"Akár a Dunába is dobhattam volna" - újabb morzsák a fővárosi korrupciós ügyről
A jelek szerint lehúzták a több fővárosi kerületet is érintő korrupciós ügy kulcsszereplőjét. Z. Zsoltot egy régi ismerőse, a politikai körökben csak Pékként emlegetett figura verhette át.

A jelek szerint lehúzták a több fővárosi kerületet is érintő korrupciós ügy kulcsszereplőjét. Z. Zsoltot egy régi ismerőse, a politikai körökben csak Pékként emlegetett figura verhette át.
„Egy sajtómegkeresésből arra következtetek, hogy Z. Zsolt, a parkgondozási maffia vezére tanúvallomásában azt állította, hogy pénzt adott valakinek, hogy rajta keresztül szerezzen befolyást a fővárosi városvezetésnél. Fogalmam sincs, hogy ez igaz-e, de ha esetleg igen, akkor ez volt a világ legnagyobb pénzkidobása. A főváros cége ugyanis (...) – hosszú évtizedek gyakorlatával szakítva – , 2022 és 2024 között ezeket a feladatokat beszervezte, vagyis külső cégek helyett a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában lévő valamennyi zöldfelületet saját eszközökkel és munkavállalókkal gondozza.” - írta június 11-i Facebook posztjában Karácsony Gergely főpolgármester.
Z. Zsolt vallomása szerint a főpolgármester által említett valaki a Pék álnéven futó politikus volt, róla korábban itt írtunk bővebben. Z. a Telex cikke szerint az egyetemről ismerte Péket, "bűnös pénzügyi kapcsolatuk" 2015-re nyúlik visza. Pék akkor ajánlatot tett Z.-nek, ennek lényege az volt, hogy rendszeres kenőpénz fejében elintézi, hogy Z. bizniszei a 2014-es önkormányzati választások eredményétől függetlenül zavartalanul folytatódhassanak. Z. fizetni kezdett, de egy idő után kissé átverve érezte magát, új közbeszerzéseket ugyanis nem kapott a cége. De az is igaz, hogy a régi megbízásait nem bolygatták. Összességében ezért arra jutott, hogy érdekében áll fenntartani a Pékkel való jó viszonyt.
A történet 2019-ben fordulatot vett, Z. szerint Pék ekkor Karácsony Gergely főpolgármesteri kampányára kért tőle 15 millió forintot. Cserébe azt ígérte, hogy ha Karácsony nyer, Z. beléphet a Fővárosi Önkormányzat parkfenntartási munkáinak piacára. Z. a vallomás szerint néhány napon belül fizetett is. Állítása szerint 2020 és 2023 között összesen 600 millió forint csúszópénzt adott át Péknek, aki azt kamuzta, hogy az összeg egy részét fővárosi döntéshozóknak passzolta tovább. Z. erre vonatkozó bizonyítékot soha nem kapott.
“A Dunába is dobhatnám”
A vallomás egyik legérdekesebb eleme, hogy Z. saját bevallása szerint sem látott kézzelfogható eredményt a kifizetések mögött. Ahogy fogalmazott: a Péknek átadott pénzt akár „a Dunába is dobhatta volna a Margit hídról”.
A fővárostól ugyanis nem érkeztek új megrendelések, sőt Karácsonyék a parkfenntartási feladatokat fokozatosan a főváros saját holdingcégére bízták.
Címlapkép: Facebook





