Figyelemfelhívó akció a szociális ágazat méltánytalan fizetései miatt
A szociális szakma megbecsülést érdemel! – ezzel a jelmondattal és zöld-kék szalag kitűzésével kampányol a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) a szociális ágazatban tevékenykedők munkájának elismeréséért. Azt kérik, minél többen csatlakozzanak a mozgalomhoz, ugyanis az akció célja, hogy a folyamat végén tárgyalni tudjanak az ágazati minisztériummal a béremelésekről.
![Figyelemfelhívó akció a szociális ágazat méltánytalan fizetései miatt](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackbone.kontroll.hu%2Fuploads%2Funnamed_fcf788cb5a.jpg&w=3840&q=75)
A szociális szakma megbecsülést érdemel! – ezzel a jelmondattal és zöld-kék szalag kitűzésével kampányol a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) a szociális ágazatban tevékenykedők munkájának elismeréséért. Azt kérik, minél többen csatlakozzanak a mozgalomhoz, ugyanis az akció célja, hogy a folyamat végén tárgyalni tudjanak az ágazati minisztériummal a béremelésekről.
Az MKKSZ kampányának célja, hogy a szociális szakma látványosabban jelenjen meg a társadalom számára. Ez nem egy egynapos akció, hanem egy hosszabb folyamat – mondta Farkas Andrea, a munkaügyi kapcsolatok szakértője, az MKKSZ irodavezetője. „Mint ahogy a tizenkettedikes diákok szalagot tűznek, és ezzel jelzik, hogy majd érettségizni fognak, mi is szalagot tűzünk, amellyel felhívjuk a figyelmet arra, hogy a szociális ágazatban dolgozók munkája kiemelten fontos a társadalom számára, miközben nincsenek megbecsülve sem anyagilag, sem erkölcsileg. Ugyanakkor, mint ahogy a gimnazisták szalagja jelzi, hogy a tanulmányi idő végén érettségizni fognak, mi is jelezzük, hogy a folyamat végén le fogunk ülni a minisztériummal tárgyalni a béremelésekről”- tette hozzá.
Azt szeretnék, hogy minél többen csatlakozzanak hozzájuk, nemcsak a szociális ágazatban dolgozók, hanem civilek is, akik szolidaritást vállalnak a szociális szféra alkalmazottjaival. „Megköszönjük, ha a velünk szimpatizálók kitűzik a zöld-kék szalagot, és erről fotót is megosztanak a közösségi médiában. A célunk eléréséhez fontos, hogy minél többen álljanak ki mellettünk” – hívta fel a figyelmet Farkas Andrea.
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének munkatársai szerint nem csak az ellátottak, a nappali foglalkoztatóba járó fogyatékos emberek, a családsegítőhöz forduló szülők, a házi betegápolásra szoruló idősek láthatatlanok a társadalom számára, hanem azok a szakemberek is, akik a gondozást végzik. „Bár létezik például a családok és gyermekek átmeneti otthona, vagy fogyatékkal élők számára nemcsak bentlakásos intézmények, nappali központok is, sokan nem is tudnak róluk, pedig számos embernek lehetnének a segítségére ezek az intézmények. Ezekre is fel kell hívni a figyelmet” – emelte ki az MKKSZ irodavezetője.
Miközben alapvetés, hogy egy társadalomban nélkülözhetetlen a szociális szakemberek által nyújtott segítség, nem fizetik meg őket. Mára már olyan mértékű az elvándorlás a szociális szakmákból, a pályaelhagyás, hogy ez már veszélyezteti az ellátást. „Társadalmi érdek, hogy a szociális szakemberek helyzete rendezve legyen, így kerülnek az ellátottak is biztonságba” – hangsúlyozta a szakember.
A gyermekjóléti központokban dolgozó, diplomás nevelők bruttó bére ma Magyarországon körülbelül 460.000 forint. A KSH adatai szerint az átlagkereset bruttó 650.000 forint, tehát a szociális ágazatban dolgozók bére jelentősen elmarad ettől. „Az átlagkeresetben a 8 általánost végzettől a két diplomásig mindenki benne van. Mi az előbbi adatban csak a diplomás szakemberekről beszéltünk. Az MKKSZ önkéntes bevallás alapján készített egy felmérést és kiderült, a mi dolgozóinknak átlagosan 150-200 ezer forint bruttó összeggel elmarad a fizetésük az átlagkeresettől. De a kifogástalan ellátást elvárja mindenki” – mondta Farkas Andrea.
A szakszervezet azt mondja, ezt a helyzetet szociális ágazati kollektív szerződésben lehet rendezni, ezt pedig csak szakszervezet köthet. „A kollégák összefogására van szükség ahhoz, hogy le tudjunk ülni az ágazati minisztériummal tárgyalni. Ezért fontos, hogy minél többen legyünk, és ezért kérjük, hogy csatlakozzanak hozzánk a szociális szférában dolgozó szakemberek!” – hívta fel a figyelmet a szervezet irodavezetője.
Az akcióhoz csatlakozni az mkksz@mkksz.org.hu email címen lehet.
Címlapkép: MKKSZ