Mit kezdjen a kiöregedő képviselőivel a „fiatal demokraták” szövetsége?
Szűk egy év van hátra az országgyűlési választásokig és a Fidesz térfelén több probléma is felütötte a fejét. Elég csak az egyre romló gazdasági teljesítményeket említeni, vagy az eddig soha nem látott tematizációs lemaradásukat az ellenzékükkel, jelesül a Tisza Párttal szemben. Létezik azonban a problémáknak egy olyan dimenziója is, amelyet házon belül kéne megoldaniuk: az őrségváltás kérdése.

Szűk egy év van hátra az országgyűlési választásokig és a Fidesz térfelén több probléma is felütötte a fejét. Elég csak az egyre romló gazdasági teljesítményeket említeni, vagy az eddig soha nem látott tematizációs lemaradásukat az ellenzékükkel, jelesül a Tisza Párttal szemben. Létezik azonban a problémáknak egy olyan dimenziója is, amelyet házon belül kéne megoldaniuk: az őrségváltás kérdése.
A Tisza jelenleg szinte az összes kutatásban vezet, pusztán az előny mértéke különbözik. Ezek országos mérések, céljuk pedig a pártpreferencia kutatása. Így hát jogosan merül fel a kérdés: mi a helyzet az egyéni választókerületekkel? A magyar választási rendszer gerincét képző EVK-ról kevesebb szó esik, pedig a mandátumok többségének sorsa itt dől el. A fülkeforradalom óta lebonyolított választások azt mutatták, hogy kerülhetett bármennyire közel az ellenzék a listán, a választókerületekben mindig óriási vereséget mért rájuk a Fidesz-KDNP koalíció.
Az ördögi kör megtörésére vállalkozó Tisza egy sajátos módszert választott arra, hogy a kerületekben induló politikusokat toborozzon: pályázatot hirdetett, melyben alkalmas jelöltek után kutatnak. Az eredményhirdetés utáni hónapokban bőven lesz arra a pártnak lehetősége, hogy ezeket az indulókat kiképezze. A Fidesznek ilyen problémája nincsen, szinte minden vidéki vármegyében stabilnak tűnő jelöltjeik vannak, akik választásról-választásra magabiztosan hozzák a kötelezőt.
Egy problémát viszont ők sem tudnak megúszni: nemcsak a szavazóik, a politikusaik is egyre inkább elöregednek.
Az egykoron valóban Fiatal Demokraták mostanra tizenhat olyan képviselőt tudhatnak soraik között, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, de rajtuk kívül is több hatvanon túli politikusuk van a jelenlegi 135 parlamenti képviselőjük között. Az egykori Fidesz-alapítók közül már a legfiatalabb, a jövőre Zuglóban induló Deutsch Tamás is 58 éves már, és nem véletlen, hogy a 62 éves Orbán is előszeretettel mutatkozik a szerencsi Koncz Zsófiával, aki a legfiatalabb egyéni győztesük volt legutóbb. De íme a nyugdíjasok névsora:
- Vitányi István (72 éves, Berettyóújfalu, 1998-tól országgyűlési képviselő),
- Kontrát Károly (68 éves, Balatonfüred, 2002 óta országgyűlési képviselő),
- Kovács Zoltán (67 éves, Pápa, 1998 óta országgyűlési képviselő),
- Vargha Tamás (66 éves, Székesfehérvár, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Hargitai János (66 éves, Mohács, 1998 óta országgyűlési képviselő),
- Tállai András (66 éves, Mezőkövesd, 1998 óta országgyűlési képviselő),
- Cseresnyés Péter (66 éves, Nagykanizsa, 2002 óta országgyűlési képviselő),
- Lezsák Sándor (75 éves, Kiskunfélegyháza, 1994 óta országgyűlési képviselő),
- Földi László (72 éves, Cegléd, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Farkas Sándor (71 éves, Szentes, 1998 óta országgyűlési képviselő),
- Kovács József (73 éves, Gyula, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Hörcsik Richárd (69 éves, Sátoraljaújhely, 1990 óta országgyűlési képviselő – 1994 és 1998 közötti megszakítással),
- Riz Gábor (69 éves, Ózd, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Aradszki András (68 éves, Érd, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Vécsey László (66 éves, Gödöllő, 2010 óta országgyűlési képviselő),
- Hende Csaba (65 éves, Szombathely, 2002 óta országgyűlési képviselő).
A névsorban találhatunk olyan képviselőket is, akik korábban úgynevezett billegőkerületeket stabilizáltak a kormánypártok számára. Erre tökéletes példa Vargha Tamás, aki a Székesfehérvár központú Fejér 1-et szállítja magabiztosan, pedig ezt a bukmékerek minden választáskor nyerhetőnek nevezik meg az ellenzék számára. A fent említett tizenhat politikusból legalább hat nem valószínű, hogy újra fog indulni - írta meg a 444.
Azért hoztam fel Vargha példáját, mert véleményem szerint ezen képviselők tünetei egy sokkal nagyobb problémának a kormánypárti térfélnek: tizenöt év teljhatalom után képtelenek voltak egy következő generációt kitermelni.
Miközben a többség azt találgatta, hogy ki lesz a következő Lázár vagy Rogán, vagy kinek lesz valódi esélye Orbán helyére lépni, mintha még a Fideszben is elfeledkeztek volna arról, hogy következő Vargha Tamásokra, Kontrát Károlyokra és Riz Gáborokra is szükség van.
Erre a legjobb példa a fővárosi közgyűlés. Orbán Viktor maga is érezte a problémát, ezért a tavalyi fővárosi önkormányzati választásra a Fidesz egy sokkal fiatalabb listával állt rajthoz. A Szentkirályi Alexandra által vezetett jelöltektől joggal várhatta azt a kormányfő, hogy egy dinamikusabb, lendületesebb Fidesz képe épül majd fel a közgyűlésben. Meglátásom szerint ennek a szöges ellentéte történt.
Alig kezdődött. el az új közgyűlési ciklus, a problémák elkezdték felütni a fejüket. Szentkirályi Alexandra például Vitézy Dáviddal folytatott olyan retorikai párharcokat, melyekben rendre alulmaradt, Radics Béla szintén újonc képviselő pedig a civilekkel kezdett el vitatkozni, bértapsolónak minősítve őket. A helyzet számottevően azóta sem javult, ráadásul a Fidelitas budapesti elnöke, Renge Zsolt alaposan kikapott az újpesti időközi választáson a DK-s Varju Lászlótól.
Az utánpótlás hiánya úgy gondolom, dilemma elé állítja a fideszes vezérkart. Két lehetőségük van: elindítják az eddig magabiztos győzelmeket arató, ám mostanra korban megfáradt jelöltjeiket, vagy megpróbálnak kiemelni a fiatalabb politikusok közül utódokat. Meglátásom szerint egyik lehetőség sem igazán biztató a kormánykoalíció számára.
Egyrészt, az eddigi jelöltek rendkívül beágyazottak. Ez alapvetően egy pozitívum, viszont itt merül fel az életkoruk, mint probléma: a Tisza minden valószínűség szerint fiatal, lendületes jelöleteket igyekszik mindenhol elindítani. Olyan politikusokat, akikkel több generáció is egyszerre tud rezonálni. Ez egy olyan tehetség, amivel az eddig stabilan nyerő fideszes politikusok nem rendelkeznek, hiszen ezen igényeket eddig nem kellett kiszolgálniuk. A beágyazottság pedig akár a visszájára is elsülhet, ha a gazdasági teljesítmény tovább romlik.
Érdemes továbbá megfigyelni az idősebb képviselők és a social media kapcsolatát. Vargha Tamás például pusztán huszonegyezer követőt gyűjtött össze Facebook-oldalán, posztjaira pedig maximum három számjegyű interakció érkezik. A ‘26-os választást nagyban meg fogja határozni a közösségi média, ezek a politikusok pedig ezen a fronton nagy hátrányból indulnának.
Másrészt, mint említettem, a fiatalok sem tűnnek annyira magabiztosnak. Gulyás Gergely Kristóf például roppant aktív a közösségi médiában, a Reddit nevezetű fórumon viszont úgy néz ki, nem elégedettek a válaszaival. A Fidesz fővárosi képviselőcsoportjának tagja az r/hungary nevezetű subredditen mínusz száz kommentkarmával büszkélkedhet. Ez annyit jelent, hogy a válaszait a fórum tagjai inkább leszavazták, mintsem fel.
Ha a kormánypártok sikeresen akarják elhódítani az online teret a Tiszától, nem lesz elég a ’22-es választáskor látott Megafon-kampány. Olyan politikusokra van szükség, akik szót értenek az internet népével. Gulyás ezen interakcióira remek példa, mikor a Millenáris Parkba szervezett fideszes tüntetésről szóló bejegyzés alá kommentelt. Ekkor megkérdezték tőle, hogy Matolcsyék ellen is tervez-e tüntetni. Válasza ez volt:
Ez egy olyan gordiuszi csomó, amit a Fidesznek a jelöltállításig át kell vágnia. Annyi bizonyos, hogy bármilyen döntés is születik, Magyar Péter és a Tisza mindkettőből előnyt kovácsolhat magának, ha az országos politikai trendek nem változnak.
Fotó: Facebook / Orbán Viktor