Jóéccakát tévémaci! És amúgy mi újság most a Futrinka utcában?
Ejnye, mit szólt volna, ha látja Bálint Ágnes József Attila-díjas költő, dramaturg a Gyerekhíradónak azt a gyermeknapi különkiadását, amiben háromszor is megszólalt Kövér László?
Ejnye, mit szólt volna, ha látja Bálint Ágnes József Attila-díjas költő, dramaturg a Gyerekhíradónak azt a Gyereknapi különkiadását, amiben háromszor is megszólalt Kövér László?
Valljuk be, hogy az MTVA elődje, a mindenkori magyar közszolgálati televízió nem nyújtózkodott nagyot, amikor felemelte a műsorszolgáltatás színvonalát jelképző képzeletbeli lécet. Itt esett meg, hogy amíg a világ körmét rágva szorongott a fekete-fehér képernyők előtt az évezred küldetésének sikeréért, a hazai televíziós kollégák lemaradtak a nagy pillanatról, és az élő közvetítés helyett hazamentek aludni, hogy másnap reggel kipihenten adhassák le felvételről a Holdra szállás ikonikus filmkockáit.
Cserébe 1990. május 23-án résen voltak, így minden labdarúgást kedvelő honpolgár élőben láthatta, ahogy a BEK-döntő 68. percében Rijkaard gyors, szemet gyönyörködtető rövid passzos játékot követően 14 méterről elgurította a labdát a Benfica hálóőre mellett, és ezzel meg is nyerte a mérkőzést az akkor valóban extraklasszisokkal felálló Milánnak. Amíg a szurkolók a helyszínen és képernyők előtt ünnepeltek, vagy éppen keseregtek, mellesleg megalakult az első szabad, többpárti választást követő kormány is, amit bárki megtekinthetett, felvételről.
És ha már portugál labdarúgás, a 37-szeres bajnok lisszaboni csapat tulajdonát képezte az a jelenetsor is, amelyen Fehér Miklós összeesik a Guimaraes elleni találkozón. Az MTVA erkölcsi nívóját jól tükrözi, hogy ezeket a képkockákat a hazai műsorszolgáltatóknak pénzért árulták, miközben a klub ingyen bocsátotta azokat a szerkesztőségek rendelkezésére.
Nem csoda, hogy a Szabadság téri székházból sem sikerült élő adásban beszámolni 2006. szeptember 18-án arról, hogy az épület mellett éppen vízágyúval oszlatják a tömeget, és a rendszerváltást követő legfontosabb belpolitikai esemény történik.
Ilyen előzmények után nem kis vállalás volt az első tematikus állami hírcsatorna megálmodása, ami 2015. március 15-e után mindent megtett azért, hogy kikönyökölje magának a pozíciót a hazai műsorszolgáltatás palettáján, és megnyerje magának a nézők százezreit.
Nem fukarkodtak a furcsa eszközökben, emlékezzünk csak az unikális, de azóta szerencsére hamvába holt kísérletről, amit Kölyökhíradónak neveztek. A gyermeknapi különkiadásukban egészen megdöbbentő anyaggal lepték meg a célközönségüket, nem más, mint Kövér László szólt hozzájuk, naptól barnítva, kissé előnytelen beállításban.
Sosem feledjük el talán Bende Balázs műsorvezetőnek sem azokat az egykori Budapest Tv-t idéző, egyszerre romantikusnak és fellengzősnek tűnő, műfaj tekintetében meghatározhatatlan megjelenéseit a képernyőn.
A közszolgálat jegyében lett szállóige a kérdésekkel provokáló újságíró, az osztrák Franziska Tschinderle, és a csatorna kedvéért alakult át nem várt módon civillé a miniszterelnökségen dolgozó Paizs Andrea, mi több, a Mars egészen 76 kilométerre közelítette meg a Földet, majd a végén mindezeket megtetézve ünnepi körülmények között derült ki, hogy háromból négy karácsonyi égősor veszélyes.
Mondhatni erre futotta, de biztosak lehetünk, ha tényszerű tudósításokkal és pártatlan elemzésekkel nem is fogunk jövőre találkozni a 160 milliárdból gazdálkodó közcsatornán, az biztos, hogy megmosolyogtató médiatörténeti pillanatokkal továbbra is szórakoztatni fognak bennünket az ott dolgozók. Persze kérdéses, hogy a kiperelt adatok szerint hazai viszonylatban jól kereső MTVA-s felelős vezetők és a munkavállalók közül hányan vannak tisztában az alapszintű matematikai feladatokkal, annyi azonban bizonyos, hogy közülük senki sem javította ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium által elvégzett fogyasztóvédelmi vizsgálatáról szóló tudósításban közölt hibát. És az sem kizárt, hogy a Futrinka utcában már háromból négy tartalomszerkesztő szervilis.
Címlapkép: Youtube