Politikai és gazdasági frontok a Balkánon: orosz befolyás és verseny a lítiumért?
A napokban Milorad Dodik belengetett egy 100 millió dolláros fémbányászati bizniszt, amiben a boszniai Szerb Köztársaság - egyébként elítélt - elnöke Orbán Viktor és Donald Trump közreműködésére is számítana. Szakértőnk szerint egy boszniai lítiumbányában való részesedés akár hasznos nemzeti cél is lehetne, ha nem sejlene fel az egész mögött az EU elleni orosz kavarás szándéka.

Időről időre a hazai sajtóban is felbukkannak hírek és sejtések a balkáni, jelesül a szerb területeken (Szerbiában és a boszniai Szerb Köztársaságban) feltárt vagy kutatott lítium-lelőhelyekről. Az elmúlt napokban a Telex írt Milorad Dodik boszniai szerb vezető (igen, ő az, akinek az esetleges „kimentése nemrég a TEK feladata lehetett volna) egyik nyilatkozatáról, amelyben „100 milliárd dollár értékű lítiumkincs feltárását” ajánlotta fel az „amerikaiaknak”. A szerb térség lítium-helyzetéről korábban az Átlátszó/Vajdaság közölt részletes, a geológiai hátteret illetően kicsit pontatlan, de a politikai labirintust szépen bemutató összefoglalót.
Mennyi lítiumról tudunk tehát a Balkánon? Mit ajánlhatott Dodik és kinek? A válaszok kapcsán egy legalább két szempontú játszma körvonalazódik az oroszok, a kínaiak és esetleg a Nyugat (kérdés, hogy ebbe most hogy értsük az Egyesült Államokat) között.
Az egyik játszma mára elég jól látható: ezt az oroszok játsszák. Hosszú, és Oroszország számára sem jó patthelyzet az ukrán fronton, Amerika kiszálló iránya és Európa belépése: nosza, keltsünk feszültséget valami olyan helyen, ami Európához sokkal közelebb van: a Balkánon. A boszniai rendezés, az 1995-ös daytoni béke akkor és ott a pillanatnyi fegyvernyugvást célozta, számomra meglepő, hogy már harminc éve kitart. Márpedig ami harminc éve úgy van, az „meg van szokva”, ott több mint egy generáció már „belenőtt” – de ettől még ez a helyzet, a „két állam egy államban”, tehát a bosnyák-horvát és a szerb lakosság külön „köztársasága” az amúgy „egységes” Bosznia-Hercegovinán belül, bőven kínál olyan ütközési pontokat, amelyekből konfliktus pattintható ki, ha valaki nagyon akar.
Putyin pedig érdekelt ebben, Dodik az „ő embere”, és ha valaki, hát ő tudja, hogy kell ezt.
Egy másik játékos a Balkánon (is), Kína. Itt nincs feltűnő katonai vagy diplomáciai szál: pénz beszél, és megvesz mindent, amit csak lehet. Infrastruktúra-fejlesztések (a Pireusz-Belgrád-Budapest vasút mellett érdemes megnézni a szerb autópályák felüljáróinak kínai betűit), kapcsolódó, és a politikai vezetést Kínához láncoló hitelek mellett Peking a világgazdaság „szűk keresztmetszeteire” figyel nagyon élénken. Ez utóbbinak a ritkaföldfémek a fő frontja, de azért az akkugyártáshoz fontos lítiumra is érdemes figyelni. És a Balkán itt is képbe került, két ponton is.
A cikkbeli térképen sárgával két pontot jelöltem meg, miközben pirossal színeztem Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság területét, tehát az „orosz játékteret”. Keletebbre, Szerbiában van Jadar. 2021-ben jelentette be a brit-ausztrál Rio Tinto egy jelentősebb lítium-lelőhely feltárását. A kitermelést mindeddig megakadályozta a helyi lakosság erős tiltakozása a potenciális környezetszennyezés ellen, és az utóbbi évek szerb választásain a téma folyamatosan fókuszban van. A környezeti aggodalmak jogosak: a lelőhely nyersanyaga speciális, a feltalálás helyéről elnevezett „jadarit” nevű ásvány, egy lítium-nátrium-boroszilikát (bocsánat…), amelyből a lítium kinyerésének technológiája nincs teljesen kidolgozva, de nem tűnik sem egyszerűnek, sem a környezet számára barátságosnak.
A Rio Tinto a lehetséges éves termelőkapacitást 58000 tonna lítium-karbonát-egyenértékben (kb. 11 ezer tonna lítum) adta meg, ami világszinten még nem annyira sok, de sokkal „láthatóbb”, mint Európa egyetlen működő lítiumforrása a portugáliai Barrosoban. Nem véletlen, hogy az EU is ösztönzi a szerb termelés megfontolását.
A másik sárgított pont a térképen a boszniai Lopare. A település a boszniai szerb entitás területén van, de annak igencsak a szélén, közel az országot kettéválasztó belső határvonalhoz. Ez a közelség még feltűnőbb, ha hozzávesszük, hogy a potenciális lelőhely a település délnyugati előterében, a Majevica-hegy térségében van. Itt a svájci Arcore jelentett be lítium-indikációt. A cég stratégiai együttműködésben áll a kanadai-német Rock Tech Lithiummal. A jelentés 1,5 millió tonna lítium-karbonátról (kb. 300 ezer tonna fém lítium) szól.
Bár a két lelőhely (Jadar és Lopare) nincsenek olyan nagyon messze egymástól (kb. 80 kilométer) és bár a földrajzi hasonlóság, a Dinári-hegység északkeleti oldala, is megvan, itt más a lelőhely genetikája.
A fő ásvány az Arcore jelentése szerint lítium-karbonát. És itt jön egy érdekesség. Másfél millió tonna lítium-karbonátról jelent az Arcore – az anyag ára tonnánként 15000-25000 dollár közt mozgott az utóbbi időben, így a lopare-i lítiumkincs – feltéve, hogy feltárják, mert tényleges bányászat nincs a környéken (leszámítva a teljesen mást célzó Uglevik-környéki szénbányákat), 22-37 milliárd dollárt ér. Ebből az összegből persze le kell vonni a kitermelés és feldolgozás költségeit, maradhat nagyságrendileg 10 milliárd dollár – ami a tizedrésze annak, amit Dodik belicitált az amerikaiaknak.
Dodik tehát vagy nem tudta, miről beszél, vagy szándékosan innen indítja az alkut – vagy nem a Lopare-i lelőhelyet „ajánlja fel” az amerikaiaknak, hanem erre hivatkozva a további kutatási lehetőségeket. Mivel pedig a térségben két, eltérő genetikájú lelőhely már kutatott, bizony nem lehetetlen, hogy van ott más is.
Amerika számára persze ez annyira nem fontos, a lítium világtermelése számára nem annyira kínosan egyoldalú, mint a ritkaföldfémeké, de Trump nyilván szeret jó híreket mondani a híveinek. Az érem másik oldala, hogy eddig Trump adminisztrációja is a daytoni rendezés és a boszniai status quo oldalán állt.
Az utolsó bekezdésem inkább vélemény és ködszurkálás.
Elég sűrű ez a gombolyag, de azért arra két, bányászatig még nem jutott lelőhely híre talán nem lesz elég, hogy előmozdítsa a két szerb entitás bármilyen egyesülését – mert mi másért borítaná a status quo-t itt akár Szerbia, akár Dodik? És talán Magyarország számára sem olyan vonzó ebbe belenyúlni. Egy lítiumbánya részesedése persze hasznos nemzeti cél is lehetne – ha nem kellene folyamatosan arra gondolni, hogy az egész mögött legalább ilyen súllyal az Európa elleni orosz kavarás támogatási szándéka áll.
Fotó: Pixabay