Az elmúlt években hússzorosára emelkedett az autista gyermekek száma
Ma, április 2-án van az autizmus világnapja. Több alapítvány és civil szervezet is évről évre próbálja felhívni a figyelmet a világnap kapcsán az érintettek iránti társadalmi felelősségvállalás jelentőségére.

Ma, április 2-án van az autizmus világnapja. Több alapítvány és civil szervezet is évről évre próbálja felhívni a figyelmet a világnap kapcsán az érintettek iránti társadalmi felelősségvállalás jelentőségére.
Az autizmus alapvetően a szociális, kommunikációs és kognitív készségek fejlődési zavara, amely fogyatékosságnak számít. Enyhe, közepes és súlyos formáját is megkülönböztetünk. A súlyos esetekben a beteg folyamatos ellátásra szorul, míg az enyhe esetekben az érintettek önálló életvitelre is képesek, és könnyebben beilleszkednek a többségi társadalomba.
Tehát egytől hármas skáláig terjed a súlyossági fokozata. Az első szint, amit Aspergerként is emlegetnek, általában magas intelligenciával párosul, ezen a szinten csupán a kommunikációs és a társas készségek sérülhetnek. A hármas szint viszont olyan súlyos is lehet, hogy akár beszélni sem tud az érintett.
Egyes kutatások szerint körülbelül minden harminchatodik gyermek autista. Az elmúlt közel húsz évben tízszeresére emelkedett az autista gyerekek száma. Nincs olyan óvodai csoport, iskolai osztály, munkahely, ahol ne találkoznánk autizmus spektrum zavarral diagnosztizált gyermekkel. Ráadásul minden negyedik autista gyermek, súlyosan érintett, folyamatos, nap közbeni gondozásra szorul.
Mi is írtunk az SNI-s (ők csak részben autisták) gyerekek iskolai beilleszkedési nehézségeiről korábban a szülők és gyermekek szemszögéből és a gyógypedagógusok tapasztalatairól.
Idén az Autism Europe és a Mars Alapítvány egy kampány keretében arra hívja fel a figyelmet, hogy egy hatalmas, láthatatlan tömeggel nem foglalkoznak a döntéshozók. A szervezet az autizmus világnapján online gerillaakció keretében autista gyerekek rajzaival öntötte el az internetet, a politikusok személyes oldalait és a médiafelületeket. Önkéntesek és az érintett családok próbálják felhívni a döntéshozók és a nyilvánosság figyelmét erre a láthatatlan tömegre.
“Az autizmus nem ér véget a gyerekkorral. A gyerekek adatait a felnőttekre vetítve megállapítható, hogy a felnőtt populáció 1%-a az autizmus spektrumon van. Nekik a felnőtt életben, egyetemeken, munkahelyeken ugyanúgy szükségük lesz hozzáértő támogatásra. A súlyosabban érintett autista felnőtteknek pedig 24 órás, személyre szabott támogatásra és lakhatási szolgáltatásokra” – mondja Szilvásy Zsuzsanna, a Mars Alapítvány vezetője.
Az autista felnőtteknek csak 25%-a dolgozik a nyílt munkaerőpiacon, szemben az átlagos 75%-al. 49%-ukról még mindig a szülei gondoskodnak otthon, saját háztartásban, de a dolgozó autista felnőttek 75%-a is a szüleivel él, mert a szociális támogatást tőlük kapják meg, nem tudnak teljesen önállóak lenni.
“Az autista gyerekekből autista felnőttek lesznek. Ugyanúgy vannak álmaik, vágyaik, céljaik, mint nekünk voltak. Ugyanúgy szeretnének tanulni, dolgozni, élni, mint bárki más. A gerillaakcióval a gyerekek rajzain keresztül szeretnénk láthatóvá tenni az ő vágyaikat is, amire most nem figyel senki” - tette hozzá Szilvásy Zsuzsanna.
Bár az autizmus egy élethosszig tartó állapot, az érintettek készségei megfelelő támogatással és fejlesztéssel jelentősen javíthatók. Célzott terápiák, speciális oktatási módszerek és egyéni fejlesztési programok segíthetnek abban, hogy az autizmussal élők jobban boldoguljanak a mindennapokban.
Fotó: Pixabay