2025.01.13. 17:56

Rogán amerikai szankcionálása csak az első dominó volt a sorban?

Rogán amerikai szankcionálása csak az első dominó volt a sorban?

Radványi Miklós, a Frontiers of Freedom Intézet alelnöke úgy véli, hogy Rogán Antal kitiltása az Egyesült Államokból egy rendkívül erős üzenet, és ez az ügy akár könnyedén tovább is terjedhet, ha az Orbán-kabinet nem szab gátat az állami korrupciónak. Az amerikaiak feketelistájára ugyanis szerinte a propagandaminiszter mellett felkerülhetnek Orbán Viktor családtagjai, Mészáros Lőrinc, valamint volt és jelenlegi fideszes miniszterek is. 

A Frontiers of Freedom Intézet közel áll a Republikánus Párthoz, Donald Trump kampányához is hozzájárultak másfélmillió dollárral főleg a billegő államokra koncentrálva. Trump még az első elnöksége idején 2017-ben jelezte az intézetnek is, hogy a Magnyickij-törvény alapján nagyon komolyan fogja üldözni a világ bármely táján az emberi jogok megsértőit és a korrupt országok vezetőit, akik az Egyesült Államok nemzeti érdekeit is sértik. A Frontiers of Freedom ezt követően 2018 februárjában elkészítette a beadványát Magyarországról, amelyet az amerikai külügyminiszternek és a pénzügyminiszternek is eljuttattak.

„Ebben a dokumentumban tíz embert neveztünk meg, amelyben benne volt természetesen Orbán Viktor miniszterelnök is. A listán szerepelt Orbán felesége, lánya és az apja is, valamint Mészáros Lőrinc, Tiborcz István, Matolcsy György és Lázár János is”

sorolta a neveket a Klikk TV műsorában Radványi Miklós, aki már az első Orbán-kormány idején is kifejezte azt a meggyőződését, hogy ez a fideszes garnitúra teljesen alkalmatlan a demokratikus intézmények fenntartására, nemhogy a megerősítésükre. 

Az amerikai konzervatív thinktank alelnöke szerint ma Magyarországon nincs jogállam, helyette egypártrendszer van, amelyet ő „gengszterokráciának” nevezett el. 

„Ennek következtében ez az ország sem kül-, sem belpolitikájában nem a realitások talaján áll. Helyette kialakítottak egy alternatív valóságot, és azt hiszik, hogy ezt el tudják fogadtatni. Ez azonban nem működik.”

− jelentette ki Radványi Miklós, aki szerint David Pressman volt az eddigi legjobb budapesti amerikai nagykövet, annak ellenére, hogy a Demokrata Párt tagja. A szakember elárulta azt is, hogy az Egyesült Államokban pártállástól függetlenül vélekednek úgy meghatározó politikusok, hogy Magyarország nem jó úton jár, amivel a NATO biztonsági érdekeit is veszélyezteti.

Amerikából nézve Rogán egy senki, Trump miatta nem kerülhet belpolitikai konfliktusba 

A konzervatív intézet alelnöke arra is kitért, hogy az Egyesült Államokban az elnök nem viselkedhet diktátorként, mert azt az alkotmány egyértelműen megakadályozza. A kongresszus a Magnyickij-törvényt ellenszavazat nélkül fogadta el, aminek a végrehajtását a republikánusok és a demokraták is erősen szorgalmazzák. Az amerikai pénzügyminisztériumnak van egy főosztálya, amelyik pont a külföldi korrupt országok pénzmozgásait veszi górcső alá. Előttük kevés olyan banktitok van, amelyet nem volnának képesek feltárni, és Radványi szerint a Rogánnal szembeni nyomozás is nagyon alapos volt. 

„Egy többéves nyomozás eredményeképpen hozott határozatot az új amerikai elnök sem függeszthet fel kellő indoklás nélkül. Az ugyanis nem szerepelhet magyarázatként, hogy Trump személyes kapcsolata jó Orbánnal. Egy ilyen döntéssel az elnök egy új belpolitikai frontot nyitna, Rogán Antal személye ennyit biztosan nem ér az amerikai politikában. Washingtonnak sokkal komolyabb problémákat kell megoldania hazai és nemzetközi szinten egyaránt”

− foglalta össze a helyzetet Frontiers of Freedom Intézet alelnöke. 

Radványi arra is utalt, hogy hazánk az amerikai geostratégiában nem tényező, hiszen világviszonylatban egy gazdaságilag jelentéktelen, kis országnak számít: 

„Látniuk kéne a magyaroknak is azt a különbséget, ahogy Trump Meloni olasz miniszterelnök-asszonyt fogadta, akit egy egész hétvégére hívott meg magához. Orbán pedig csak egyszerűen megjelent nála a lányával egy rövid vizit idejére.”

Ez egy fajsúlyos ügy, aminek nem értünk a végére: Rogán sorsára juthat számos NER-kegyelt

A Frontiers of Freedom Intézet alelnöke szerint a Rogán-ügy kifejezetten súlyos történet, amit nagyon is komolyan kell venni. Nagyon sok amerikai cég, amelyik 1990 és 1995 között érkezett Magyarországra, szinte kivétel nélkül elmentek később. Ezeknek a cégeknek a jogi képviseletét látta el Radványi Miklós ügyvédi irodája akkoriban.

Az Egyesült Államokban halálosan komolyan veszik a korrupciót, és nagyon keményen szankcionálják is. Ebből fakadóan is képtelenség összehasonlítani az amerikai mentalitást a magyarral.

A Time Warner, a United Technologies és a Marathon vezetői is a tudomására hozták Radványinak, hogy a kicsi magyarországi piac és hatalmas a korrupció miatt nekik sem gazdasági szempontból, sem a reputációjuk miatt nem éri meg itt befektetniük. 

„A Rogán-ügy velünk fog maradni, és tovább is terjedhet, hacsak az Orbán-kormány nagyon szigorú intézkedéseket nem foganatosít annak érdekében, hogy az államilag támogatott korrupció megszűnjön. Amerika tekintetében nem lesz elég az, hogy a magyar miniszterelnök jóban van Donald Trumppal.”

Radványi valószínűsíti, hogy az amerikai kongresszus minden pénzügyi forrást be fog fagyasztani, ha nem látja Orbánék igyekezetét. Mint arról a kontroll.hu is beszámolt, az amerikai nagykövetség egy külön közleményben erre figyelmeztetést is küldött: a NER haszonélvezői ugyanúgy járhatnak, mint Rogán Antal, és ha ezt a propagandaminiszter üzleti partnerei nem veszik komolyan, azzal rengeteget árthatnak nemcsak maguknak, hanem Magyarországnak is.

Fotó: Facebook / Orbán Viktor

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak