Sora berobban, de Európa egyelőre várhat: az OpenAI új videógenerálója megosztja a közvéleményt
A ChatGPT mögött álló cég december elején elérhetővé tette legújabb fejlesztését, amely szöveges utasításokból képes valósághű videókat létrehozni. A technológia ígéretes, de számos kérdést felvet a lehetséges visszaélések kapcsán.
Az OpenAI, a ChatGPT mögött álló cég december elején a nagyközönség számára is elérhetővé tette legújabb fejlesztését, a Sora videógenerátort, amely szöveges utasításokból képes valósághű videókat létrehozni. A technológia ígéretes, de Magyarországon és Európa számos más országában egyelőre csak üggyel-bajjal elérhető, ráadásul számos kérdést is felvet a lehetséges visszaélések kapcsán.
Hogy milyen lenyűgöző videók készítésére alkalmas a Sora, ajánljuk az olvasó figyelmébe ezt a demo videót vagy a Sora honlapját, ahol számos példavideó megnézhető. Hozzá kell persze tenni, hogy általában csak a legjobb és legszebb videókat látjuk, és csakúgy, mint a ChatGPT vagy a DALL-E (képgenerátor) debütálásakor sok próbálkozás és szerencse kell a megfelelő minőségű eredményhez.
Mi is az a Sora valójában?
A Sora Turbo névre keresztelt legújabb verzió egy olyan mesterséges intelligencia, amely képes szöveges leírásokból, úgynevezett „promptokból” valósághű és kreatív videókat generálni. Képzeljük el, hogy beírunk egy egyszerű mondatot, például „Egy macska gördeszkázik a napsütötte tengerparton”, és a Sora néhány pillanat alatt létrehoz egy ehhez tökéletesen illeszkedő videófelvételt.
Bonyolultabb leírásokkal is megbirkózik, mi több képes különböző kameraállásokat és stílusokat alkalmazni és akár meglévő videók kiegészítésére is alkalmas. A Sora jelenleg 20 másodperces videók generálására képes.
Európa egyelőre kimarad
A legfontosabb hír az európai felhasználók számára, hogy a Sora egyelőre nem lesz elérhető az EU országokban, valamint Svájcban és az Egyesült Királyságban. Ezt nagyban a szigorú európai szabályozások okozzák, hasonlóan az OpenAI más termékeihez, amelyek szintén később jelentek meg az európai piacon.
„Mindent megteszünk azért, hogy itt is elindíthassuk”
– nyilatkozta Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója.
Aggályok, biztonsági intézkedések és korlátozások
A Sora megjelenése tovább erősíti a mesterséges intelligencia által generált tartalmak, különösen a valótlanságok terjedésével kapcsolatos aggodalmakat. Ezek a tartalmak nem csupán a személyes jogok megsértéséhez vezethetnek, hanem komoly zűrzavart okozhatnak a politikában, gazdaságban és a társadalomban is, mivel egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és hamis információkat. Az emberek bizalma az online térben már most is gyengül, és a technológia fejlődése csak tovább ronthatja a helyzetet.
Az OpenAI egy blogposztban is foglalkozott azzal, hogy milyen erőfeszítéseket tesz a visszaélések megakadályozására. Kiemelt figyelmet fordítanak a káros tartalmak, például a gyermekpornográfia terjedésének megakadályozására, valamint jelenleg jelentősen korlátozzák az embereket tartalmazó videók készítését.
A verseny éleződik
Az OpenAI nem az egyetlen techóriás, amely mesterséges intelligencia alapú videógenerátoron dolgozik. A Meta a Movie Gen-t, a Google pedig a Veo-t fejleszti, de ezek nyilvánosan még nem érhetőek el. A Sora megjelenésével azonban a verseny élesedik, és hamarosan további innovatív fejlesztések várhatóak ezen a területen.
A Google december közepén szintén bemutatott mintavideókat, amiket a saját mesterséges intelligenciájuk készített és a minőségük csakugyan megközelíti a valós, kamera által rögzített mozgóképet.
A jövő kérdései
A Sora megjelenése számos kérdést vet fel a jövőre nézve. Hogyan lehet hatékonyan megakadályozni a visszaéléseket? Milyen hatással lesz a technológia a tartalomgyártásra és a kreatív iparágakra? Idővel jobban látni fogjuk a változásokat, de érdemes már most felkészülni a videókészítés új korszakára.