Ma 08:26

Nem tud mit kezdeni a gazdaságunk az időjárással

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Nem tud mit kezdeni a gazdaságunk az időjárással

A vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés újabb felelősét találta meg a Nemzetgazdasági Minisztérium. A szaktárca a Portfoliónak írt cikkében most nem az alacsony lakossági fogyasztást, vagy a német gazdaságot hibáztatja, hanem két hónapot. Májusban túl hideg volt, júniusban túl meleg.

A gazdaság az első negyedévben stagnált az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az NGM most hasonlót jelez előre a második negyedévre is, ezeket a számokat a KSH ugyanis a jövő héten kiadja. A becslésük szerint júliustól év végéig 1-2 százalékosra mehet fel a GDP-növekedés mértéke, vagyis egész éves átlagban a legjobb esetben is valahol 1 százalék körül lehet majd a vége.

A kormány eredetileg 3-6 százalék közötti növekedéssel számolt 2025-re, majd a költségvetésbe már csak 3,4 százalékot írtak bele, ezt márciusban 2,5 százalékra rontották, de erről az előrejelzésről is kiderült, hogy túl optimista.

Az NGM úgy számol, hogy a második negyedéves adat 0,3-0,6 százalékkal lesz gyengébb az eddig vártnál, és ezt a mezőgazdaság rossz teljesítményével magyarázzák. Részletesen bemutatták ezen a ponton a júniusi csapadékösszeg adatait – a 15 milliméter eső alig ötöde az elmúlt 25 év júniusi átlagának –, de azt is nehezményezik, hogy májusban túl hideg volt, majd júniusban túl meleg.

Az ipar is gyengén teljesített ebben a három hónapban, hiába van javulás a szolgáltatások és az építőipar terén, ez várhatóan nem tudja ellensúlyozni a mezőgazdaság és az ipar visszaesését. Az elemzők továbbra is a fogyasztást tartják a gazdaság fő hajtóerejének.

A jegybank korábban úgy számolt, hogy a második negyedévben nincs még növekedés, az éves bővülés pedig 0,8 százalékos lehet. 

Az NGM azzal nyugtat mindenkit, hogy ha mérsékeltebb is lesz idén az idei GDP-növekedés, az önmagában nem billenti ki az idei költségvetést”.

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak