Ma 05:32

Kíméletlenül szedi az áldozatait az extrém hőség Franciaországban

Kíméletlenül szedi az áldozatait az extrém hőség Franciaországban


Eddig 18 ember halt meg Franciaországban, köztük két gyermek, akiket egy forró autóban hagytak. Hőhullám sújtja egész Európát, aminek következtében hétfőn több városban is megdőlt a hőmérsékleti rekord. Számos madárfaj is veszélybe került az extrém meleg miatt.

Miközben a francia iskolák bezártak vagy módosították az órarendjeiket, a brit meteorológusok előrejelzése szerint a hőmérséklet ezen a héten megdöntheti a júniusi rekordokat. A nyugat-franciaországi borvidéken fekvő Bordeaux-ban 41,9 Celsius-fokra (107,4 Fahrenheit-fokra) emelkedett a hőfok, megdöntve a tavaly augusztusban felállított rekordot. Poitiers-ben 41,2 Celsius-fokot mértek, szintén meghaladva az 1947-ben mért korábbi csúcsot - számolt be róla a Reuters hírügynökség.

A hagyományosan hűvösebb észak-spanyolországi San Sebastiánban a hőmérséklet elérheti a 40 Celsius-fokot, ami több mint kétszerese a város június 22-i történelmi átlagának – derül ki a Reuters Climate Monitor adataiból. A Világ Meteorológiai Szervezet áprilisi jelentése megállapította, hogy Európa a globális átlagnál több mint kétszer gyorsabban melegszik.

Két gyermek halt meg egy forró kocsiban

A mentők nem tudták újraéleszteni azt 2 és 4 éves gyermeket, akiket édesanyjuk eszméletlenül talált a családi autóban a házuk előtt. Három idős ember (80 és 95 év közöttiek) halt meg a hétvégén a Bordeaux-i régióban a hőhullám okozta egészségügyi problémák következtében.

„Csak felügyelt helyeken ússzanak!” – mondta Jérôme Boulanger, a francia polgári védelmi szolgálat szóvivője, miután vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 13 ember fulladásos halálesetét jelentették. Tavaly Franciaországban a hőhullámok idején 172 százalékkal emelkedett a fulladásos halálesetek száma, mivel a vízbe merészkedők hűsölni akartak.

Az Európa nagy részét érintő hőhullámot „Omega-blokknak” nevezik, mert a görög betű alakját ölti: középen forró levegő halmozódik fel, mindkét oldalán pedig hűvösebb levegő található. „Ez a jelenség meleg levegőt szív fel Észak-Afrikából, a Szaharából, és ezért van ez a rendkívül intenzív hőség. Nagyon lassan halad, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag nincs szél, nincs szellő, ami enyhülést hozna

– magyarázta Clair Barnes, a londoni Imperial College szélsőséges időjárási és éghajlati jelenségekkel foglalkozó kutatója. A hőhullámokat és a viharokat az éghajlatváltozás fokozza, ami magasabb hőmérsékleteket eredményez és több csapadékot okoz – tette hozzá.

Az Egyesült Királyságban is sorra dőlnek a hőrekordok

A Met Office, az Egyesült Királyság nemzeti meteorológiai szolgálata hétfőn közölte, hogy a négy napig tartó hőhullám egyes helyeken 39 °C fölé emelheti a hőmérsékletet, ami könnyedén megdönti az 1957-ben és 1976-ban felállított 35,6 °C-os júniusi rekordot. Alig néhány héttel ezelőtt az Egyesült Királyság megdöntötte a májusi hőmérsékleti rekordját. 

Párizsban a Meteo-France előzetes adatai szerint a hőmérő higanyszála 38,4 °C-ra emelkedett, ami a város júniusi legmagasabb hőmérsékleti értékét jelentette. „Az évszakhoz képest 5–10 fokkal magasabb hőmérsékleteket tapasztalunk, egyes északi területeken pedig akár 10 fokkal is meghaladja az átlagot” – mondta a spanyol AEMET meteorológiai ügynökség szóvivője.

Vörös hőhullám-riadók egész Olaszországban

Olaszország hétfőn 12 városra vörös hőhullám-riadót rendelt el. Az olyan madarak, mint a fecskék, a verebek és a seregélyek, amelyek a tetőpárkányokon építik fészküket, különösen súlyosan érintettek a rendkívül magas hőmérséklet miatt – mondta Romaine de Jaegere, a belgiumi Temploux-ban található „Centre for the Rehabilitation of Animals Living in the Wild” menhely alapítója, amely az elmúlt három napban 150 állatot fogadott be.
 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak