Tegnap 09:11

A haveri cégek ellepik a szemétdombokat is

Kontroll.hu
Kontroll.hu
A haveri cégek ellepik a szemétdombokat is

Nem kellett sok előírásnak megfelelnie azoknak a cégeknek, akik az Energiaügyi Minisztérium tavaly előtti pályázatára jelentkeztek. Összesen 3,3 milliárd forintot osztottak szét hulladékkezeléssel foglalkozó társaságok között. Számos nagy múltú cég kimaradt az osztásból, egy Tiborcz István érdekeltségéhez köthető vállalat viszont sikerrel járt.

Nem volt elvárás a működő honlap sem, és veszteséges cégek is jelentkezhettek arra az állami pályázatra, ahol hulladékkezeléssel foglalkozó cégek kaphatnak vissza nem térítendő támogatást. A 2023-as kiírás célja, hogy meghonosodjon a „korszerű hulladékgazdálkodás és a fenntarthatóság jegyében a körforgásos gazdaság alapelvei a hazai hulladékgyűjtési gyakorlatban”. Ezen felül további cél, a körforgásos gazdaság megvalósulását elősegítő hazai komplex hulladékgazdálkodási rendszerek kialakításának, fejlesztésének, hatékonyságnövelésének, továbbá a másodnyersanyagok felhasználásának ösztönzése – írja a Szabad Európa.

Az Energiaügyi Minisztérium és a jogelőd szaktárcák minden évben meghirdetnek hasonló pályázatot, mivel az uniós támogatások nem állnak rendelkezésre, a pályázó cégek csak az iparfejlesztési pályázaton tudnak hozzáférni a szükséges gépekhez. 2023-ban 17 cég között osztottak szét 3,3 milliárd forintot.

Korábban volt, hogy a Covid, vagy éppen az orosz-ukrán háború miatt kialakult likviditási nehézségek enyhítésére hivatkozva írták ki a tendert. 2020 és 2022 között még nyilvánosságra hozta a minisztérium a nyertesek névsorát, mióta azonban a Mol vezetésével megváltozott az új hulladékkoncessziós rendszer csak kódszámot tüntet fel az Energiaügyi Minisztérium.

A portál közérdekű adatigénylést nyújtott be, a NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. ugyan kiadta a dokumentumokat, de az adatok egy részét kitakarták, felismerhetetlenné tették bennük például a nyertes cégek végső tulajdonosainak nevét is.

A Szabad Európa szerint az egyik cég Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz István érdekeltségéhez köthető vállalkozás, az Éltex Kereskedelmi és Fuvarozó Kft. Ennek a vállalkozásnak a 70 százalékát 2022-ben vette meg a Global Refuse Holding Zrt., majd 2024-ben a vállalat százszázalékos tulajdonosa lett.

A Global Refuse tulajdonosa a Central European Opportunity Magántőkealap (CEOM), ami Tiborcz István érdekeltségeihez kötődik. 

Tavaly az Éltexet felvásárolta az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. Az Alteo legnagyobb tulajdonosa a Mol, az a cégcsoport, amely 2023-tól a hazai hulladékgazdálkodás nagy részéért felel, miután az állam egy harmincöt éves koncessziós szerződés keretében kiszervezte ezt a tevékenységet egy magáncégnek. Az Éltex Kft. a 2023-as pályázaton 225 millió forintot nyert, egy évvel korábban pedig 163 milliós támogatás kapott.

Közben a hulladékgazdálkodásban tevékenykedő cégek közül olyanok, mint az Alcufer, a Hamburger Hungaria, vagy a MÉH Zrt., kimaradtak. Nem jártak sikerrel a műanyag hulladékot újra hasznosító cégek sem, mint a Everplast, vagy a Fehérvár Plastic, miközben Magyarországnak az uniós célértékeket tekintve a műanyagcsomagolási-hulladékok estében van a legnagyobb elmaradása.

Az Egészséges Környezetért Környezetvédelmi és Szolgáltató Kft. viszont 280 milliót nyert, ami közel tízszer annyi, mint a 2022-es bevétele. Honlapjuk nincs, viszont ez a cég üzemeltette 2019-től az Egyházasharasztinál található telep üzemeltetését

A területen tizenkét éven át gyűjtötték a hulladékot, amit a szabad ég alatt tároltak. Az öthektáros területet 2010-től a Berényi Hulladékhasznosító Kft. bérelte, az alapító Berényi László 1994 és 2002 között az akkori nevén Országos Cigány Önkormányzat képviselője, 2002-től pedig a Lungo Drom alelnöke volt, majd 2010-ben a Fidesz-KDNP Somogy megyei listájáról bejutott a parlamentbe is. 

Berényi 2012-ben eladta a cégét a Renowaste Kft.-nek, ami 2021-ben kényszertörléssel megszűnt, de előtte, 2019-ben továbbadta a terület hulladékhasznosítási lehetőségét az Egészséges Környezetért Kft.-nek. Ez a cég is újra hasznosítást ígért, de az továbbra sem indult el, így a hatóságok megbírságolták. 

2022 decemberében tulajdonost váltottak, majd a következő évben elindultak és nyertek az állami pályázaton.

Jól jártak a használt gumiabroncsok feldolgozására szakosodott vállalkozások is, közülük több is nyert a pályázaton. A Green Tyre Zrt. 172, a Geoconstans Kft. 146, a New Energy Kft. 281 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott. 

Címlapkép: Pixabay

 

 

 

 

 

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak