2025.01.12. 17:04

Trump jóbarátja és Putyin amerikai kiadása, Elon Musk tüske lesz a köröm alatt Európában

Trump jóbarátja és Putyin amerikai kiadása, Elon Musk tüske lesz a köröm alatt Európában

Meglepő párhuzamok mutatkoznak Putyin propagandájával, amikor azt látjuk, hogyan tervezgeti Elon Musk az Európa elleni támadásait, és miképp válaszolhatna az EU erre a nem elhanyagolható kihívásra. A Tesla és az X milliárdos vezére, Donald Trump közvetlen tanácsadója már belefolyt a németországi választási kampányba is, látványosan hitet téve a német szélsőjobboldali AfD mellett.

„Nem az kellene, hogy aggasszon bennünket, hogy Elon Musk mit mond vagy gondol, hanem az, hogy hogyan teszi ezt. Támadásai válogatás nélkülinek tűnhetnek, de olyan stratégiát követnek, amely Európát alapjaiban támadja meg. A Tesla-vezér módszerei hasonlítanak az autokratikus rezsimek módszereihez, például ahhoz a hibrid háborúhoz, amelyet Moszkva folytat Európa ellen. Ez olyan támadásokra utal, amelyek nem fegyveres erővel, hanem egy társadalom meggyengítésére irányulnak például a propaganda segítségével. Legalább három összehasonlítást lehet tenni Oroszország hibrid háborúja és Musk európai kampánya között” – írja Felix Kartte a Frankfurter Allgemeine Zeitungban.

Az ezer tűszúrás taktikája

A félrevezető vagy polarizáló tartalmak szüntelen áradatának célja a közvélemény manipulálása és a közhangulat áthangolása az autokratikus rezsimek irányába. Oroszország már 2008-ban, a Grúzia elleni offenzíva során vagy 2014-ben, a Krím elcsatolása előtt is alkalmazta ezt a taktikát. Musknak is sikerül megragadnia a közfigyelmet szüntelen provokációival, részben azért, mert a demokratikus közvélemény hangosan reagál minden egyes odaszúrására, és így az X közösségi platformjáról a média főáramába juttatják a kijelentéseit – írja a tekintélyes német lap.

A második párhuzam a média monopolizálása. Bár az állandóan a szuverenitásra hivatkozó Orbán-hívő Schmidt Mária történész az ellenkezőjét állítja, a Kreml régóta elnyomja a kritikus újságírást, belföldön blokkolja, és cenzúrázza az olyan globális platformokat, mint a YouTube és a Facebook. Musk nem gyakorol cenzúrát, de ő is elnyomja a kritikus hangokat oly módon, hogy a platform tulajdonosaként nyilvánvalóan manipulálja az X algoritmusát, és növeli saját elérését a másféle nézőpontok rovására. Ezzel megkerüli a diskurzust mint demokratikus ellenőrzési mechanizmust, és egy szabályozatlan médiahatalmi fölényt hoz létre.

Musk trollhadserege: „Most mi vagyunk a média!” 

Elon Musk hatalmas manipulációs ereje révén a társadalom egy részét tartósan elidegenítheti a demokratikus valóságtól. 

„Sokkal hatékonyabb, mint a Kreml, mert nemcsak az egyes trollokat vagy a médiát irányítja, hanem egy olyan platformot is, amellyel tetszése szerint alakíthatja a politikai diskurzust. Az AfD-hez, Trumphoz és a jobboldali szélsőségesekhez való közelségével Musk a technológiai és a tekintélyelvű politikai hatalom összeolvadásának megtestesítője” 

– írja a FAZ publicistája.

A Szilícium-völgy más technológiai óriásai, akik nagyobb hatalommal rendelkeznek, mint sok állam- vagy kormányfő, szintén egyre inkább a kiegyezést keresik Donald Trumppal. A legfrissebb példa a Meta vezére, Mark Zuckerberg, aki kedden bejelentette, hogy alapvetően felhagy a gyűlölet és a hazugságok megfékezésére tett erőfeszítéseivel a Facebook és Instagram platformjain.

Musk és az AfD kéz a kézben halad

Elon Musk és az AfD-hez hasonló jobboldali autoriter pártok nemcsak világnézetükben, hanem politikai céljaikban is erős átfedésben vannak. Mindketten gyengíteni akarják az olyan nemzetek feletti intézményeket, mint az Európai Unió. Míg az AfD a szuverenitás elvesztését látja Európában, addig Musk nyilvánvalóan az EU szabályozását a saját globális dominanciája elleni támadásnak tekinti. A konfliktusvonalak azonban hamarosan kirajzolódhatnak.

Valójában ugyanis Musk végső soron pont azt a fajta globalistát testesíti meg, akit az AfD-hez hasonló szélsőjobboldali pártok korábban az ellenségüknek választottak. Ő is a bevándorlás mellett van, ha magasan képzett szakmunkásokról van szó, a Trump köré szerveződő MAGA mozgalom jobboldali szélsőségeseinek dühére.

A kérdés továbbra is az, hogy egy demokráciának el kell-e fogadnia Musk fenyegető kampányát. Számos politikus felszólította az EU Bizottságát, hogy a platformtörvényével, a digitális szolgáltatásokról szóló törvénnyel (DSA) tegye helyre a határokat feszegető Muskot. Az azonban még mindig nem világos, hogy Musk megszegi-e ezt a törvényt, nincs ugyanis egyelőre precedens arra a nyílt politikai befolyásra, amelyet platformtulajdonosként gyakorol.

Az X célzott manipulációja és a hibrid támadás

Egyre több bizonyíték van az X algoritmus célzott manipulációjára. Sok felhasználó például arról számol be, hogy szó szerint Musk posztjaival bombázzák őket, még akkor is, ha nem iratkoztak fel a fiókjára. Elvileg azonban Musk használhatja a platformját nézeteinek intenzív terjesztésére, amíg átláthatóvá teszi az algoritmusok módosításait.

Az EU-nak a DSA-n keresztül még mindig lehet erre befolyása: a jogszabály kockázatalapú megközelítése lehetővé teszi annak vizsgálatát, hogy ezek az üzleti csalafintaságok veszélyeztetik-e a közvéleményt, például a közbiztonságot, a média sokszínűségét vagy az alapvető jogokat. 

Ha Musk „mesterséges hatósugara” rontaná a média sokszínűségét, például azért, mert nem hagy helyet az egyéb újságírói tartalmaknak a hírfolyamban, az EU Bizottsága bizonyos korrekciós intézkedéseket követelhetne tőle. Ezek közé tartozhatna, hogy a platform nagyobb kontrollt biztosítana a felhasználóknak az információs csatornájuk felett, és a továbbiakban nem adna alapértelmezésben prioritást Musk bejegyzéseinek.

„Mielőtt azonban az EU elveszne a szabályozás részleteiben, az EU-nak - és mindenekelőtt Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek - fel kellene ismernie Musk kampányát annak, ami: hibrid támadásnak”

– tesz megállapítást a szerző.

Az orosz dezinformációs hibrid háborúval való analógia azért fontos, mert világossá teszi, hogy Musk valószínűleg csak korlátozott mértékben jár el gazdasági haszonnal kalkuláló vállalkozóként, akit bírságokkal meg lehetne fegyelmezni. Amíg ekkora befolyást gyakorolhat az X-szel, addig valószínűleg ezt is fogja tenni.

Musk gátlástalan beavatkozása a német kampányba

Elon Musk eddig ezt egyéni szereplőként tette, nem pedig egy állam nevében. Ha azonban Trump beiktatása után valóban hivatalos szerepet vállalna az amerikai kormányban, ez a megkülönböztetés valószínűleg okafogyottá válna. Legkésőbb ekkor felmerülne a kérdés, hogy az EU-nak miért kellene másként megítélnie Musk tevékenységét, mint Oroszország vagy Kína beavatkozási kísérleteit.

A TikTok veszélyeiről már régóta komoly viták folynak. Félő, hogy a kínai anyavállalat, a ByteDance a kommunista diktatúra ellenőrzése alá kerülne, ha a TikTokot propaganda- és kémkedési eszközzé akarná átalakítani a pekingi kormányzat. Az Egyesült Államok most azt is ki akarja kényszeríteni, hogy a ByteDance-ből kiváljon a TikTok amerikai részlege, így nehezítve meg a kínai befolyásgyakorlást. 

Amiről azonban a TikTok esetében eddig csak elvont kockázatként beszéltek, azt Musk az X-szel már régen a gyakorlatba is átültette: egy egész platformot használnak fel a politikai rendszerekbe való hatékony beavatkozásra.

„Ez az, amit Európának is fel kell ismernie. Amíg nem ellenőrzi saját digitális infrastruktúráját, és nem hoz létre platformokat és mesterséges intelligencia-innovációkat, addig ki lesz szolgáltatva az idegen hatalmaknak” 

– írja Felix Kartte.

Ennek fényében is sorsfordító lehet a februári németországi választás, hiszen az AfD a felmérések szerint minden eddiginél jobb eredményt érhet el, aminek viszont nemcsak a német radikális jobboldali tábor örülhetne maradéktalanul, hanem Vlagyimir Putyin és Elon Musk is, akik hasonló kottából játszanak, mint Alice Weidel pártja. Figyelemre méltó, hogy Musk ennyire látványosan beállt Weidel kampánya mögé, és a platformjával kőkeményen meg is támogatta azt egy élő közvetítés formájában. Talán nem véletlen az sem, hogy ez ellen most nem tiltakoztak a más esetekben mindenre szisszenő, de az Unió meggyengítésében egyaránt érdekelt szuverenisták és patrióták. 

Fotó: X / Elon Musk 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak