetek részére. Ezzel csak az a baj, hogy ellentétes az Európai Parlament szabályaival, amelyek előírják, hogy az ilyen kiadásoknak uniós szintű politikai tevékenységekhez kell kapcsolódniuk.

A támogatott szervezetek között ugyanakkor olyanok is szerepeltek, amelyek tevékenysége nem kapcsolódott közvetlenül európai politikai célokhoz. Támogatásban részesültek például francia és flamand hagyományőrző egyesületek, egy martinique-i futballszervezet, egy guadeloupe-i teniszklub, egy olasz közösség, amely a Fiat Panda népszerűsítésével foglalkozik, továbbá egészségügyi civil szervezetek, több rögbiegyesület, valamint egy guadeloupe-i szervezet, amely quadversenyek szervezésével foglalkozik.

A jelentés szerint a képviselőcsoport három, összesen csaknem 200 ezer euró értékű közbeszerzési szerződés odaítélése során járt el nem a szabályoknak megfelelő módon. Az érintett összegből mintegy 146 ezer euró az e-Politic nevű kommunikációs vállalathoz került. A Le Monde korábbi beszámolója szerint a céget egy olyan tisztviselő irányította, aki korábban kapcsolatban állt a Nemzeti Tömörülés párttal, és a vállalkozás éveken keresztül kommunikációs szolgáltatásokat nyújtott a párt számára. 

A hatóságok a szerződések aláírásával és a kifizetési papírokkal kapcsolatos szabálytalanságokat tártak fel. Az ellenőrzés után kibukott az is, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egykori tagjai által szerkesztett lapban megjelent hirdetésekre is elköltöttek több mint 25 ezer eurót. Alessandro Chiochetti szerint a szabálytalanul felhasznált összeget a Patrióták Európáért 2025-ös költségvetési keretéből kell visszatéríteni az Európai Parlament számára.

Kép: M1 Híradó/Youtube

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak