Tegnap 16:54

Kiakadtak az ügyvédek Tuzson Bence igazságügyi miniszter legújabb ötlete miatt

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Kiakadtak az ügyvédek Tuzson Bence igazságügyi miniszter legújabb ötlete miatt

Még az Ügyvédek Napja alkalmából rendezett hétvégi ünnepségen is felszólalt a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke az igazságügyi miniszter elképzelése ellen, ami szerint a jövőben az ügyvédektől beszedett pénzből finanszírozná az állam az egyébként is méltánytalanul alacsonynak tartott kirendelési díjaikat.

2024. október 29-én Tuzson Bence igazságügyi miniszter a hivatalába kérette a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét egy megbeszélésre, melynek tárgyát előzetesen nem közölte. Havasi Dezső a találkozó után azt közölte, hogy a megbeszélésen a miniszter megerősítette azt a korábbi elképzelését, hogy a jövőben valamennyi ügyvédi kirendelési díj folyósítását az Igazságügyi Minisztérium a saját kezelésébe kívánja venni. Tuzson arról is tájékoztatta a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, hogy a kirendelési díjak pénzügyi forrása a kirendelést nem vállaló, valamint a kirendelési listán nem szereplő ügyvédek által az Igazságügyi Minisztériumnak fizetendő díj lesz.

A Magyar Ügyvédi Kamara oldalán megjelent tájékoztató levelében Havasi Dezső azt is írja, hogy az elképzelés ellen azonnal tiltakozott, és egyet nem értését fejezte ki, utalva a megoldással kapcsolatos alkotmányossági aggályokra is.

A miniszteri elképzelés a Magyar Ügyvédi Kamara november 11-i elnökségi ülésen is szóba került, és Tuzson Bence álláspontját a vita során senki sem támogatta. A november 16-án a Kúria Dísztermében megrendezett Ügyvédek Napján elmondott köszöntő beszédében Havasi Dezső kamarai elnök nyilvánosan is felszólalt a miniszteri elképzelés ellen:

„Amikor őszinte szolidaritással szót emelünk a tisztességes megélhetést biztosító, az európai összehasonlítást is kiálló bírói és ügyészi fizetések mellett, a jogállami működés feltételének tartjuk a kirendelt védői és pártfogói ügyvédi díjak méltánytalanul alacsony óradíjának emelését, és időbeni megfizetését is. Ennek forrása azonban, még részben sem lehet az ügyvédek anyagi hozzájárulása. 

A független ügyvédség nem finanszírozhatja az állam helyett az alkotmányosan kötelező védelem díját. Ez a koncepció a megbízotti közösségtől önfinanszírozást várna el a jogszabályban meghatározott, állam által megelőlegezendő és a bűnügyi költségek között behajtandó kirendelési díj tisztességes mértékű finanszírozásához. Ez számos elvi és gyakorlati okból nem elfogadható.”

Havasi Dezső később a hírlevelében közölte azt is, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara vezetése a kérdésről a minisztériummal, illetve annak illetékes vezetőivel hivatalos tárgyalásokat nem folytatott, az elképzelésekről csak a fenti módon értesült. Így semmilyen jogszabálytervezetet vagy hatásvizsgálatot sem kaptak kézhez eddig az igazságügyi tárcától. A kamara tagjainak ígéretet tett arra is, hogy ha a minisztérium bármilyen írásos előterjesztést küld az eddig egységes felháborodást okozó javaslatról a számukra, akkor azt haladéktalanul nyilvánosságra fogja hozni.

A tárcavezető azonban úgy tűnik, nem akart erről sokáig egyeztetni. Azt már a hvg.hu szúrta ki, hogy kedden benyújtotta a parlamentnek azt a javaslatcsomagot, amiben sok más mellett az áll, hogy „az ügyvéd, ha nem vállalja a kirendelhető ügyvédek jegyzékébe történő felvételét, kirendelési hozzájárulás megfizetésére lesz köteles”. Az is szerepel a tervezetben, hogy “a kirendelési hozzájárulás összege minden megkezdett hónap után 8000 forint. A kirendelési hozzájárulás adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.” A listán maradó kirendelt ügyvédek díját pedig ebből fizetné ki a tárca, ahogyan azt Tuzson ultimátumszerűen előre közölte.

 

Címlapkép: Facebook/MÜK

Kapcsolódó tartalmak